Włochy

Florencja

Florencja to stolica Toskanii, jedno z najpiękniejszych miast na świecie, miasto-muzeum. Tutaj mieszkał i pracował Michelangelo, Boccaccio, Botticelli, Machiavelli, Dante, Da Vinci, Brunelleschi. Arcydzieła architektury, malarstwa i rzeźby renesansu tworzą całe zespoły.

Florencja (Firenze)

Florencja (Firenze) to miasto w środkowych Włoszech, stolica Toskanii. Jest słusznie uznawany za jedno z najpiękniejszych miast w Europie i dumnie nosi w sobie epitet „piękny”, „Firenze la Bella”. Renesans pochodzi stąd. Florencja to prawdziwa koncentracja świetności architektury i szczególnej atmosfery przepełnionej duchem dzieł Michała Anioła i Botticellego.

Miasto położone jest u podnóża północnej części Apenin i zajmuje powierzchnię 102 metrów kwadratowych. km Jego populacja wynosi 377 207 osób według spisu z 2013 roku. Odległość z Rzymu do Florencji wynosi 274 km.

Piękna Florencja

Florencja jest dogodnie usytuowana w południowo-wschodniej części równiny Florencja-Prato-Pistoia, z trzech stron jest chroniona przez niskie, malownicze wzgórza. Dzielnice mieszkalne ciągnęły się wzdłuż brzegów rzeki Arno, leniwie przenosząc wody ze wschodu na zachód przez całą Florencję.

Rzeka Arno i mosty przez nią

„Włoskie Ateny”, jak nazywana jest również Florencja. Miasto jest muzeum, które prezentowało światowym artystom i rzeźbiarzom, których nazwiska stały się ikonami w sztuce. Nowoczesność i starożytność we Florencji tak harmonijnie się ze sobą kontaktują, że mimowolnie czujesz się podróżnikiem w czasie, gdy widzisz wielkość pałaców, uroczystość bazyliki, duchowość kościołów, przechodzisz przez eleganckie mosty lub odpoczywasz w cieniu na starym placu.

Mapa atrakcji Florencji

Plac Duomo

Katedra Santa Maria del Fiore

Muzeum Opery Santa Maria del Fiore

Dzwonnica Giotta

Baptysterium św. Jana Chrzciciela

Kościół Santa Maria del Carmine

Bazylika Santa Croce

Kościół Orsanmichele

Bazylika San Lorenzo

Plac Signoria

Pałac Vecchio

Palazzo Pitti

Ogrody Boboli

Bargello

Galeria Uffizi

Most Ponte Vecchio

Zabytki Florencji

Plac Duomo

Piazza del Duomo

Zabytki Florencji uderzają różnorodnością. Jednym z ulubionych miejsc turystycznych jest Piazza del Duomo lub Plac Katedralny. Oto najstarsze i najbardziej znaczące zabytki architektury. W jej eleganckim wyglądzie skoncentrowane jest życie religijne, artystyczne i kulturalne Florencji. To tutaj zbudowano katedrę Santa Maria del Fiore - jeden z pierwszych budynków architektury renesansowej.

Katedra Santa Maria del Fiore

Katedra Santa Maria del Fiore (Cattedrale di Santa Maria del Fiore)

Według koncepcji architektów Katedra Santa Maria del Fiore (Cattedrale di Santa Maria del Fiore), wzniesiona na miejscu starożytnej katedry, miała przyćmić kościoły sąsiednich miast, Pizy i Toskanii, a zatem została zaprojektowana tak, aby wszyscy mieszkańcy miasta mogą zmieścić się w środku podczas służby. Budowa rozpoczęła się w 1289 roku, ludność Florencji w tym czasie wynosiła około 90 000 osób. Chociaż taka liczba osób nie jest w stanie ukończyć katedry, jest ona nadal czwartą co do wielkości świątynią na świecie.

Muzeum Opery Santa Maria del Fiore

Muzeum Opera w Santa Maria del Fiore (Museo dell'Opera di Santa Maria del Fiore)

Muzeum Opery Santa Maria del Fiore (Museo dell'Opera di Santa Maria del Fiore) lub Opera del Duomo (Opera del Duomo) zawiera oryginalne rzeźby katedry Santa Maria del Fiore. Rzeźby, którymi teraz ozdobiona jest świątynia, są w większości umiejętnie wykonanymi kopiami. Najsłynniejsze eksponaty muzeum to: „Madonna ze szklanymi oczami”, drewniana rzeźba Donatello „Maria Magdalena”, „Chrzest Chrystusa” Andrei Sansovino.

