Miasta Włoch

Główne stacje Mediolanu: funkcje i jak się dostać

Mediolan jest jednym z największych węzłów kolejowych w Europie. Każdego dnia z jego platform podróżuje kilkaset tysięcy pasażerów. Biorąc pod uwagę liczbę osób korzystających z miejskich stacji kolejowych, BlogoItaliano postanowił poświęcić im osobny artykuł i opowiedzieć o cechach i ważnych niuansach każdej z trzech głównych stacji: Milano Centrale (MI C.LE), Milano Porta Garibaldi (MI P.GA) i Cadorna (MI N CA).

Stacja kolejowa Milano Centrale

Milano centrale - Główna i najsłynniejsza stacja miasta. Dzienny przepływ pasażerów wynosi ponad 300 tysięcy pasażerów, a liczba pociągów opuszczających stację sięga 600 pociągów dziennie.

Stąd można dostać się do prawie każdego ważnego miasta we Włoszech, w tym do Rzymu, Florencji, Wenecji lub Neapolu.

Ponadto dworzec główny w Mediolanie obsługuje połączenia międzynarodowe, łącząc miasto z Niemcami, Francją i Szwajcarią: stąd regularnie odjeżdżają pociągi do Berlina, Frankfurtu, Paryża, Nicei, Zurychu i Genewy.

Dworzec Centralny znajduje się na Piazza Duca d'Aosta

Dworzec Centralny znajduje się na Piazza Duca d'Aosta. Najwygodniejszym sposobem dotarcia do stacji jest metro w Mediolanie: linie M2 (linia zielona) i M3 (linia żółta) prowadzą tutaj, stacja znajduje się na ich skrzyżowaniu (stacja Centrale FS).

Autobusy miejskie przyjeżdżają na zachodnią stronę dworca przy Piazza 4 Novembre. Autobusy z lotnisk Malpensa, Linate i Orio al Serio zatrzymują się po wschodniej stronie dworca przy Piazza Luigi di Savoia.

Dworzec Centralny w Mediolanie jest zamknięty od 01:00 do 04:00, przez resztę czasu (biorąc pod uwagę rozkład jazdy) zawsze jest dużo ludzi. Budynek dworca ma wiele sklepów, restauracji i kawiarni.

Autobusy na lotnisko zatrzymują się po wschodniej stronie dworca

Przechowalnia bagażu na dworcu kolejowym Milano Centrale znajduje się w nowej galerii handlowej na placu Piazza Luigi di Savoia i jest otwarta od 06:00 do 23:00. Koszt usługi wynosi 6 euro za pierwsze 5 godzin, każda kolejna godzina kosztuje dodatkowo 1 euro. Dla tych, którzy chcą zostawić bagaż na bardzo długo, obowiązują osobne taryfy.

Budynek stacji jest wyposażony w schody ruchome i specjalne windy dla osób niepełnosprawnych. W kasie i na płycie postojowej znajduje się stale aktualizowana tablica elektroniczna z rozkładem jazdy wszystkich tras, na której można również znaleźć papierową wersję rozkładu jazdy na specjalnych stoiskach.

Chociaż na stacji znajdują się zarówno kasy biletowe, jak i automaty biletowe, sensowne jest kupowanie tylko biletów na pociągi klasy Regionale - ich cena nie zależy od czasu zakupu.

Stacja obsługuje codziennie ponad 300 tysięcy pasażerów.

W przypadku szybkich pociągów do głównych miejsc turystycznych - Rzymu, Wenecji, Florencji, Neapolu - lepiej kupić bilety z wyprzedzeniem - przez Internet. Ponieważ ceny takich biletów mogą się znacznie zmienić w miarę zbliżania się daty wyjazdu, kupowanie przez Internet może znacznie zaoszczędzić.

Na tej stronie można sprawdzić rozkład jazdy i ceny pociągów z Milano Centrale, a także kupić bilety online. Cóż, bardziej szczegółowo na temat głównej stacji w Mediolanie, BlogoItaliano napisał w osobnym artykule.

Stacja Milano Porta Garibaldi

Milano Porta Garibaldi to drugi najważniejszy dworzec kolejowy w mieście. W ciągu roku stacja przyjmuje około 25 milionów pasażerów i służy głównie do obsługi tras podmiejskich.

Stacja Port Garibaldi znajduje się na Piazza Sigmund Freud. Najbliższa stacja metra ma tę samą nazwę - Porta Garibaldi - i znajduje się na przecięciu linii M2 („zielona linia”) i linii M5 („linia liliowa”).

W pobliżu dworca znajduje się przystanek autobusowy i tramwajowy oraz postój taksówek. Do głównego dworca kolejowego w Mediolanie można dotrzeć pieszo w 20 minut lub pociągiem miejskim w 10 minut.

Stacja Port Garibaldi - druga co do wielkości w Mediolanie

Pociąg Malpensa Express łączący główne lotnisko w Mediolanie ze stacją Milano Centrale przejeżdża przez stację Porta Garibaldi.

Usługi pasażerskie na stacji obejmują liczne sklepy i kawiarnie, a także przechowalnię bagażu.

Stacja Cadorna

Cadorna to stacja kolejowa obsługująca linie podmiejskie i regionalne. Oto ostatni przystanek podmiejskich tras S3 i S4 oraz szeregu tras regionalnych łączących miasto z osadami Lombardii i Piemontu (operator kolejowy Trenord).

Nowoczesny budynek stacji został zbudowany natychmiast po zakończeniu II wojny światowej na miejscu starej stacji, zniszczonej przez bombardowania. Nazwa stacji pochodzi od słynnego włoskiego marszałka Luigiego Cadorno.

Stacja Cadorna znajduje się na placu Piazza Cadorna o tej samej nazwie - na przecięciu linii M1 („czerwona linia”) i linii M2 („zielona linia”). Do stacji można również dojechać tramwajem lub autobusem.

Cadorna obsługuje pociągi lokalne i regionalne

Z lotniska Malpensa do stacji Cadorna można dostać się jedną z linii pociągu Malpensa Express.

Należy pamiętać, że na stacji Cadorna nie ma przechowalni bagażu, więc nie można tu zostawić bagażu.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, zapisz go w swojej sieci społecznościowejaby nie stracić. Zapisz się również na bezpłatny kurs e-mail dla podróżujących do Włoch, zawierający przydatne wskazówki, jak najlepiej zorganizować podróż, aby zobaczyć maksimum.

Zdjęcia: Fred Romero, DaveM93, blogoitaliano.com, Jean-Pierre Dalbéra.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej