Włoskie jeziora

Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać

Na północy Lombardii, bardzo blisko granicy szwajcarskiej, leży jezioro Como (włoskie: Lago di Como). Jak klejnot, wody Como błyszczą na krawędzi gór alpejskich. Niezwykle głębokie i bajecznie piękne jezioro uwielbiają oryginalni Włosi i liczni goście z kraju. Górskie krajobrazy otoczone puszystymi chmurami są źródłem inspiracji dla pisarzy, artystów i pracowników przemysłu filmowego. Luksusowe wille, wypielęgnowane parki i łagodne fale górskiego jeziora otaczają odwiedzających kurort rajską błogością.

Geografia

Como otrzymuje brązową nagrodę w mistrzostwach włoskich jezior, oceniając ściśle według wielkości. Obszar lustra wody - 145 km2, długość - 47 km, szerokość - 4 km. Z głębokością dna wynoszącą około 410 m, Como swoją lodowcową przeszłość zawdzięcza górskiej dolinie. Staw ma bardzo nietypową sylwetkę w kształcie procy. Rzeka Adda (włoska Adda), wijąca się między szczytami górskimi, wypełnia podstawę procy. W przybliżeniu w połowie jego długości zbiornik jest podzielony na dwa uzwojenia. „Uchwyt” procy lub północnego ramienia jeziora nazywa się Colico, południowo-wschodnie ramię nazywa się Lecco, a na koniec południowo-zachodnia część jeziora nazywa się Como.

Jezioro jest otwarte dla ruchu statków i szczodrze odnosi się do przedstawicieli wspólnoty rybackiej. Klimat cieplarniany u podnóża alpejskiego pozwala miejscowym uprawiać kultury śródziemnomorskie, które zwykle nie przetrwają na ziemiach lombardzkich. Oliwki, granaty, mirt, cyprys i winnice zdobią brzegi jeziora i przynoszą dobre zbiory. Czyste powietrze, czysta woda, żywa przyroda i skromne zabytki architektury przyciągają turystów i wczasowiczów do gościnnych brzegów jeziora Como.

Historia i tytuł

Historia zachowała dla potomnych kilka dawnych nazw alpejskiego zbiornika. Tak więc starożytni Grecy nadali jezioru nazwę Lario (grecki Λάριος), a Rzymianie przetłumaczyli tę nazwę na łacinę (Lacus Lārius). Nazwa pochodzi od rdzenia „lar”, co oznacza „głębokie miejsce”. Wraz z nadejściem średniowiecza stara nazwa jeziora straciła popularność, ustępując miejsca nowej nazwie - Como (skrót od lacus comensis).

W czasach świetności Cesarstwa Rzymskiego bogaci i umocnieni ludzie budowali swoje rezydencje w dolinie nad jeziorem. Na przykład rzymski poeta Wergiliusz wybrał miejsce na wybrzeżu malowniczego jeziora. Polityk wielkiego Rzymu, Guy Pliny Młodszy, również lubił odpoczywać wśród górskich piękności Lario.

Podczas renesansu włoski geniusz Leonardo da Vinci mieszkał i pracował nad brzegiem cudownego zbiornika.

Obecnie Como cieszy się dużym uznaniem zagranicznych celebrytów. Żądni przygód przewodnicy wskażą bramy luksusowych willi należących do europejskich i hollywoodzkich aktorów. Nawiasem mówiąc, niewiarygodnie piękne widoki na jezioro, piękna zadbana przyroda ozdobiły słynne filmy. Drugi odcinek Gwiezdnych wojen, Dwunastu przyjaciół Oceanu, a nawet seria obligacji Casino Royale zawdzięczają swoje piękno włoskiemu Como.

Zabytki

Małe miejscowości wypoczynkowe i wiejskie wioski są rozproszone wzdłuż brzegu jeziora. Po prostu nie można znaleźć dużych, a nawet bardziej hałaśliwych kurortów w pobliżu Como. Jednak w połowie XIX wieku spokojne życie małych wiosek zaczęło wrzeć z wydarzeniami. Szlachetni arystokraci włoscy i europejscy zapoczątkowali „erę willi”. W pewnym momencie nabycie luksusowej rezydencji nad brzegiem Como stało się nie tylko modne, ale także prestiżowe, w gronie bogatych i wpływowych ludzi.