Dzwonnica Giotta

Giotto's Campanile (Campanile di Giotto)

Campanile di Giotto Campanile di Giotto stoi obok katedry we Florencji. Podstawa jednej z najbardziej eleganckich włoskich kampanii powstała w 1334 roku. Wieża była dla architekta Giotto di Bondone koncentracją wszystkich sił twórczych, to właśnie w niej osiągnął syntezę malarstwa i architektury, którą starał się znaleźć przez całe życie. Giotto nie miał czasu na ukończenie budowy, zmarł, wznosząc tylko pierwsze piętro. 84-metrowa wieża pędząca w niebo, proporcjonalnie podzielona poziomymi przegubami z wydłużonymi gotyckimi oknami, jest integralną częścią zespołu architektonicznego Duomo.

Baptysterium św. Jana Chrzciciela

Baptysterium św. Jana Chrzciciela (Battistero di San Giovanni) (zdjęcie: haileyanthum)

Kolejnym zabytkiem znajdującym się na Placu Katedralnym jest Baptysterium św. Jana Chrzciciela (Battistero di San Giovanni). W czasach starożytnych istniała świątynia boga wojny Marsa, z której do dziś zachowały się fragmenty podłogi. Wraz z nadejściem chrześcijan budynek zaczął służyć jako kościół chrzcielny, ale nie zniszczyli posągu potężnego bóstwa, ponieważ istniała legenda: gdy Mars stoi, Florencja także. W 1333 r. Dziki element wody połknął posąg, zmywając go podczas powodzi, ale miasto pozostało przy życiu.

Główną atrakcją baptysterium są drzwi. Na południowej bramie znajduje się 28 tablic z płaskorzeźbami o życiu Jana Chrzciciela, na północy 28 płaskorzeźb mówi o czynach Zbawiciela, na wschodzie („bramach raju”) 10 płaskorzeźb z historii Starego Testamentu.

Kościół Santa Maria del Carmine

Kościół Santa Maria del Carmine (Santa Maria del Carmine) (zdjęcie: Sailko)

Kościół Santa Maria del Carmine (Santa Maria del Carmine) został wzniesiony w XIV wieku i prawie całkowicie przebudowany po pożarze w 1771 roku. Świątynia poświęcona jest Madonnie z Karmelitów i znana jest na całym świecie z unikalnych fresków Masaccio i Filippino Lippi.

Bazylika Santa Croce

Bazylika Santa Croce (Basilica di Santa Croce)

Bazylika Santa Croce (Basilica di Santa Croce) jest największym kościołem franciszkańskim na świecie. Słynie z fresków Giotto i grobowców wielkiego ludu Włoch. Świątynia została wykonana w kształcie egipskiego krzyża, a lancetowe łuki pędzące w górę tworzą szczególną świętość tego miejsca.

Kościół Orsanmichele

Kościół Orsanmichele (Chiesa di Orsanmichele) (Zdjęcie: Allan Parsons)

Kościół Orsanmichele (Chiesa di Orsanmichele) jest postrzegany w zupełnie inny sposób. Unikalna struktura XIV wieku, w której udało się połączyć funkcje świątyni i spichlerza. Moc podsycana ponurymi tonami, wielkość podkreślona przez styl gotycki, to ta świątynia. Kościół zdobią rzeźbiarskie kompozycje świętych patronów, które są jego główną atrakcją.

Bazylika San Lorenzo

Bazylika Świętego Wawrzyńca

Bazylika San Lorenzo (Basilica di San Lorenzo) - jeden z najstarszych kościołów we Florencji (393 rok). Mieści się w nim wiele dzieł sztuki, cennych materiałów i cenionych zabytków. Bazylika łączy wiele słynnych nazwisk: Filippo Brunelleschi, Donatello, Antonio Manetti, Filippo Lippi, Desiderio da Settignano ... Ponadto znajduje się grób szlachetnej rodziny Medici, której nagrobki zdobią dzieła Michała Anioła.

