Florencja

Palazzo Strozzi we Florencji

Zaledwie 10 minut spacerem od katedry Santa Maria del Fiore znajduje się piękny przykład architektury renesansowej - pałac Strozzi (po włosku: Palazzo Strozzi). Budynek został wykonany w klasycznym stylu włoskiego architekta „palazzo” i pod wieloma względami przypomina rezydencję rodziny Medici - Palazzo Medici Riccardi (włoski: Palazzo Medici Riccardi). Klientem budowy pałacu był florencki arystokrata Filippo Strozzi. Ucieleśnienie planów Strozzi ożywiło Giuliano da Sangallo (Giuliano da Sangallo) pod koniec XV wieku.

Historia powstania pałacu Strozzi

Ponieważ sam fakt pojawienia się takiego zabytku, jak Palazzo Strozzi, jest nierozerwalnie związany z historią Włoch, wybierzemy się na krótką wycieczkę w czasie dobrobytu Republiki Florenckiej. W XV wieku na horyzoncie politycznym tego państwa istniało kilka potężnych frakcji. Najpotężniejszymi antagonistami byli przedstawiciele rządzącej oligarchii (rodziny Strozzi i Albizzi) oraz klanu Medici, który szybko umacniał swoją pozycję. Strozzi nie zdołał pokonać potężnej sfery wpływów Medyceuszy, a do 1435 r. Arystokraci zostali zmuszeni do przeprowadzki do Neapolu.

Drugie przybycie domu Strozziego do jego ojczyzny miało miejsce w 1466 r. Można było prześcignąć spalone intrygi i odnoszących sukcesy polityków w osobie domu Medici tylko dzięki solidnym inwestycjom finansowym. Szczególnym miejscem w tej konfrontacji była gra w nowej, mieniącej się pięknem i luksusowej rezydencji Strozzi. W historycznym centrum Florencji zakupiono spory kawałek ziemi wraz ze wszystkimi budynkami.

W obszarze uwolnionym od starych budynków znajduje się Piazza Strozzi. Następnie miał zostać ozdobiony rodzinnym zamkiem rodziny włoskich arystokratów.

Chcąc dać przyszłemu budynkowi więcej mocy, Filippo Strozzi wezwał astrologów, którzy obliczyli najkorzystniejszy dzień na rozpoczęcie budowy. Wybór padł 6 sierpnia 1492 r.

Projekt pałacowy, starannie wykonany przez da Sangallo, wpadł w ręce inżyniera i architekta Benedetto da Mayano.

Obsesja Strozziego na temat wyższości nad Medyceuszami była okrutnym żartem. Podczas rozwoju wyglądu pałacu Filippo pragnął uzyskać rezydencję nie gorszą niż rodzina rywalizującej z nim rodziny. W rezultacie plan architektoniczny Palazzo Strozzi w dużej mierze powtarza pomysły zastosowane przez Michelozzo w konstrukcji Palazzo Medici Riccardi.

Oczywiście pałac Strozzi imponuje swoją skalą, ale z zewnątrz wygląda dość prosto, jeśli nie ściśle. Lekkie płytki z piaskowca z kamienia rustykalnego pokrywają budynek od kostki brukowej po uzębiony wystrój dachu. Palazzo składa się z trzech pięter, a wystrój zewnętrzny wyraźnie dzieli budynek na poziomy. Pierwsze piętro wyposażone jest w małe poobijane okna. Ale kolejne dwa poziomy są ozdobione identycznymi rzędami okien dwuskrzydłowych. Portale wejściowe pałacu wyglądają monumentalnie - łukowata konstrukcja obszyta marmurami i rdzawymi prętami.

Prawie czterdzieści lat spędzono na budowie Pałacu Strozzi. Ironia losu tej rezydencji polega na tym, że Filippo nie czekała na swoją ostateczną gotowość. Szlachetny Florentyn zmarł w 1491 r., Jego potomkowie zajmowali się dalszymi obowiązkami związanymi z budową. Medici nie zawiedli wykorzystać swojej władzy i zarekwirowali niedokończony budynek po śmierci zbuntowanego arystokraty. Po trzech dekadach pałac nadal wrócił w posiadanie prawowitych właścicieli, rodziny Strozzi. Tak więc ostatecznym terminem budowy Palazzo Strozzi jest 1538 rok.

Współczesna historia pałacu Strozzi

Do 1907 roku pałac był niepodzielnie użytkowany przez wiele pokoleń domu Strozzi, aż chwalebna rodzina została przerwana śmiercią ostatniego przedstawiciela - Piero Strozzi. Oficjalnie pałac został przekazany gminie Florencji dopiero w 1999 roku. Chociaż od 1937 r. W budynku palazzo wielokrotnie odbywały się różne wystawy i pokazy mody.

Do najważniejszych wydarzeń należą: pokaz kolekcji Peggy Guggenheim (1949), wystawa sztuki florenckiej z XVII wieku (1986), wystawa obrazów Gustava Klimta (1992), wystawa prac Botticellego i Filippina Lippi (najpopularniejsza wystawa z 2004 r.), Prace Cezanne'a (najpopularniejsza wydarzenie wśród muzeów we Florencji w 2007 r.).

W 2006 r. Kilka wiodących organizacji we Florencji połączyło siły, aby stworzyć kompletny system zarządzania tak znaczącą atrakcją miasta. Pod kierownictwem Fundacji Palazzo Strozzi na terenie palazzo zorganizowano osobne strefy tematyczne:

 • Floor of the Noble (Piano Nobile) - najważniejsze wystawy o zasięgu międzynarodowym;
 • Centrum kultury współczesnej Strozzina (CCC Strozzina) to wygodne miejsce do demonstrowania różnych przejawów współczesnej sztuki włoskiej i europejskiej;
 • Dziedziniec pałacu (Dziedziniec), który z powodzeniem łączy miejsce relaksu dla wielu gości miasta, obszar, w którym można zjeść, a także krótką wycieczkę do historii Palazzo Strozzi. Również na dziedzińcu dość często koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i współczesnej dają bezpłatne przedstawienia.