Na podstawie powyższego zdjęcia możemy powiedzieć, że Como oferuje turystom wakacje pełne pięknych krajobrazów, spacery uliczkami z widokiem na bogate posiadłości. Estetyczna przyjemność z małych zabytków i radość z przebywania na łonie bujnej włoskiej przyrody. Spacery po górach, zabawa na wodzie, odmierzony odpoczynek na brzegu górskiego jeziora. Powiemy Ci więcej o dolinie jeziora Como poniżej.

Como City

Miasto Como (Como) ma status centrum prowincji Como. Jego lokalizacja to południowo-zachodni rękaw jeziora o tej samej nazwie. Pne miasto nosiło łacińską nazwę Comum. Como zyskało szczególne znaczenie dla swojego regionu w średniowieczu, kiedy przeszło w ręce mediolańskiej szlachty Sforza i Visconti. Obszar ten regularnie dostarczał Włochom wełny i jedwabiu własnej produkcji. W XV wieku w mieście pojawiła się drukarnia, która odniosła duży sukces. W XX wieku tragiczne wydarzenia przeplatały się z historią miasta. To tutaj zastrzelono włoskiego ducha Benito Mussoliniego i damę jego serca.

Katedra Duomo

Historyczne centrum miasta - Cavour Square to bardzo interesujące miejsce. Jest ozdobiony katedrą miasta (Duomo di Como). Tutejsza katedra została założona pod koniec XIV wieku, a ukończona w XVII wieku. Solidny okres budowy katedry nadał mu niezwykle wyrazistą architekturę, która pochłonęła to, co najlepsze z gotyku i renesansu. Odwiedzającym nie może zaimponować bogate wnętrze Katedry, a także jej majestatyczna sylwetka, górująca na tle innych budynków.

Bazylika Świętego Abbondio

Podróżni mogą również korzystać z XIII-wiecznego ratusza Broletto. Kolejną atrakcją związaną z religią jest bazylika św. Abbondio. Romański kościół, z lekkim zardzewiałym kamieniem, został zbudowany na początku wieku. I konsekrowany przez jednego z biskupów Como, Amanzio. Przez 5 wieków bazylika służyła jako siedziba i skarbiec dla najwyższych godności kościoła. Również na terytorium St. Abbondio odbył się pochówek zmarłych biskupów. W XI wieku kościół przeszedł w ręce zakonu benedyktynów. Odwiedzający miasto będą zainteresowani romańskimi płaskorzeźbami, a także majestatycznym freskiem inkrustowanym kopułą świątyni.

Zamek Baradello

Spacerując ulicami Como, nie można nie zauważyć zamku Baradello (Castel Baradello). Położony na wzgórzu średniowieczny zamek wygląda bardzo malowniczo. Mury Baradello górują nad miastem o prawie 400 metrów. Z tej wysokości można podziwiać piękną panoramę jeziora, doliny i podziwiać pasmo górskie Apenin oraz pobliskie szczyty Alp. Jeśli uda ci się dotrzeć do okolic Como we wrześniu, możesz dostać się do kostiumowych rycerskich bitew odbywających się co roku w murach Baradello.

Villa Carlotta i Olmo

I oczywiście Como słynie z galaktyki pięknych posiadłości o wartości historycznej. Villa Carlotta, zbudowana pod koniec XVII wieku, zadziwia wspaniałym parkiem wykonanym we włoskim stylu. Wrażenia potęgują fachowo wykonane rzeźby Antonio Canova i Bertela Thorvaldsena. Odwiedzający willę mogą zajrzeć do muzeum, bogatego w dzieła sztuki i wspaniałe wnętrza.

Kolejną atrakcją jest Villa Olmo, zbudowana w 1790 roku dla władczej rodziny Odescalchi. Pewnego razu właściciel majątku przyjął tak wspaniałych gości, jak Napoleon Bonaparte i austriacki dyplomata książę Klemens von Metternich.