Plac Signoria

Plac Signoria (Piazza della Signoria) (zdjęcie: Wokół)

Piazza della Signoria może konkurować popularnością z Placem Duomo. To jest centrum życia politycznego Florencji i jej wizytówka. Fontanna Neptuna, zaprojektowana przez słynnego Ammanatiego, oszczędza przed upałem na placu. Przez strumień wody widać marmurową statuę władcy morza, który kontroluje szybkie konie. Wzdłuż krawędzi znajdują się mityczne stworzenia morskie z brązu. Twarz Neptuna przypomina Kosmy I z Medici - rzeźbiarz wyraził wdzięczność swojemu klientowi i podkreślił panowanie Florencji na morzu.

Pałac Vecchio

Pałac Vecchio (Palazzo Vecchio)

Prawdziwą ozdobą Piazza della Signoria jest Palazzo Vecchio lub Palazzo della Signoria. 94-metrowa wieża Arnolfo, wyrosła na fundamencie starożytnej wieży, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Florencji. Na zewnątrz pałac jest ogromny, ale w środku znajduje się prawdziwy magazyn prawdziwego triumfu sztuki. Dziś w pałacu jest ratusz i muzeum sztuki. Tutaj możesz zobaczyć rzeźbiarską grupę stworzoną przez Michała Anioła, obrazy i rzeźby Domenico de Rossi, dzieło Vasariego.

Palazzo Pitti

Pałac Pitti (Palazzo Pitti)

Jeśli zejdziesz z Piazza Signoria w dół na południowe wybrzeże Arno, droga doprowadzi do kolejnego kultowego zabytku Florencji - Palazzo Pitti. Pałac został zbudowany dla rodziny florenckiego arystokraty Lucy Pitti. To symbol siły wpływowej arystokracji. W swoich wspaniałych salach żyli książęta Lotaryngii, Toskanii i przez pewien czas był rezydencją króla Włoch.

Dziś pałac jest jednym z najpopularniejszych kompleksów muzealnych we Florencji, w którym mieści się Galeria Palatyn, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Porcelany, Muzeum Srebra, Galeria Kostiumów i Muzeum Powozów.

Ogrody Boboli

Ogrody Boboli (Giardino di Boboli) (zdjęcie: HEN-Magonza)

W pobliżu Palazzo Pitti znajduje się skansen rzeźby ogrodowej - Ogrody Boboli (Giardino di Boboli). Jest to jedno z najsłynniejszych dzieł sztuki ogrodniczej XVI wieku: ciche groty, bulgoczące fontanny, rozproszone ścieżki i uważnie patrzące na posągi gości, na które patrzył także starożytny Rzymianin. Ogrody Boboli oferują wspaniałe widoki na miasto.

Eleanor Toleda, żona Medyceuszy, nakazała założyć wielki park, na wzór którego powstały najlepsze parki w Europie, w tym park wersalski.

Muzeum Narodowe

Dziedziniec Bargello (Museo nazionale del Bargello)

Sto metrów od Piazza della Signoria to kolejne miejsce kultu dla podróżników - Muzeum Narodowe (Bargello). Sam budynek został wzniesiony około 1255 roku. Został zbudowany jako forteca zdolna wytrzymać każdą bitwę. Za niemożliwymi do zdobycia ścianami pałacu ukryta jest historia rzeźby we Włoszech. Wystawione są tu dzieła średniowiecznych mistrzów, osobne pokoje poświęcone są genialnym dziełom Donatello i Michała Anioła. Nie mniej interesujące są kolekcje dywanów, zbroi rycerskiej i figurek z terakoty znajdujące się na drugim piętrze muzeum.

Galeria Uffizi

Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi)

Wielkość dziedzictwa kulturowego, jego intymność, tajemnica i nieopisane piękno można w pełni odczuć w innym florenckim muzeum - Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi). Sam budynek galerii jest wybitnym dziełem sztuki, wzniesionym w połowie XVI wieku dekretem księcia Medyceusza, namiętnego kochanka i wielbiciela sztuki. Jest to kolekcja zebrana przez Medici, która stanowi część fundamentów nowoczesnej galerii. Codziennie przyjeżdżają tu setki turystów, aby obejrzeć dzieła Michała Anioła, Botticellego, Leonarda da Vinci, Rembrandta, Caravaggio.

Most Ponte Vecchio

Most Ponte Vecchio

I oczywiście nie możesz odwiedzić Florencji i nie stać na moście Ponte Vecchio. W 1345 r. Ta kamienna budowla, dzięki opanowaniu Neri di Fioravanti, połączyła dwa brzegi rzeki Arno. Początkowo handel mięsem był prowadzony w pobliżu mostu, ale Ferdynand I, zirytowany uciążliwym smrodem, zlecił budowę sklepów jubilerskich zamiast sklepów mięsnych. Tak więc trójłukowa konstrukcja wkrótce zarosła domami po obu stronach i otrzymała przydomek „Złoty Most”.

