Włochy

Siena

Po wizycie w Sienie zostaje zapamiętany specjalny kolor fasad i dachów, kolor toskańskich ziem. Miasto zachowało ducha i atmosferę średniowiecza. Sienanie starannie zachowują gotycki wygląd swojego miasta, powstałego w XII-XV wieku.

Siena

Siena to starożytne miasto na trzech wzgórzach z zabytkowym centrum, otoczone murem, ze wspaniałą katedrą - Siena Duomo. Ceglane domy znajdują się blisko gotyckich uliczek, ich małe balkony ozdobione są kolorowymi kwiatami; chodniki i dziedzińce wyłożone kostką brukową. Centrum Starego Miasta wznosi się na 322 m npm Nowoczesne obszary budowane są poniżej, na równinie.

Lokalizacja i klimat

Historyczne centrum Sieny

Siena znajduje się w południowej Toskanii, na wzgórzach u podnóża Apeninów, 60 km od Morza Tyrreńskiego. Klimat jest tutaj umiarkowany, łagodny, z ciepłą wiosną, gorącym latem i pięknym początkiem jesieni. Średnia temperatura zimowa wynosi około + 10 ° C, lato + 30 ° C. Maksymalne opady - w listopadzie; od czerwca do początku października jest słonecznie i sucho.

Trochę o historii miasta

Przytulne ulice Sieny

Pierwsza osada na wzgórzu, w której dziś znajduje się centrum Sieny, została założona przez Etrusków w VI-V wieku. Pne Rzymianie zajęli go w 30 roku. Mit mówi, że miasto zostało stworzone przez synów Rema - Asky i Seny, nadając mu imię „Saena Julia”. W średniowieczu Siena została schwytana przez Lombardów, a następnie Franków, którzy brukowali szlak handlowy Via Francigena. Po zostaniu wolną republiką Siena rywalizowała z Florencją o wpływy w Toskanii. W 1240 r. Otwarto Uniwersytet w Sienie. Po epidemii z 1348 r. Rozpoczął się okres upadku, a w XV wieku Siena znalazła się jednak pod panowaniem Florencji. W 1555 r. Hiszpanie zdobyli go, a zbuntowana republika straciła niepodległość, stając się częścią księstwa toskańskiego.

Zabytki

Piazza del Campo

Palazzo Comunale

Wieża Glutton

Chapel di Piazza

Palazzo Sancedoni

Fontanna Źródło radości

Katedra w Sienie

Baptysterium św. Jana Chrzciciela

Dom św. Kateriny

Bazylika Osservanza

Bazylika św. Dominika

Twierdza Medici

Muzeum Duomo

Pinakoteka

Piazza del Campo

Piazza del Campo

Piazza del Campo to serce średniowiecznej Sieny. Obszar w kształcie misy znajduje się u zbiegu trzech wzgórz i głównych dróg. Campo zostało założone w 1169 roku, a swój uroczysty wygląd uzyskał w latach 1327–49. Obszar podzielony jest na dziewięć sektorów wyłożonych czerwonym trawertynem. W Campo znajdują się najważniejsze zabytki architektury Sieny.

Palazzo Comunale

Palazzo Comunale

Palazzo Comunale zostało założone w 1297 roku, ale jego boczne skrzydła zostały ukończone dopiero w XVII wieku. Centralna część pałacu została utworzona w 1300-05, zachowała się bez zmian. Wklęsła fasada otaczająca część placu zbudowana jest w stylu gotyckiego Sieny. Pałac komunalny wzniesiono na spotkania „dziewiątego rządu” Republiki Sieny. Dziś mieści się w nim ratusz, muzeum miejskie i teatr Rinovatti.

Wieża Glutton

Wieża Torre del Mangia

Wejdź do wieży

Na lewo od pałacu znajduje się 102-metrowa wieża Glutton (Torre del Mangia). Budynek, zbudowany w latach 1325-48, uważany jest za drugą najwyższą wieżę we Włoszech. 400 stopni prowadzi do tarasu widokowego. Zegarki na Torre del Manja pojawiły się w 1360 roku. Dzwonnica o wadze 6,8 tony, zainstalowana w 1666 r., Wisi na dzwonnicy - dzwonek zawsze informuje o rozpoczęciu wakacji w Palio.

Chapel di Piazza

Capella di Piazza (Cappella di Piazza)

U podstawy wieży znajduje się biała kamienna loggia Mariana, kaplica Piazza (Cappella di Piazza). Został zbudowany w latach 1352–1539. Obywatele chwalili Dziewicę Maryję za pozbycie się zarazy.

