Milan

Skyscraper Bosco Vertical: Vertical Forest w Mediolanie

Ludzkość przeszła długą drogę od prymitywnego dzikusa do zdobywcy globu i kosmicznych głębin. Ludziom udało się zajrzeć do wnętrza atomu, aby oswoić siły natury z ich potrzebami. Narodziły się miliony przydatnych wynalazków, od koła po produkcję zaawansowanych technologicznie maszyn. Wszystko to jest postępem ludzkości, triumfem błyskotliwych idei nad brutalną siłą prymitywnej natury.

Jednak w procesie ewolucji ludzie stracili bardzo ważną rzecz - miłość i szacunek dla swojej rodzinnej planety. Podczas gdy „dzieci” dorastały i nauczyły się zachowywać poprawnie, Matka Ziemia otrzymała wiele krzywdy. Liczne fabryki, rośliny, różne środki transportu codziennie emitują do atmosfery rozczarowujący zestaw szkodliwych substancji, soli metali ciężkich i innych chemikaliów. Ekologia jest szczególnie dotknięta w pobliżu potężnych przedsiębiorstw i dużych miast.

Pamiętaj, że Włochy to jeden z najczystszych zakątków Europy. Turyści znajdą tu lecznicze morskie powietrze, zadbane wybrzeże, wiele słonecznych dni i bogatą przyrodę śródziemnomorską. Hojność włoskiej ziemi przez kilka stuleci była znakiem rozpoznawczym kurortów tego kraju. Obecne pokolenie Włochów postanowiło przyczynić się do poprawy ekologicznego tła swojej ojczyzny i uszlachetnić miasto.

Pomysł stworzenia pionu Bosco

Szczególnie interesujący jest projekt Bosco Verticale, który jest obecnie budowany w sercu Mediolanu, na obszarze Isola di Milano. W tłumaczeniu z języka włoskiego nazwa budynku oznacza „Vertical Forest”. Jaki las można złamać w środku miasta? W rzeczywistości eksperci Boeri Studio opracowali koncepcję symbiozy wielopiętrowego budynku mieszkalnego i terenów zielonych. Ostateczny przykład wykonania przyjaznego dla środowiska wieżowca został zaproponowany w 2008 r. Projekt budowlany obejmował dwa budynki. Według wstępnych obliczeń jeden z nich powinien osiągnąć 80-metrowy znak, a drugi - 112 metrów.

Sam pomysł udoskonalenia dużych miast nie jest nowy, a wcześniej realizowano go w klasyczny sposób - tworząc parki, place i aleje. Brak wolnej ziemi w centrum dużego miasta, a także jej wysoki koszt, skłoniły architektów do poszukiwania alternatywnych opcji. Michelle Brunelloktóry od kilku lat zajmuje się projektowaniem krajobrazu Mediolanu, jako pierwszy wyraził pomysł pionowego lasu. Jednak nie było łatwo połączyć pozornie mało kompatybilne rzeczy - konstrukcje żelbetowe i ekosystem całego parku. Architekci Stefano Boeri i Gianandrea Barecca przybyli z pomocą Brunello.

Co to jest pionowy las?

Rewolucyjnym odkryciem twórców Bosco Vertical jest pomysł organicznej kombinacji wieżowców i zielonych krajobrazów. Innymi słowy, Las Pionowy to nie tylko betonowy budynek ozdobiony wannami z roślinami. Prawdziwy las, składający się z różnych gatunków drzew. Aby przełożyć plany na rzeczywistość, specjaliści potrzebowali drzew o różnych wysokościach i cyklach życia. W sumie posadzono ponad 800 drzew, około 500 wysokości i ponad 250 - niewymiarowych. Aby ustawić niezbędne akcenty, użyto 5 tysięcy różnych krzewów, ponad 10 tysięcy wieloletnich zielonych przestrzeni, ogromną liczbę kwiatów i ziół.

Pionowy las to naprawdę niesamowity budynek, który zmieni swój wygląd w zależności od pory roku. Wszystkie rośliny, a także ich lokalizacja w budynku, zostały starannie wybrane. Wiosenne kwitnienie, letnie zielenie i jesienne więdnięcie służą jako rodzaj dekoracji zmieniającej się dynamicznie. W rzeczywistości budynki będą zamkniętym ekosystemem, co znacznie wzbogaci ekologię całego miasta. Duża liczba żywych roślin stanie się nowym domem dla dużej liczby owadów, ptaków i małych zwierząt.

Wszystkie podłogi ekosystemu mieszkaniowo-roślinnego są wykonane z konstrukcji betonowych. Zewnętrzne powierzchnie są ozdobione rozległymi doniczkami, stojakami, w których każda lub inna roślina znajdzie swój dom. Wejścia do budynków, windy towarowe i osobowe, schody i cała komunikacja niezbędna do funkcjonowania wieżowca są wyświetlane na jednej z 4 ścian domu. Zatem pozostałe powierzchnie będą maksymalnie zaangażowane w kształtowanie krajobrazu.

Oba budynki Bosco Verticale są warunkowo podzielone na kilka poziomów. Ta gradacja została ustalona przez warunki dla wygodnego wzrostu nasadzeń. Rzeczywiście, aby żywy wystrój wieżowców pozostał w dobrym stanie, konieczne jest przestrzeganie parametrów takich jak wilgotność powietrza, oświetlenie roślin, pewna siła wiatru i tym podobne. Najbardziej zaawansowane osiągnięcia w dziedzinie budownictwa i projektowania krajobrazu zostały rzucone na rozwiązanie wszystkich problemów pojawiających się podczas kształtowania krajobrazu budynków.

