Włochy

Święte schody

Prokurator Poncjusz Piłat poprowadził Jezusa Chrystusa na schody. Dzisiaj wielu pielgrzymów wspina się na kolana z modlitwą. Wspinaczka jest trudna i nie szybka. Jest wielu ludzi i nie można szybko się przedostać. Przekonaj się, ile musisz tam iść, a jeśli to konieczne, w jaki sposób?

Rzeźby „Pocałunek Judy” i „Dwór Piłata” u podnóża Świętych Schodów, fot. Alvaro de Alvariis

Wycieczka po historii

Pierwsza wzmianka o legendarnym sanktuarium Scala Santa znajduje się w IX wiecznej księdze papieży. Książka mówi, że klatka schodowa została podarowana przez biskupa Rzymu od matki cesarza rzymskiego Konstantyna I Elena Królowa, już w zaawansowanym wieku, osobiście wytropiła relikt w Jerozolimie. To właśnie na tych 28 stopniach Jezus wstąpił do Piłata. Zbawiciel w koronie cierniowej wszedł po schodach w dniu egzekucji, a jego krew spadła na kamienne schody.

Święta Helena kazała przetransportować cenne znalezisko do Rzymu. W 326 r. Relikwia została zainstalowana w rezydencji papieży w katedrze na Lateranie. Następnie nazwano go Scala Pilati - „schody Piłata”.

W budynku tym znajduje się jedna z najważniejszych reliktów chrześcijaństwa, fot. Alvaro de Alvariis

Święte schody stały się częścią Pałacu na Lateranie, który przez dziesięć stuleci służył jako rezydencja papieska. Majestatyczny pałac spłonął w 1307 roku. Niewiele zachowało się z budynku: Kaplica Świętych (Sancta Sanctorum), refektarz i schody Scala Pilati.

Papieska kaplica św. Lawrence (Cappella di San Lorenzo) ze wspaniałą mozaiką buonocontutti

Prawie trzy wieki po niszczycielskim pożarze przeprowadzono rekonstrukcję spalonego budynku. Relikt, który ocalał, został przeniesiony do kaplicy Sancto Sanctorum - osobistej kaplicy papieży poświęconej Świętemu Lawrence (Cappella di San Lorenzo) (znajduje się po drugiej stronie ulicy od San Giovanni in Laterano). Kroki przesuwano naprzemiennie, bardzo ostrożnie. Zostały zainstalowane w nowym miejscu w nocy. Wspięli się na schody, zaczynając od góry, aby robotnicy nie deptali stopni i nie skalali świątyni.

Zasady wspinania się na Święte Schody

Od tego czasu trwa masowa pielgrzymka na wzgórze Laterańskie. Na schody, które stały się znane jako Scala Santa, nadal nie można nadepnąć. Wierzący podnoszą się na kolana, ciągle modląc się - tak samo robi Papież. W XVIII wieku, z uwagi na ogromną liczbę ludzi, reliktowe schody zostały zużyte - zostały pokryte podłogami z desek orzechowych. Miejsca na stopniach 2, 11 i 28, na których przelano krew Chrystusa, są dziś widoczne przez okrągłe szklane okna w podłodze.

Na starożytnych schodach katolicy składają „Modlitwy podczas wspinania się po świętych schodach”, a prawosławni - akatysta ku męce Chrystusa.

Acheiropoietos - ikona stworzona przez nieludzką rękę przedstawiającą Chrystusa (VI-VII w.), Fot. Alvaro de Alvariis

Jeśli nie zaobserwujesz dla ciebie grzechów, możesz dostać się do Sanktuarium Sanctorum w bardziej komfortowy sposób - wejdź po zwykłych schodach. Po bokach Świętych Kroków są dwa zwykłe. W kaplicy zobaczysz freski z XIII wieku i Acheiropoietos - ikonę stworzoną przez nieludzką rękę przedstawiającą Chrystusa (VI-VII wiek).

U stóp świątyni znajdują się posągi „Sądu Piłata” i „Pocałunek Judy”, dzieło Alberto Giacomettiego, powstałe w XX wieku. Za ostatnim stopniem znajduje się platforma z oknem zamkniętym kratą - przez nią można zobaczyć wnętrze kaplicy Najświętszej.

Gdzie są święte schody

The Holy Staircase znajduje się na Lateran Hill w Cathedral of St. Jan Chrzciciel. Jest to szary, niewyrażający wyrazu budynek, którego nieprzygotowani turyści nawet nie zauważają i nie przechodzą, a przecież jest tam przechowywana jedna z najważniejszych chrześcijańskich relikwii.

O świętych schodach, fot. Theresa Sismilich

Jak się tam dostać

Metrem do stacji S. Giovanni.

Obejrzyj wideo: Scala Santa Święte Schody PL (Marzec 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Kalendarz festiwali i karnawałów we Włoszech w styczniu
Wakacje we Włoszech

Kalendarz festiwali i karnawałów we Włoszech w styczniu

Trudno wyobrazić sobie Włochy zimą bez wakacji, festiwali i festiwali. Wszyscy wiedzą, że mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego uwielbiają, a co najważniejsze, wiedzą, jak się bawić, zarażać wszystkich wokół żywym nastrojem, organizować zawody, ale nie tylko po to, aby znaleźć najlepszych, ale po prostu dobrze się bawić. Z roku na rok odbywa się wiele festiwali w krainie słońca i wina, poświęconych różnym tematom, muzyce, ludziom i różnym kulturom.
Czytaj Więcej
Najlepsze plaże w pobliżu Rzymu
Wakacje we Włoszech

Najlepsze plaże w pobliżu Rzymu

Jadąc do Rzymu na wakacje lub na wakacje, nie zapominaj, że w odległości 25 kilometrów od Wiecznego Miasta rozchodzą się fale Morza Tyrreńskiego (Mare Tirreno). Pół godziny pociągiem - i już jesteś na plaży. A wokół Rzymu jest wiele jezior ogrzewanych przez gorące włoskie słońce. A jeśli podczas spaceru wzdłuż rzymskich ulic istnieje chęć pływania - zawsze można to spełnić, a dżin nie jest do tego wymagany.
Czytaj Więcej
Wyspy Włoch na wakacje na morzu
Wakacje we Włoszech

Wyspy Włoch na wakacje na morzu

Ulubione trasy turystyczne we Włoszech przebiegają przez słynne duże miasta. Popularne są także wakacje na plaży na dużych wyspach, takich jak Sycylia (Sycylia) i Sardynia (Sardynia). Ale nie mniej interesująca jest znajomość wysp tego kraju, nie tak aktywnie rozwijanych przez turystów i oferująca spotkanie z dziewiczą przyrodą i naturalnym przebiegiem życia Włochów.
Czytaj Więcej