Fontanna Źródło radości

Fountain Source of Joy (Fonte Gaia)

W górnej części Campo znajduje się monumentalna fontanna Source of Joy (Fonte Gaia), dzieło rzeźbiarza Jacopo z Quercha, powstałe w latach 1414-19. Kompozycję otaczają marmurowe parapety z płaskorzeźbami na tematy mitologiczne i biblijne.

Palazzo Sancedoni

Palazzo Sansedoni (po lewej)

Naprzeciw Pałacu Gminy znajduje się Palazzo Sansedoni, ceglany budynek z półkolistą fasadą i centralną wieżą z XIII wieku. Pałac został zbudowany w 1339 roku dla rodziny Sancedoni.

Katedra w Sienie

Katedra Santa Maria Assunta (Cattedrale di Santa Maria Assunta)

Panorama katedry

Katedra w Sienie (Duomo di Siena) została wzniesiona na cześć Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Wspaniały gotycki kościół wznosi się w miejscu starożytnej świątyni Minerwy, która dominuje nad całym miastem. Romańska katedra została założona w połowie XII wieku i została zbudowana przed XIV wiekiem. Przeżył więcej niż jedną rekonstrukcję, a południowa fasada nie została jeszcze ukończona. Wewnętrzną przestrzeń tworzą czarno-białe kolumny „Siena” i żebra; marmurowa podłoga ozdobiona jest 56 intarsjami. Pozłacana główna kopuła jest pomalowana wizerunkami proroków i hierarchów kościoła. Lampa kopułowa została zaprojektowana przez Berniniego.

Baptysterium San Giovanni

Baptysterium San Giovanni, fot. Jasolo

Za katedrą stoi baptysterium św. Jan Chrzciciel (Battistero di San Giovanni) (1316–25). Gotycka fasada sanktuarium wyłożona jest czarno-białymi marmurowymi panelami, ozdobionymi rzeźbionymi dekoracjami reliefowymi. Główną atrakcją jest ośmioboczna brązowa czcionka ozdobiona płaskorzeźbami. W projektowaniu baptysterium uczestniczyli Donatello, Jacopo della Querca, Giovanni di Turino, Ghiberti.

Sanktuarium św. Katarzyny ze Sieny

Dom św. Cateriny (Santuario di Santa Caterina), fot. Ernzard

Dom św. Cateriny (Santuario di Santa Caterina) - niebiańska patronka Włoch stoi na ulicy o tej samej nazwie. Od 1461 r. Zostało przekształcone w muzeum świątyni pielgrzymkowej. Wewnątrz pokój, w którym mieszkał święty, został starannie zachowany.

Bazylika Osservanza

Bazylika Osservanza (Basilica dell'Osservanza)

Na wzgórzu Capriola wznosi się bazylika Osservanza (Basilica dell'Osservanza) (1490–96) - zabytek renesansowej architektury Sieny. W kaplicach zachowały się oryginalne obrazy i rzeźby z XV-XVII wieku.

Bazylika św. Dominika

Bazylika św. Dominika (Basilica di San Domenico)

W kościele św. Domenicy (Bazylika San Domenico) (1226–1265 gg.) Minęła większość życia św. Katarzyny. Tutaj przechowywane są relikwie związane ze świętym. Najbardziej znana jest Święta Głowa, sprowadzona w 1383 r. Z Rzymu. Statuę św. Katarzyny można zobaczyć na iglicy dzwonnicy; w kaplicy - jej portret, dzieło Andrei Vanni. Bazylika została kilkakrotnie przebudowana i odrestaurowana. Dziś jest duchowym centrum mnichów dominikańskich.

Twierdza Medici

Twierdza Medici (Fortezza Medicea)

Twierdza Medici (Fortezza Medicea) (1560–63) znajduje się na Placu Wolności. Duży murowany budynek z bastionami dziś stał się parkiem turystycznym. Organizuje wystawy, wydarzenia muzyczne. W jednym z bastionów otwarta jest włoska sala degustacyjna Enoteka.

Muzeum Duomo

Muzeum Duomo (Museo dell'Opera Metropolitana del Duomo)

Muzeum dzieł Duomo (Museo dell'Opera Metropolitana del Duomo) zawiera arcydzieła katedry: rzeźby fasadowe Giovanniego Pisanno, Madonny del Perdono, stworzone przez Donatello, wysoką płaskorzeźbę Jacopo Cuerca, wiele obrazów. Perłą kolekcji jest obraz ołtarzowy Maesty autorstwa Duccio di Buoninsenia. Wewnątrz muzeum znajduje się kościół św. Mikołaja, wykonany w stylu późnego baroku.