W Como znajduje się kolejka linowa, na której można wzbić się na szczyt Brunate Mountain, a stamtąd swobodnie zwiedzać całą okolicę. Nawiasem mówiąc, w pobliżu Como znajduje się kurort Medesimo, uwielbiany przez fanów narciarstwa!

  • Przez ten filtr Możesz znaleźć najlepsze recenzje podróżników z hoteli w Como.

Miasto Lecco

Jeśli przejdziemy z południowo-zachodnich do południowo-wschodnich gałęzi jeziora Como, znajdziemy się w prowincji Lecco. Centrum administracyjne to starożytne miasto o tej samej nazwie. Miasto, duże jak na jezioro, jest w stanie zaoferować swoim gościom różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, a także spacery po malowniczych ulicach i placach.

Katedra Świętego Mikołaja

Obowiązkowym punktem szlaków turystycznych jest katedra św. Mikołaja (Basilica di San Nicolò a Lecco), datowana na XVIII wiek. Patron miasta otrzymał pod jego opieką romańską świątynię i dzwonnicę na wysokości 100 metrów. Mieszkańcy Lecco pieszczotliwie nazywali dzwonnicę Matitone skierowaną w niebo - „ołówek”.

Pałace

Stare centrum Lecco to 20 września (Piazza XX Settembre). Od dawna jest to rynek miejski i wiele małych atrakcji. Takich jak Palazzo delle Paure (Palazzo delle Paure), innymi słowy „Pałac Strachu”. Dobrze utrzymany czteropiętrowy dwór został zbudowany na początku XX wieku. Dowcipni Włosi nadali tytułowi administracji podatkowej tak mrożącą krew w żyłach nazwę.

Sprawami miejskimi zajmuje się inny pałac - Palazzo Bovara, zbudowany przez architekta Giuseppe Bovara w XIX wieku. Na uwagę podróżujących zasługują również następujące cuda miasta Lecco: Palazzo Falk, zamienione w centrum wystawowe; Croce di Malta Palace (palazzo Croce di Malta); Palace della Banka Popolare (palazzo della Banca Popolare) - oddział dużego włoskiego banku.

Cztery mosty

Patrząc na Lecco ze szczytu górskiego, można podziwiać kolejną atrakcję miasta - cztery mosty. Rzeka Adda, wpływająca do ciemnych wód Como na północy, płynie pod wodą do południowo-wschodniej gałęzi jeziora. W obszarze Lecco spokojne wody jeziora stają się gwałtowne, aby zmienić się w rzekę. Ze względu na okoliczności przeprawa promowa była niemożliwa. Aby uprościć drogę do Mediolanu, mieszkańcy Lecco zbudowali kilka mostów.

Najbardziej szanowanym przejściem nad Como / Adda jest most Visconti (ponte Visconti), zbudowany w XIV wieku pod nadzorem władcy Mediolanu, Azzone Visconti. Starożytny most ma skomplikowaną konstrukcję wieloskłonową, ale ostatnio pilnie potrzebował renowacji. Firma składa się z „młodzieży”: mostu Kennedy'ego, zbudowanego w 1956 roku i mostu Alessandro Manzoni (1985). Najnowocześniejszym mostem jest kolej.

Jeśli masz już dość spraw ziemskich, możesz iść do nieba, w pobliżu Lecco znajduje się stacja kolei linowej. W domkach dominują podróżni na wysokości 1300 metrów nad poziomem morza, aż do szczytu Piani d'Erna. W górach jest rozrywka na każdy gust: jazda na nartach, wspinaczka skałkowa, park z zimowymi atrakcjami i wiele więcej!

Na koniec dodajemy, że jeden z mostów Lecco nie bez powodu nosi nazwę słynnego włoskiego pisarza romantycznego Alessandro Manzoni. Napisana przez autora książka The Betrothed (I Promessi sposi) przenosi czytelnika do romantycznej scenerii Lecco z XIX wieku.

