Rzym

Dzielnica Trastevere w Rzymie

Podczas spaceru w centrum Rzymu można zobaczyć na błyszczących pocztówkach. Miasto wygląda zupełnie inaczej w oczach rdzennego mieszkańca, który całe życie mieszkał w rejonie Trastevere. Ta część stolicy, położona na prawym brzegu Tybru, zachowała cechy dawnego miasta: kręte wstążki ulic, małe restauracje, zwykli ludzie pogrążeni we własnych sprawach.

Historia

Ziemia, obecnie znana jako Trastevere, była po raz pierwszy zamieszkana w czasach starożytnych przez Etrusków. Mieszkańcy Etrurii (łac. Etrurii) zostali zastąpieni przez imigrantów z Syrii, a następnie Rzymian. Cesarz Oktawian August (ł. Oktawian August) nazwał wzgórze na zachodnim brzegu Tybru Yanikul (ł. Mons Janiculus). Później osada stała się częścią Rzymu w formie osobnej dzielnicy zwanej „Ziberye” lub „Dystrykt” (Transtiberina).

Status Trastevere zmienił się z czasem. Rzymianie o średnim dochodzie wybrali tę część miasta dla siebie. W III wieku naszej ery e. Trastevere znajdował się w obrębie murów miejskich oddzielających wielki Rzym od rozległych przedmieść.

W średniowieczu dzielnica Trastevere była wielokrotnie przebudowywana i zmieniała swój wygląd. W końcu ten zakątek stolicy Włoch został pokryty misternym labiryntem wąskich uliczek. Wzdłuż krętego pasa bruku (sanpietrini) rosły niskie budynki. Od tego czasu budynki z terakoty splecione z ciemnozielonym bluszczem są uważane za wizytówkę Zatiberye.

 • Radzę przeczytać wskazówki dotyczące wynajmu mieszkań w Trastevere

Zabytki

Taka pełna wydarzeń historia odcisnęła piętno na Trastevere. Świątynie i miejsca kultu należące do przedstawicieli różnych wyznań, niezwykłej architektury i kultury - tworzą szczególny smak dzielnicy.

Bazylika San Crisogono (bazylika San Crisogono)

Spacer wzdłuż Trastevere powinien obejmować główne piękno okolicy. Po wejściu na Aleję Trastevere (viale di Trastevere) możesz od razu podziwiać bazylikę San Crizogono, poświęconą wczesnemu chrześcijańskiemu męczennikowi Chrysogonowi z Akwilei.

Oryginalny budynek, datowany na V wiek ne, obecnie nie istnieje. Został całkowicie zastąpiony budynkiem wzniesionym w XII wieku pod patronatem kardynała Giovanniego da Cremy. W świątyni do dnia dzisiejszego zachowało się wiele przykładów ówczesnego wystroju. Mozaikowa dekoracja podłóg w stylu Kosmatesco uzupełnia barokowy wystrój, który pojawił się w XVI wieku.

Apsyda ze złoconymi wzorami, wykonana zgodnie ze szkicami samego Giananniego Lorenza Berniniego, dodała specjalnej wdzięku wnętrzu bazyliki. W tej części bazyliki spoczywają relikwie patrona. Na ścianach znajdują się fragmenty fresków z XII wieku, a także cała seria opowieści o życiu świętego męczennika Chrysogona. Sufit zdobi czarno-złoty wystrój kesonu. Pośrodku znajduje się warsztatowa kopia płótna „St. Crizogono in Glory” Guercino.

Adres bazyliki: 44 Trastevere, Piazza Sonnino.

Santa Maria in Trastevere (Chiesa di Santa Maria in Trastevere)

Rzymianie mają specjalną relację o wczesnochrześcijańskim kościele, zdobiącym centrum dzielnicy Zarechny. Santa Maria in Trastevere pojawiła się w III wieku naszej ery Historycy uważają tę świątynię za najstarszą w Rzymie. Patronką kościoła jest Maryja. Do współczesności zaktualizowana wersja świątyni, stworzona w XII wieku przez papieża Innocentego II.