Marchingt we Florencji przez 1 dzień →

Wydarzenia, święta, wydarzenia we Florencji

Wielkanoc we Florencji (Scoppio del carro) (zdjęcie: Umberto Fedele)

Jeśli planujesz odwiedzić Florencję z wyprzedzeniem, dobrym pomysłem byłoby zbiegnięcie się z jednym z wydarzeń celebrujących miasto w wielkim stylu.

Święto Latarni

W dniach 6-7 września na ulicach Florencji co roku odbywa się festiwal latarni (Festa della Rificolona). Mówi się, że tradycja ta ma swoje korzenie w odległej przeszłości, gdy chłopi spieszący do wesołego miasteczka ukrywali świece przed wiatrem i deszczem, które oświetlają ich drogę. Obecnie tysiące ludzi, przy dźwiękach starych piosenek, wychodzą na ulicę, trzymając kij w dłoni, zwieńczony świetlistą latarką.

Wielkanoc we Florencji

W dzień Wielkanocy (Scoppio del carro) białe woły transportują wózek pełen pierwszych wiosennych kwiatów przez miasto do katedry Santa Maria del Fiore. Uroczystej procesji towarzyszą muzycy ubrani w średniowieczne kostiumy, a po Mszy św. Na Placu Katedralnym arcybiskup podpala wózek z pirotechniką, symbolizując święty ogień, za pomocą umiejętnie wykonanej rakiety w postaci gołębicy.

May Music Festival

Od 1933 roku we Florencji narodziła się tradycja organizowania May Music Festival (Maggio Musicale Fiorentino), podczas którego miasto żyje i oddycha muzyką, zamieniając się w wielką scenę.

Pogoda we Florencji

Lato we Florencji

Klimat miasta zależy od jego niskiej lokalizacji: wysokość Florencji nad poziomem morza wynosi zaledwie 50 metrów. Zimą, pod wpływem suchych mas kontynentalnych Arktyki, temperatura powietrza rzadko wzrasta powyżej 10 ° C, ale latem, gdy dominuje wpływ zachodnich przepływów powietrza, osiąga ciepło w szczycie sezonu 30-40 ° C. Wiosna i jesień są zadowolone z komfortowej temperatury.

Jak dostać się do Florencji

Podczas podróży do Florencji należy pamiętać, że nie ma bezpośredniego lotu z Moskwy do Florencji. Najlepszym rozwiązaniem jest przelot przez Rzym, a następnie przez Włochy.

Wygodne pociągi jadą z Rzymu do Florencji; czas podróży to półtorej godziny. Lot samolotem zajmie około godziny. Pociągi przyjeżdżają do Florencji z Rimini, Bolonii, Mediolanu, Werony, Wenecji, Pizy. Istnieje również połączenie autobusowe między miastami.

Na wieży katedry

Historia Florencji

Historia miasta rozpoczęła się ponad 2000 lat temu. Naukowcy nie znają dokładnej daty założenia Florencji, wiadomo tylko, że plemiona etruskie jako pierwsze osiedliły się na tej ziemi, potem przybyli tu rzymscy legioniści, a w 59 rpne rozbili osadę dla weteranów, którzy doskonale wypełnili swój wojskowy obowiązek ochrony wielkiego cesarza. Florencja („kwitnienie”), tzw. Osada. Legenda głosi, że miasto zostało założone przez Juliusza Cezara.

W IV wieku miasto było rezydencją biskupa, podlegało Bizancjum, Ostrogotom i Frankom, a dopiero w XII wieku uzyskało niepodległość, stając się gminą. Warsztaty rzemieślnicze zaczęły się rozwijać. Okres rozkwitu rzemiosła i sztuki w wiekach XIV-XVI to złoty wiek miasta, które stało się kulturalnym i finansowym centrum Europy. We Florencji nawet wybito ich monetę.

W 1434 r. Doszła do władzy dynastia Medyceuszy. Florencja stała się stolicą sztuki.

W 1448 r. W mieście szalała zaraza, zabijając wiele osób.

W latach 1865–1871 Florencja była stolicą włoskiego królestwa.