Miasto Bellagio

Naprawdę wyjątkowe położenie geograficzne obejmuje miasto Bellagio (Bellagio). Stoi w miejscu, w którym spotykają się wszystkie trzy gałęzie jeziora Como. Odcinek wybrzeża, zamknięty między dwoma gałęziami jeziora, słynie z niezwykle bogatej przyrody i krajobrazów, na które można patrzeć wiecznie. Perła jeziora Como zapewnia ludziom łagodny klimat, który zapewnia równie wygodny relaks latem i zimą.

Nawet w czasach świetności Cesarstwa Rzymskiego doceniono piękno i strategiczną wartość Bellagio. W V wieku pne Rzymianie zbudowali fortyfikacje obronne (łac. Castellum) na końcu przylądka w kształcie klina, uderzając w wody Como. Kilka wieków później polityk Pliniusz Młodszy przeprowadził badania naukowe w willi w Bellagio.

W średniowieczu miasto oczarowało swoim pięknem wielu znanych pisarzy, poetów, kompozytorów. Johann Goethe, Lord Byron, Percy Bysshe Shelley, Giuseppe Verdi, Gioacchino Rossini bez inspiracji czerpali inspirację na brzegu pięknego jeziora u podnóża gór alpejskich.

Wille w Bellagio

Bellagio była faworyzowana przez europejską arystokrację. Wiele willi i luksusowych posiadłości zdobi ulice miasta. Jednym z takich miejsc jest Villa Melzi, wyposażona w rozległy park. Zielone wzgórza schodzą w łagodne szepczące wody Como.

Drzewa, zaokrąglone kulki krzewów i bogata kolekcja roślin kwiatowych harmonijnie łączą się z kompozycjami architektonicznymi. Na szczególną uwagę zasługuje starożytna świątynia, pełna archeologicznych artefaktów i pozostałości starożytnych dzieł sztuki.

Wygląda nie mniej imponująco Villa Serbelloniwyposażony również w zadbany park. Odwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę po cudownym pałacu, który wyłania się korzystnie na tle jasnej zieleni i ciemnych gór. Dla tych, którzy chcą zanurzyć się w świecie księżniczek i luksusu, istnieje możliwość życia w eleganckich pokojach przez kilka dni, ponieważ od ponad wieku Villa Serbelloni jest pięciogwiazdkowym hotelem.

Hotel posiada 95 pokoi, od 688 do 932 euro. Będziesz jednak mógł zarezerwować ten hotel w mniej niż 2-3 miesiące, ale jeśli nadal chcesz spędzić przynajmniej noc w tak wspaniałym miejscu, postaraj się dokonać bezpłatnej rezerwacji na 6-8 miesięcy - pozwoli to zaoszczędzić nawet do połowy kosztów liczby

Hotel Villa Serbelloni, prowadzony przez trzecie pokolenie rodziny Bucher, znajduje się na przylądku Bellagio. Oferuje wspaniałe widoki na jezioro Como i Alpy. Oferuje on 2 ogrody, kryte i odkryte baseny oraz spa z salonem kosmetycznym.

W 1873 roku Grand Hotel Villa Serbelloni został przekształcony w luksusowy hotel pięciogwiazdkowy. Architektura budynku zachowała imponujące klatki schodowe i sufity z freskami. Duża sala Salone Reale ozdobiona jest wspaniałymi żyrandolami ze szkła Murano.

Przestronne i elegancko urządzone, klimatyzowane pokoje wyposażone są w drewniane meble satelitarne, telewizor LCD z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej i minibar. Pokoje urządzone są w klasycznym stylu z unikalnymi elementami wystroju. Podłogi pokryte są miękkimi dywanami. Niektóre mają widok na jezioro.

W 2005 roku restauracja Mistral otrzymała gwiazdkę Michelin. Tutaj goście mogą zjeść posiłek przy basenie lub w eleganckiej jadalni. Restauracja La Goletta serwuje dania kuchni regionalnej w nieformalnej atmosferze. Codziennie serwowane jest pełne śniadanie angielskie.

Goście mogą korzystać z zabiegów odnowy biologicznej i zabiegów kosmetycznych. W hotelu znajduje się kort tenisowy i squash oraz siłownia ze sprzętem do ćwiczeń wysiłkowych.