Pinakoteka

National Pinacoteca (Pinacoteca Nazionale), zdjęcie Wiadomość Oblique Speech

W pałacu Buonsignori (XV w.) Przy Via San Pietra otwarta jest narodowa Pinacoteca (Pinacoteca Nazionale). Zawiera dzieła Sieny, włoskich, flamandzkich mistrzów XIII-XVIII wieku.

Zabawa i święta

Palio, fot. Matt Kawashima

W lipcu i sierpniu na terenie fortecy Medyceuszy (XVI w.) Odbywa się duży festiwal jazzowy Siena Jazz.

Przez cały ciepły sezon Siena organizuje imprezy gastronomiczne i winiarskie: majowy festiwal makaronu, lipcowy festiwal ryb Sagra del Pesque, wrześniowy festiwal wina i winogron, festiwal smakoszy Sagra della Bruschetta. Targi wina i rzemiosła odbywają się 19 marca i 13 grudnia. Duży rynek działa co tydzień w środy, w fortecy i w parku La Lizza.

Głównym wydarzeniem w życiu Sieny są zawody jeździeckie w Palio. Tradycja sięga XIV wieku. Potem miejscy przeciwnicy, cały czas tocząc ze sobą wojnę, postanowili rywalizować w sporcie - na wyścigach. Zawody odbywają się w lecie, dwa razy w roku. Historycznie Siena została podzielona na 17 kontr-dzielnic; 2 lipca 10 palaczy bierze udział w Palio di Siena, a pozostałe 7 liczy się 16 sierpnia.

2 lipca to dzień Palio Provenzano, a 16 sierpnia rozpocznie się Palio del Assunta. Wakacje zaczynają się od procesji teatralnych z transparentami. Następnie na pokrytym glebą placu Campo rozpoczynają się wyścigi konne. Jeźdźcy popychają się nawzajem przeciwko koniom i sami upadają, dlatego często tylko koń, który dotrze do mety jako pierwszy, wygrywa zawody. We wrześniu i październiku miasto świętuje zwycięską kontra.

Co jest w pobliżu

Monte Oliveto Maggiore, fot. Adrian Michael

10 km na zachód od Sieny znajduje się Villa Cetinale (XVII wiek) z regularnym ogrodem pomarańczowym i klasztorem z XVIII wieku. Na północ od willi znajduje się park rzeźb Theban.

25 km na południowy zachód, w miejscowości Kyuzino znajduje się rezerwat architektoniczny - dawne opactwo św. Galgano (Abbazia di San Galgano) (XII wiek).

W południowo-wschodniej części Sieny znajduje się kolejne opactwo - Monte Oliveto Maggiore (XIV wiek) z ogrodem botanicznym i muzeum religijnym. W krużgankach klasztornych zachowały się średniowieczne freski oraz rzeźby Giovanniego da Verony w chórach kościelnych i w holu.

Od wczesnej wiosny do jesieni pociągi turystyczne ze starymi lokomotywami - Treno Natura kursują ze Sieny. Ich ścieżka prowadzi przez dolinę Val d'Arbia, kulturowe krajobrazy Val D'Orcia, regionu winiarskiego Le Crete. Pociągi zatrzymują się w Aschiano i Monte Antico.

Obejrzyj wideo: Fiat Siena-Dokurviator Testuje (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce
Społeczeństwo

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce

Według włoskich tabloidów kobieta trzymała zwłoki matki we własnej domowej lodówce, regularnie otrzymując emeryturę zmarłej starej kobiety. Tak straszna rzecz uderzyła w policję w małym miasteczku Borgomanero, położonym w regionie Novara. Ta straszna historia „ujawniła się” po mieszkańcach jednego z domów zwanych karetką Tiziana Devecchi, 62-letnią kobietą, która nie czuła się dobrze i nie mogła otworzyć drzwi, które były zamknięte od wewnątrz.
Czytaj Więcej
Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy
Społeczeństwo

Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy

Ktokolwiek nie widział UFO na niebie nad Włochami: mężczyźni i kobiety, dzieci i emeryci, piloci samolotów pasażerskich, wojskowi, a nawet kapłani. Tylko w zeszłym roku siedem słonecznych obiektów zostało zauważonych w słonecznym kraju, aw ciągu ostatnich 4 lat UFO pojawiło się na terytorium kraju ponad 55 razy!
Czytaj Więcej