Wysokie łuki przypominają rzymską architekturę. Budynek świątyni w swoim stylu ma wiele odniesień do czasów starożytnych. Dzwonnica górująca nad Santa Maria in Trastevere została zbudowana w XII wieku, dlatego ma bardziej nowoczesny wygląd.

Wystrój wnętrza bazyliki uderza niezwykłym połączeniem starożytności i kultury średniowiecznej. Centralna nawa świątyni jest otoczona wysokimi jonowymi kolumnami. Jednak odwiedzających przyciąga jasna mozaika z kopuły, która powstała w 1140 roku. Na złotym tle Maryja karmi piersią małego Jezusa. Centralną mozaikę uzupełniają obrazy z życia Matki Bożej Pietro Cavalliniego.

Na szczególną uwagę zasługują ozdoby kasetonowe sufitu świątyni. Pozłacane drewniane panele w kształcie krzyży i gwiazd zdobiły Santa Maria in Trastevere w XVI wieku. Utalentowany rzemieślnik Dominicino (Domenichino) stworzył sufit godny pałacu papieskiego.

Kościół znajduje się na mapie Rzymu pod adresem: Piazza di Santa Maria in Trastevere.

Santa Cecilia in Trastevere (Bazylika Santa Cecilia in Trastevere)

W 5 wieku naszej ery w Trastevere zbudowano bazylikę poświęconą Cecylii a Roma. Wśród wierzących istnieje legenda, że ​​świątynia została zbudowana w miejscu, w którym wcześniej znajdował się dom Cecylii. Święty Męczennik jest uznaną patronką muzyki kościelnej. Starożytny romański budynek został znacznie zmieniony w IX wieku. Siedemset lat później Santa Cecilia na Trastevere została całkowicie przebudowana.

Dzięki staraniom barokowego architekta Ferdinando Fugi świątynia zyskała przytulny dziedziniec z fontanną. Pełen wdzięku fasada budynku ozdobiona jest kolumnami, a nad wejściem wzmocniono herb rodziny Francesco Acquaviva d'Aragona. Kardynał był bardzo zaangażowany w renowację starożytnego kościoła Santa Cecilia na Trastevere.

Relikwie przechowywane w kościele to: Płótno Zagłady autorstwa Covallini, ażurowe baldachim w prezbiterium Arnolfa di Cambio. W grobie Santa Cecilia na Zatybrzu przechowywane są relikwie świętej patronki. A przed ołtarzem znajduje się biały marmurowy posąg „Męczeństwa św. Cecylii” autorstwa Stefano Maderno. Architekt umiejętnie wcielił w kamień tragiczny obraz dziewczyny ze ściętą głową. Łuk świątyni wypełniony jest freskiem „Koronacja św. Cecylii” autorstwa Sebastiano Conca.

Możesz podziwiać skarby świątyni Santa Cecilia na Trastevere, odwiedzając ją w Roma, Trastevere, Piazza Santa Cecilia, 22.

 • Oficjalna strona internetowa: www.benedettinesantacecilia.it

Muzeum Rzymu na Trastevere (Museo di Roma in Trastevere)

Dwupiętrowy pomarańczowy budynek w St. Egida (Piazza Sant'Egidio) nie różni się od typowego rozwoju dzielnicy, z wyjątkiem tego, że mieści się w niej Muzeum Rzymu. Do XVII wieku średniowieczny budynek był do dyspozycji mnichów karmelitańskich. Po tym, jak zakon stracił autorytet, budynek przeszedł w posiadanie miasta.

Sto lat później, po znacznej renowacji, w Trastevere pojawiło się muzeum poświęcone życiu Rzymian w XVIII-XIX wieku. Ten okres był dla Włoch dość trudny, przejście od władzy papieskiej do zjednoczenia kraju. Możesz rzetelnie dowiedzieć się o życiu zwykłych mieszkańców ze zainscenizowanych „rzymskich murów”. Manekiny przebrane w minione stulecia przedstawiają różne epizody typowe dla życia ówczesnej stolicy.

Inspiracją dla twórców muzeum była praca akwareli Ettore Rosler Franz (Ettore Roesler Franz). Artysta uchwycił życie biednych dzielnic Rzymu w XIX wieku. Tematyka jego obrazów obracała się wokół skromnie ubranych kupców i dystrybutorów wina, ulicznych muzyków i praczek, ich codziennego życia i wakacji. Niemal „żywe” wcielenie obrazów można zobaczyć w ścianach muzeum. Oprócz dzieł Franza muzeum posiada rzeźby, grafiki, obrazy i fotografie.

 • Adres Muzeum Rzymu na Trastevere: Roma, Piazza Sant'Egidio 1 / b.
 • Oficjalna strona internetowa: www.museodiromaintrastevere.it

Spacerując wzdłuż Trastevere

Szczególny urok dzielnicy to przytulne restauracje, tawerny, trattorie, pizzerie, sklepy z pamiątkami i uliczni muzycy. Bardzo przyjemnie jest znaleźć tę lub inną ciekawą ciekawość podczas niespiesznego spaceru wzdłuż Trastevere. Małe place wyposażone w fontanny często stają się sceną dla ulicznych wykonawców i zrelaksowanych przechodniów. Odkryj ten charakterystyczny zakątek Rzymu - prawdziwa przygoda dla gości stolicy.

Na terytorium Trastevere znajduje się łuk triumfalny zwany Bramą Septymiusza (Porta Settimiana). Ta ciekawość wyznacza granicę, przez którą przeszedł starożytny mur otaczający Rzym. Ponadto turyści będą mogli dostać się do galerii obrazów Corsiniego (Galleria Corsini), wypełnionej obrazami mistrzów włoskich, europejskich i flamandzkich. Lub odwiedź National Academy of Linchea (Accademia dei Lincei).

Ogród botaniczny

Możesz odpocząć od zgiełku wielkiego miasta w Ogrodzie Botanicznym (Orto Botanico), znajdującym się w starej willi Corsini. W XVII wieku w majątku mieszkała Cristina, królowa Szwecji (Cristina di Svezia), aw 1883 r. Willa stała się własnością zjednoczonego państwa włoskiego. Od tego czasu dla zwiedzających udostępniono rozległy ogród o powierzchni 12 hektarów. Spacerując po wzgórzu Yanikul, chłonąc piękno krajobrazów i aromat ziół - jest to luksus, który jest dostępny dla każdego gościa Trastevere.

 • Adres ogrodu: Via di Villa Corsini, Largo Cristina di Svezia, Roma.
 • Strona internetowa: sweb01.dbv.uniroma1.it/orto/index.html

Legendy

Rzymianie skłonni do romansu są szczególnie podatni na piękne legendy i tajemnicze historie. Jedna z nich związana jest z imieniem największego renesansowego artysty - Raffaello Santi (Raffaello Santi). W pracach mistrza śledzony jest powtarzający się wizerunek kobiety. Młody artysta pracował nad projektem Villa Farnesina w Trastevere. I pewnego dnia zobaczył dziewczynę na ulicy bloku, która uderzyła go swoim pięknem w samym sercu.

Od tego czasu arcydzieła pędzla Rafaela przedstawiają wygląd uroczej Margarity Lucii, córki piekarza. I dom na St. Dorothea (via di S. Dorotea), w której mieszkało piękno, wciąż ma niezapomniany ślad. Ponieważ wszystko było w rzeczywistości, nikt tak naprawdę nie wie. Ale możesz chodzić w tych samych miejscach, co sławni Włosi, powoli wchłaniając piękno każdego zakątka.

Życie nocne

Poświęć trochę czasu, aby dostać się do Trastevere wieczorem. Liczne restauracje oferują swoim gościom jagnięcinę, cielęcinę, makaron, wariacje na temat roślin strączkowych, warzyw i wątroby, pizzę, dania rybne, owoce morza, niezwykłe desery i lody. Wszystko powyższe - wabi podróżnych oszałamiającym aromatem i przepysznym wyglądem!

Najciekawszymi gośćmi miasta będą restauracje i bary w bezpośrednim sąsiedztwie St. Mary. Centrum Trastevere nocą jest zabarwione światłami szyldów i latarni, przyjemnymi dźwiękami muzyki z okien. Odwiedzający oczekują doskonałej kuchni, dużego wyboru win i rozrywki.

Zaspokajając kubki smakowe, możesz cieszyć się oglądaniem Rzymu w nocy i odbiciem gwiazd w wodach Tybru.

Jak się tam dostać

Do Trastevere można dostać się autobusem linii „N” - odjeżdżającym bezpośrednio z dworca głównego Termini lub tramwajem nr 8 - odjeżdżającym z Piazzale Venezia. Gdy ruszasz Tybrem, natychmiast wysiądź na przystanku Belli.

Ci, którzy chcą iść pieszo do Trastevere, będą zainteresowani następującymi opcjami:

 1. Od strony Wielkiego Cyrku (Circo Massimo) spójrz na Usta Prawdy (Bocca della Verità) i idź do mostu Fabricho (Ponte Fabricio), prowadzącego przez Tyber na wyspę Tyberina (Isola Tiberina). Ten niewielki kawałek sushi znajduje się obok Trastevere i zasługuje na uwagę turystów. Po opisaniu małego koła wzdłuż Tiberin pojawi się na miejscu.
 2. Jeśli wieczór rozpoczął się w jednej z restauracji na Campo de 'Fiori, kieruj się mostem Ponte Sisto, który zabierze Cię do Piazza Trilussa, klasycznego rzymskiego miejsca spotkań przygody młodzieży przed nocami w barach Trastevere.

Stacja Trastevere (Stazione di Roma Trastevere)

Roma Trastevere to główny dworzec kolejowy, który łączy stolicę z gminami. Znajduje się około 2 km od starej części Trastevere. Niedaleko stacji, w niedziele, działa słynny pchli targ Porte Porte. Najpopularniejsze miejsca docelowe dla tej stacji to: Rzym-Viterbo (Roma-Viterbo), Rzym-Piza (Roma-Piza) i Rzym-Fiumicino (Roma-Fiumicino). Ostatnia paczka jest szczególnie interesująca dla pasażerów linii lotniczych, ponieważ Fiumicino ma międzynarodowe lotnisko. Podróż na lotnisko trwa około 30 minut, a bilet kosztuje 8 euro.

Stacja Trastevere znajduje się na Piazza Flavio Biondo. Można do niego dojechać ósmym tramwajem na Avenue Trastevere, który spoczywa bezpośrednio na placu Flavio Biondo.

Przystanki autobusowe w pobliżu:

 • Orti Di Cesare: 780. z Piazza Venezia i 170. z Termini
 • Gianicolense-trastevere: H od Termini, 3 od stacji metra Piramide.

Hotele w Trastevere

Niestety na Trastevere nie ma zbyt wielu hoteli, ale jeśli uda Ci się zarezerwować jedną z poniższych opcji, będziemy zadowoleni z Ciebie i zawsze będziesz pełny i będziesz cieszyć się prawdziwą atmosferą Wiecznego Miasta:

 • Hotel Trilussa Palace Congress & Spa to hotel z przepięknym widokiem na okolicę. Wygodna opcja życia w Trastevere, za cenę można bezpiecznie zmieścić się w 200 euro dziennie. Hotel łączy w sobie osiągnięcia nowoczesnej technologii i klasycznego stylu. Ten hotel jest szczególnie dogodny ze względu na bliskość przytulnych restauracji w dzielnicy. Widok z ogrodu na dachu, rozciągającego się od Piazza Venezia do bazyliki Santa Maria Maggiore, od Kwirynału do Awentiny, zapiera dech w piersiach.