Ponadto goście miasta mogą cieszyć się dużą ilością spacerów brukowanymi uliczkami Bellagio, zastępując twarz lekkim wiatrem popołudniowym wiejącym z jeziora. Rozległa promenada z pięknym widokiem na góry i powierzchnię jeziora jest doskonałym miejscem na wieczorne spacery. Miasto nie jest zbyt zatłoczone przez turystów, więc reszta będzie miała spokojny rodzinny charakter.

Wyspa Komachina

Jezioro Como ma do dyspozycji tylko jedną wysepkę o nazwie Comacina (Isola Comacina). Znajduje się w południowo-zachodniej części stawu, w pobliżu miast Lenno i Bellagio.

W przeszłości wyspa była wykorzystywana jako punkt strategiczny niezbędny do ochrony wybrzeża.

W XVII wieku Włosi wykorzystali ruiny starożytnej świątyni do wzniesienia małego kościoła katolickiego. Od tego czasu świątynia San Giovanni strzeże wyspy i jej mieszkańców - społeczności artystów. Zgadzam się, że nie można znaleźć najlepszej natury do tworzenia krajobrazów!

Obok Lenno znajduje się najbardziej rozpoznawalna posiadłość w dolinie Como - Villa del Balbianello. Strome górskie wzgórze, malowniczo uszlachetnione cyprysami, sosnami i krzewami ozdobnymi, szybko schodzi do samej wody.

W środku tego szmaragdowego splendoru znajduje się budynek willi. W XVIII wieku willa została zbudowana na miejscu klasztoru katolickiego. Nic dziwnego, że sylwetka budynku harmonijnie łączy piękno i zwięzłość. Piękno Balbianello posłużyło jako rama do dramatycznych ujęć z udziałem Bonda, a także międzygalaktycznych intryg w Star Wars.

Z pewnością odwiedzimy Villa Balbianello z naszymi turystami podczas indywidualnej wycieczki do Como i Lugano z Mediolanu.

W pobliżu wyspy Comacina nad brzegiem Como znajduje się góra Ossuccio, która otrzymała rangę „świętego”. Małe miasteczko Ossuccio leży u podnóża świętej góry. Wspinając się na wyżyny, podróżnicy będą mogli podziwiać 14 wież kaplicowych wykonanych w stylu barokowym.

Ten zespół architektoniczny został zbudowany w XVII-XVIII wieku. Każda wieża jest ozdobiona malowanymi obrazami ilustrującymi drogę Jezusa Chrystusa na szczyt Kalwarii. Ta atrakcja została zaprojektowana w celu wzmocnienia wiary katolickiej w duszach narodu włoskiego. W latach 90. ubiegłego wieku kaplice zostały objęte ochroną Światowego Funduszu UNESCO.

Jak wybrać hotel

Obejrzyj wideo z poradami na temat tego, gdzie zatrzymać się nad jeziorem Como:

  • Poznaj nasze wakacje: 3 dni w Como z Mediolanu

W okolicy jeziora Como znajduje się ponad 1000 hoteli i apartamentów z dobrymi opiniami, ponieważ większość turystów lubi lokalizację i nie jest łatwo wybrać. Aby wyszukać własną opcję zakwaterowania, zalecamy użycie naszych specjalnych filtrów.

Najlepsze hotele w Como:

Jak się tam dostać

W rzeczywistości dotarcie do Como jest bardzo prostym zadaniem. Staw znajduje się zaledwie 40 km od Mediolanu. Największe miasta w dolinie jeziora są połączone koleją z Mediolanem. Podróżni mogą łatwo dostać się do Lecco lub Como.

Jeśli pociągi kolejowe nie jeżdżą do miejsca docelowego, możesz skorzystać z usług transportu wodnego. Statki motorowe regularnie kursują po powierzchni Como, zabierając turystów i wczasowiczów w najodleglejsze zakątki jeziora. Aby podróżować po jeziorze, zalecamy wypożyczenie samochodu.

Obejrzyj wideo: Weekend nad Jeziorem Como. Nie tylko dla fanów Star Wars (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie jeziora, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej