Niemcy

Pałac miejski w Berlinie

Pałac miejski w Berlinie był główną zimową rezydencją elektorów i margrabiów brandenburskich, a następnie królów Prus i cesarzy niemieckich. Znajduje się na wyspie Spreeinsel nad rzeką Szprewą, w samym centrum Berlina.

Berlin City Palace (Berliner Stadtschloß)

Berlin City Palace (Berliner Stadtschloß) był główną zimową rezydencją elektorów i margrabiów brandenburskich, a następnie królów Prus i cesarzy niemieckich. Znajduje się na wyspie Spreeinsel nad rzeką Szprewą, w samym centrum Berlina. Po rewolucji w 1918 r. Pałac zamieniono w muzeum, w którym mieściło się kilka organizacji - Instytut Psychologii Uniwersytetu w Berlinie, Towarzystwo Kaiser Wilhelm i Niemieckie Towarzystwo Naukowe Wzajemnej Pomocy.

W czasie II wojny światowej pałac został poważnie uszkodzony, ale nadal nadawał się na imprezy publiczne. W 1950 r. Na rozkaz Waltera Ulbrichta wysadzono w powietrze pałac miejski.

Teraz rozważają możliwość zbudowania budynku na miejscu pałacu, który będzie miał trzy historyczne fasady.

Widok na berliński pałac miejski z góry (1905–1925)

Pałac zaczął być budowany w 1443 roku za elektora Fryderyka II, nazywanego Żelaznym Zębem. Pałac był budowany przez długi czas, przekształcając się w luksusową rezydencję, a następnie niszczejącą, aż w 1669 r., Pod przewodnictwem architekta Andreasa Schlutera, rozpoczęła się globalna transformacja pałacu w imponującą pracę w stylu barokowym. Ale Schlüter nie podobał się Fryderykowi I i został usunięty, projekt powinien zostać zmieniony, ale nie stało się tak z powodu śmierci cesarza. Nowy król Friedrich Wilhelm I zwolnił wszystkich artystów z ratowania i powierzył ukończenie pałacu uczniowi Schlutera Martinowi Heinrichowi Böhme. Wygląd pałacu pozostał niezmieniony, a jego dekoracja wnętrz zmieniła się więcej niż jeden raz.

Fragment berlińskiego pałacu miejskiego, fot. Taxiarchos228

Z balkonu tego pałacu w 1914 r. Kaiser Wilhelm II zwrócił się do mieszkańców Berlina z apelem o jedność narodową, aw 1918 r. Karl Liebknecht ogłosił Niemcy republiką socjalistyczną. W 1945 r. Pałac został poważnie uszkodzony, dla nowych władz był symbolem pruskiego absolutyzmu i postanowili go zburzyć.

Pomimo faktu, że City Palace cały czas był przebudowywany i nie miał w pełni wykończonego wyglądu, zajmował ważne miejsce w historii światowej architektury, będąc jedną z najlepszych rezydencji królewskich w Europie.

Projekt przebudowy pałacu miejskiego w Berlinie

Legendy pałacu

Istnieje legenda, że ​​Neptuna przy fontannie przed pałacem spojrzała bezpośrednio na królewską sypialnię, która pomyliła cesarzową Augustę Victoria, więc nakazała obrócenie całej fontanny o 180 stopni.

I inna legenda: duch rodziny Hohenzollernów mieszkał w pałacu - Biała Dama, która pojawiła się trzy dni przed śmiercią kogoś z rodziny królewskiej. Ostatnim razem, gdy zobaczyła ducha, była Margaret Kuhn, dyrektor pałacu 31 stycznia 1945 r., Dokładnie trzy osoby za bombardowanie, które go zniszczyło.

Odtworzenie pałacu

W 2007 r. Bundestag postanowił odtworzyć pałac. 12 czerwca 2013 r. W obecności niemieckiego prezydenta Joachima Gaucka położono pierwszy kamień. Budowa ma zostać ukończona w 2019 r. W budynku kompleksu planowane jest umieszczenie muzeów, biblioteki, laboratoriów, panoramicznej restauracji i kawiarni.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: : MUZEUM TECHNIKI W BERLINIE (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze
Rzym

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze

Teatry są niezaprzeczalną dumą Rzymu. Fani klasycznej opery i baletu bez wątpienia odwiedzą jedną z okazałych instytucji kultury włoskiej stolicy. Fani historii i archeologii będą mogli przechadzać się po pozostałościach starożytnych teatrów, które służyły rozrywce publiczności w czasach starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Teatr Marcellusa w Rzymie
Rzym

Teatr Marcellusa w Rzymie

Teatro di Marcello to jedna z najważniejszych atrakcji Włoch, położona w historycznej części Rzymu (Roma), na prawym brzegu Tybru (Tevere), w pobliżu Piazza Venezia. Jest to słynny poprzednik Koloseum (Colosseo) i jeden z największych budynków w starożytnym Rzymie.
Czytaj Więcej
Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić
Rzym

Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić

Podczas każdej wycieczki turystycznej, zwłaszcza do Włoch, przychodzi chwila, w której musisz dotknąć sztuki wysokiej, a nie tylko opalać się na plażach. Oto nasz wybór dziesięciu najlepszych muzeów i galerii w Rzymie. Zalecamy odwiedzanie muzeów w godzinach popołudniowych, gdy nieznacznie zmniejszy się ruch turystyczny.
Czytaj Więcej
Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie
Rzym

Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie

Jednym z aspektów włoskiej turystyki jest możliwość zanurzenia się w procesie zakupów ze smakiem. Aby cieszyć się urokiem drogich marek i nie przepłacać za nie dużo pieniędzy, stworzono specjalne centra handlowe - sklepy. Rzym od dawna zakorzeniony jest w chwale modnej stolicy świata, więc nic dziwnego, że jeden z najlepszych i najwygodniejszych sklepów, Castel Romano, znajduje się w pobliżu stolicy Włoch.
Czytaj Więcej