Oprócz wszystkich powyższych, obecnie znajdują się pod dachem pałacu: administracja Fundacji Pałacowej, Instytutu Nauk Humanistycznych i kilku wspólnot kulturalnych.

Wchodząc do drzwi, oddychając kamiennym chłodem, współczesny podróżnik znajdzie wiele interesujących rzeczy na dziedzińcu budynku. Antyczne kolumny wspierają wysokie łuki łuku, tak wygląda pierwsza warstwa pałacu od wewnątrz. Sam dziedziniec jest doskonałym miejscem na relaks, ozdobiony małymi wannami z roślinami i ławkami. Renesansowe kute latarnie, a także ich nowoczesne odpowiedniki, zmieniają się pod łukami.

Jak dojechać, lokalizacja

Palazzo Strozzi stoi przy samym Piazza Strozzi. Wewnątrz znajdują się trzy wejścia:

 • od ulicy Tornabuoni (Via Tornabuoni);
 • od Strozzi (Via Strozzi);
 • od Piazza Strozzi.

Pałac został zbudowany w centrum Florencji, zaledwie 200-300 metrów od Placu Katedralnego, dzięki czemu można do niego łatwo dotrzeć różnymi środkami transportu:

 • autobusem: dowolna trasa prowadząca do centrum miasta. Najkorzystniejsze przystanki: Pałac Strozzi, stacja Santa Maria Novella (Stazione di Santa Maria Novella), Plac Katedralny (Piazza del Duomo), ul. Tornabuoni (Via Tornabuoni);
 • pięć minut spacerem od pałacu znajduje się dworzec kolejowy Santa Maria Novella;
 • taksówką lub wynajętym samochodem możesz zbliżyć się do interesujących miejsc. Podaj nazwę pałacu lub placu.

Tryb działania

Najważniejsze i najciekawsze wystawy odbywają się na pierwszym piętrze pałacu w strefie Piano Nobile. Ten segment palazzo jest czynny codziennie oprócz czwartku od 9-00 do 20-00. W czwartki: od 9-00 do 23-00. Koszt zwiedzania zależy od faktycznego czasu zwiedzania wystawy. Zwykle pełna cena biletu wynosi około 10 euro.

Centrum kultury współczesnej Strozzina ma przyjemność gościć od wtorku do niedzieli w godzinach 10–00–20. W czwartki czynny jest od 10-00 do 23-00, po 18:00 wstęp do CCC Strozzina jest bezpłatny. Pozostała część biletów będzie kosztować około 2,5 - 3 euro.

Możesz dowiedzieć się o wszystkich wystawach i wydarzeniach planowanych w najbliższej przyszłości w Pałacu Strozzi, a także zarezerwować bilety:

 • telefonicznie: +39 055 2469600;
 • na oficjalnej stronie muzeum: www.palazzostrozzi.org

Możesz dołączyć do historii Włoch i pochłonąć wibracje współczesnej sztuki europejskiej w murach średniowiecznego pałacu. Sztuka wysoka w renesansowej architekturze doskonale oddaje piękno i różnorodność włoskiej kultury. Na pewno chcesz to zobaczyć na własne oczy!

Obejrzyj wideo: Verrocchio: Master of Leonardo at Palazzo Strozzi (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Pałac Bisdorf
Niemcy

Pałac Bisdorf

Bisdorf to skromny pałac, bardziej jak opuszczona posiadłość. Kompensuje skromną wieżę z tarasem widokowym. Park pałacowy jest przyjemny na spacery i refleksje. Schloss Biesdorf (Schloss Biesdorf), fot. Riesebusch Schloss Biesdorf (Schloss Biesdorf) wygląda jak opuszczony dwór, a tak naprawdę jest, mimo że jest uznawany za historyczny i kulturalny zabytek Berlina.
Czytaj Więcej
Wieża telewizyjna w Berlinie
Niemcy

Wieża telewizyjna w Berlinie

Wieża telewizyjna jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Berlina, symbolem stolicy. Trzeba go odwiedzić z trzech powodów: jest to najwyższy budynek w stolicy; oferuje wspaniałe widoki na miasto; na górze znajduje się obrotowa restauracja dla romantyków. Wieża telewizyjna w Berlinie (Berliner Fernsehturm), fot. Arnaud Martinez Wieża telewizyjna w Berlinie (Berliner Fernsehturm) znajduje się w centrum miasta w pobliżu Alexanderplatz.
Czytaj Więcej
Zakupy w Kolonii
Niemcy

Zakupy w Kolonii

Kolonia to prawdziwy labirynt ulic handlowych zaprojektowanych tylko dla pieszych. Będąc w tym labiryncie, na pewno coś kupisz, a potem chcesz szybko się stąd wydostać. W Kolonii znajdziesz sklepy na każdy gust i każdą kieszeń - od wielkich domów towarowych po małe butiki i ekscentryczne sklepy z instrumentami muzycznymi.
Czytaj Więcej
Park Babelsberg
Niemcy

Park Babelsberg

W parku Babelsberg jest zwykle niewiele osób. Spokojny, romantyczny, medytacyjny i piękny widok na rzekę. W tym zamku i parku nakręcili klip Du Riechst So Gut Rammsteina. Park Babelsberg, fot. Gertrud K. Park Babelsberg położony jest na północno-wschodnich obrzeżach Poczdamu.
Czytaj Więcej