  A w niedzielę możesz spacerować po tylnych ulicach targu Porte Porteze przez cały dzień, patrząc na siebie zabawnych bibelotów.
 • Pensjonat B&B By Me znajduje się 2 minuty spacerem od dworca kolejowego Trastevere. Pokoje zaskoczą schludnością, przyjemnym, bez fanaberii wnętrzem. Wszystko jest proste i wygodne, a odwiedzający otrzymują prawie cały zakres usług Trilussa Palace Hotel Congress & Spa za połowę ceny (80-90 euro dziennie). Jest to opcja zakwaterowania najbardziej odpowiednia dla oszczędnych podróżników i jedna z najlepszych pod względem stosunku ceny do jakości. W pobliżu znajduje się Cafe Camerino, która oferuje po prostu wspaniałe desery i kawę. Święto słodyczy dla 2 osób kosztuje tylko 10-15 euro. Zwróć także uwagę na B&B Roma Trastevere, położony 50 metrów od hotelu - polecam go wszystkim moim znajomym.
 • Hotel Santa Maria otoczony jest niskimi budynkami w dzielnicy, a jego główną atrakcją jest idealna lokalizacja obok zabytkowego Placu Mariackiego. W przeszłości budynek hotelu należał do klasztoru, więc ma swoją własną charakterystykę. Goście będą mieli mały dziedziniec ozdobiony drzewami pomarańczowymi z okien. Kute meble ogrodowe, ściany hotelowe malowane malowidłami, przytulne pokoje. Całe to szczęście jest doprawione Wi-Fi, nowoczesną technologią i kosztuje tylko od 90 euro dziennie.
 • VOI Donna Camilla Savelli Hotel oferuje czterogwiazdkowe wakacje. Budynek hotelu został zbudowany w XVII wieku, stanowiąc specjalną szykowną - barokową dekorację mistrza Borrominiego. Sala i sala bankietowa - przesłane w czarno-białych kafelkach, misternych dekoracjach i eleganckich pokojach. Oprócz zabytków hotel słynie z doskonałej obsługi i aktualności.

  Pokoje oferują zapierające dech w piersiach widoki na Rzym. Po spędzeniu minimum czasu możesz dostać się na Plac Mariacki, dostać się do Watykanu. Lub za 5 minut wejdź na jedną z najpiękniejszych platform widokowych miasta, u stóp fontanny Aqua Paolo. Ten niezapomniany widok na wieczne miasto z wysokości wzgórza Yanikul otwiera się na początku filmu Paolo Sorrentino „Wielka piękność”.

Zobacz także: wszystkie Apartamenty i apartamenty w Trastevere.

Obejrzyj wideo: RZYM #3 - Trastevere i Gianicolo (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Jak dostać się z Florencji do Werony
Jak się tam dostać

Jak dostać się z Florencji do Werony

Miasta Florencja i Werona są połączone włoskimi kolejami dużych prędkości, więc podróż pociągiem jest najszybszą, najtańszą i najwygodniejszą opcją. Odległość z Florencji do Werony wynosi 230 kilometrów. Czas podróży pociągiem to tylko 1 godzina 30 minut, a jeśli chcesz, możesz łatwo podróżować z jednego miasta do drugiego na jeden dzień.
Czytaj Więcej
Jak dojechać z Mediolanu do Pizy
Jak się tam dostać

Jak dojechać z Mediolanu do Pizy

Odległość między Pizą (Piza) a Mediolanem (Mediolan) wynosi 288 kilometrów. Z Mediolanu do Pizy można dojechać samochodem w 4 godziny. Podróż transportem publicznym, autobusem lub pociągiem zajmie od 3,5 do 5 godzin. Rozważmy bardziej szczegółowo zalety każdej metody. Pociągiem Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dostania się z Mediolanu do Pizy jest skorzystanie z pociągu dużych prędkości do Florencji (czas podróży: 1 godzina 50 minut), a stamtąd pociągiem i za godzinę.
Czytaj Więcej