Korzyści z Bosco Verticale

Zielony masyw ma jednak nie tylko walory estetyczne i środowiskowe. Naukowcom ze studia Stefano Boyer udało się również zrealizować następujące przydatne funkcje: reprodukcję tlenu, oczyszczanie powietrza miejskiego z brudu i pyłu, naturalną kontrolę oświetlenia i wilgotności w pomieszczeniach, zmniejszenie siły wiatru i minimalizację tła promieniowania.

Ogólna koncepcja przyjaznej dla środowiska oazy w środku zanieczyszczonego miasta została fachowo poparta przydatnymi innowacjami, takimi jak panele słoneczne i generatory wiatrowe. Logiczne jest, że autorzy „zielonych drapaczy chmur” postanowili wykorzystać w swojej pracy alternatywne źródła energii, które nie zanieczyszczają atmosfery. Najostrzejsze wymagania dotyczące toksyczności, siły i stopnia interakcji z dziką przyrodą zostały również nałożone na materiały budowlane.

Autorzy projektu twierdzą, że 27-piętrowy eko-drapacz chmur i jego partner są w stanie zastąpić teren parku o powierzchni 50 tys. M2. Kolejny interesujący fakt: koszt wszystkich urządzeń niezbędnych do wygodnego życia roślin, a także zakup nasadzeń, zwiększyły całkowite koszty budowy tylko o 5%. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że pozytywny efekt Pionowego Lasu rozprzestrzeni się poza budynki, wówczas wszystkie dodatkowe koszty zwrócą się wraz z odsetkami.

Atrakcje w pobliżu

Zakończenie prac krajobrazowych w lesie pionowym planowane jest na ostatni kwartał 2013 r. W tej chwili betonowy szkielet budynków zaczął ostrożnie „chować” zielone poziomy. Do tej pory tylko dolne piętra były gotowe, ale teraz możesz podziwiać niezwykłe ogrody w centrum Mediolanu. Po zapoznaniu się z włoskim know-how goście mogą udać się na pół godziny do placu Duomo. Jest główną atrakcją Mediolanu - najpiękniejsza katedra.

Bosco Vertical nie jest pierwszym wieżowcem w Mediolanie. Miasto słynie z historii, architektury, innowacyjnego projektowania budynków. Jednym z najbardziej znanych drapaczy chmur tego miasta jest wieżowiec Pirelli, który jest siedzibą światowej sławy producenta opon samochodowych i motocyklowych, a także innych produktów z miękkiej gumy. Jeśli Grattacielo Pirelli zachwyca swoim rozmiarem i wnętrzem, to Bosco Verticale po zakończeniu prac nad nim zapiera dech w piersiach.

Wspominając o dwóch wyjątkowych wieżowcach w Mediolanie, możesz rysować podobieństwa z niesamowitymi drapaczami chmur na świecie. Wymieniając europejskie piękności na azjatycką egzotykę, turyści mogą cieszyć się bujną tropikalną zielenią i niesamowitymi sylwetkami wielokondygnacyjnych budynków. Najbardziej uderzającym przykładem jest Singapur, miasto-państwo położone w południowo-wschodniej części kontynentu azjatyckiego.

W tym mieście jest wiele wieżowców, a każdy z nich zadziwia swoją wielkością, designem i harmonijnym połączeniem z zielonym krajobrazem. W nocy spacer po miejskiej promenadzie zrobi szczególne wrażenie. Stamtąd otwiera się zapierający dech w piersiach widok na hotel Marina Bay Sands. Aby zachować wspomnienia niezapomnianych wakacji w Singapurze, wystarczy odbyć spokojną podróż po mieście, korzystając ze wsparcia dobrego fotografa.

Obejrzyj wideo: Vertical Forest Skyscraper In Milan Italy. Bosco Verticale Milano (Marzec 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Milan, Następny Artykuł

Gang Langer
Niemcy

Gang Langer

Langer Gang to długa, trzypiętrowa galeria o renesansowym sklepieniu z 22 toskańskimi kolumnami. Pomiędzy kolumnami znajdują się herby ziem należących do posiadłości Wettinsky'ego. Langer Gang - galeria renesansowa, fot. Klaus Bostelmann „Long Stroke” (Langer Gang, niemiecki: Langer Gang) - kolejny charakterystyczny zabytek Drezna, który wraz ze stajnią (Stalhof, niemiecki
Czytaj Więcej
Innenstadt
Niemcy

Innenstadt

Po obejrzeniu zabytków i wypiciu dużej ilości piwa na Starym Mieście, nadszedł czas, aby dostać się na ulice handlowe w Kolonii, które znajdują się zaledwie kilka minut spacerem od Renu. Najlepsze sklepy znajdują się przy Hohe Strasse, Schildergasse i stacji metra Neumarkt.
Czytaj Więcej
Mur Berliński
Niemcy

Mur Berliński

Mur berliński jest znany na całym świecie. Przez 28 lat dzieliła miasto i rodziny. Teraz jest to zwykła ściana wzdłuż drogi, małe betonowe sekcje i metalowe szpilki wystające z ziemi. Prosty, bez patosu i bardzo niemiecki. Jeśli wiesz, dla czego mur został zbudowany i jaką rolę odegrał w historii Niemiec, powinieneś go zobaczyć.
Czytaj Więcej
Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia
Niemcy

Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia

W 2011 roku Monachium, Dusseldorf i Frankfurt zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata. Agencja Mercer corocznie sporządza globalną ocenę jakości życia, a wiodące niemieckie miasta straciły tylko Wiedeń, Zurych i Auckland. W 2011 r. Monachium (4 miejsce), Düsseldorf (5 miejsce) i Frankfurt (7 miejsce) zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata.
Czytaj Więcej