Bombardowanie podczas II wojny światowej spowodowało znaczne szkody w mieście. Kiedy naziści wycofali się, wysadzili wszystkie historyczne mosty w Arno. Uratowano tylko most Vecchio.

4 listopada 1966 r. Miasto nawiedziła powódź. Wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało uszkodzonych.

Co jest ciekawego wokół Florencji?

Drukuj Pobierz Powiększ

Pisa

Vinci

Fiesole

Greve in Chianti

Zamek Munyana

Zamek Wicciomaggio

Zamek Verrazzano

Fiesole

Miasto Fiesole (zdjęcie: Kristoffersonschach)

Miasto Fiesole położone jest na stromym wzgórzu, zaledwie 8 km od Florencji. Oferuje wspaniały widok na dolinę Arno i piękną Florencję. Sama Fiesole słynie z muzeum archeologicznego i teatru rzymskiego, zbudowanych w I wieku pne. Z Florencji do Fiesole kursuje autobus nr 7, czas podróży wynosi 30 minut.

Pisa

Pisa

Światowej sławy miasto Piza i jego słynna wieża, która ma status światowego dziedzictwa, jest również miejscem pielgrzymek dla turystów. Odległość do Pizy wynosi około 70 km, podróż zajmie - 1 godzinę 15 minut, jeśli jedziesz pociągiem.

Przewodnik po Pizie →

Vinci

Vinci (fot. J. D.)

40 km od Florencji znajduje się miejsce, w którym urodził się Leonardo da Vinci. To jest miasto Vinci. Jego historia jest bogata, mówią o tym zabytki architektury (Zamek hrabiów Guidi, Kościół Świętego Krzyża, Muzeum Leonarda) i tradycyjne festiwale („Festiwal Jednorożca”, rekonstrukcja renesansowej kolacji).

Greve in Chianti

Greve in Chianti
Zamek di Munyana
Zamek Wicciomaggio
Zamek Verrazzano

W małej miejscowości Greve in Chianti można cieszyć się ciszą włoskiej prowincji i urzekającym pięknem jej natury. Gmina znajduje się na południe od Florencji w najsłynniejszym regionie winiarskim Toskanii - Chianti. Greve jest otoczony licznymi willami, zamkami i klasztorami, w których odbywa się degustacja wina. Dlatego ci, którzy chcą przynieść wino i oliwę z oliwek z Włoch, zdecydowanie powinni odwiedzić te miejsca.

Co kupić we Florencji?

Sklepy we Florencji (zdjęcie: Robert Stokes)

Nie można opuścić Włoch bez zakupów. Sklepy we Florencji oferują ogromną gamę produktów. Szczególnie interesujące są zakupy artykułów skórzanych, ręcznie haftowanej bielizny, ubrań znanych włoskich marek, markowych ubrań, perfum, papieru marmurowego, wina i złota, które wciąż są przedmiotem handlu na Golden Bridge.

Bardziej szczegółowo pisałem o zakupach we Florencji tutaj.

Jak dostać się z Rzymu do Florencji

Rozważyłem wszystkie możliwe opcje trasy w tym artykule ...

Obejrzyj wideo: 1 Dzień we FLORENCJI (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Jak dostać się z Florencji do Werony
Jak się tam dostać

Jak dostać się z Florencji do Werony

Miasta Florencja i Werona są połączone włoskimi kolejami dużych prędkości, więc podróż pociągiem jest najszybszą, najtańszą i najwygodniejszą opcją. Odległość z Florencji do Werony wynosi 230 kilometrów. Czas podróży pociągiem to tylko 1 godzina 30 minut, a jeśli chcesz, możesz łatwo podróżować z jednego miasta do drugiego na jeden dzień.
Czytaj Więcej
Jak dojechać z Mediolanu do Pizy
Jak się tam dostać

Jak dojechać z Mediolanu do Pizy

Odległość między Pizą (Piza) a Mediolanem (Mediolan) wynosi 288 kilometrów. Z Mediolanu do Pizy można dojechać samochodem w 4 godziny. Podróż transportem publicznym, autobusem lub pociągiem zajmie od 3,5 do 5 godzin. Rozważmy bardziej szczegółowo zalety każdej metody. Pociągiem Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dostania się z Mediolanu do Pizy jest skorzystanie z pociągu dużych prędkości do Florencji (czas podróży: 1 godzina 50 minut), a stamtąd pociągiem i za godzinę.
Czytaj Więcej