Niemcy

Pałac Sanssouci

Pałac Sanssouci - rezydencja króla Fryderyka Wielkiego, zwany jest także Wersalem Pruskim. To synteza trendów artystycznych w europejskiej architekturze dworskiej i urbanistycznej XVIII wieku.

Pałac Sanssouci (Schloss Sanssouci), fot. Valerii Boldychev

Kompleks pałacowo-parkowy Sanssouci (Schloss Sanssouci) w Poczdamie, składający się z pięknego pałacu i pięknego parku o cudownym pięknie, jest z pewnością jednym z najpiękniejszych miejsc w Niemczech. Ze względu na swoją wyjątkowość został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1990 r.

Historia budowy

Król Fryderyk II Wielki docenił piękno okolicy, gdy w 1743 r., Podróżując z Berlina do Poczdamu, zwrócił uwagę na malownicze wzgórze i piękny widok na okolicę. Potem wpadł na pomysł założenia tutaj królewskiej letniej rezydencji, w której mógłby odpocząć swoją duszą, przejść na emeryturę myślami, filozofować i tworzyć muzykę.

Pałac Sanssouci na tle Tarasów Winorośli, fot. Blacky_hs

Najpierw na zboczach pojawiły się tarasy winnic, a później w 1745 r. Rozpoczęła się budowa pałacu. Fryderyk II był bezpośrednio zaangażowany w projektowanie i budowę. Wiele szkiców zostało przez niego stworzonych osobiście, a gotowe projekty musiały zostać przesłane do zatwierdzenia. Budowę prowadził bliski przyjaciel króla, architekt Georg Wenceslaus von Knobelsdorf.

Pałac Sanssouci

Bachus i Bacchante od strony południowej od strony ogrodu pałacu, fot. John Spokes

Sanssouci Summer Palace to długi jednopiętrowy budynek z owalnym pawilonem pośrodku, który znajduje się na wzgórzu. Okna służą również jako drzwi. Pośrodku pałacu znajduje się Marmurowa Sala z kopulastym sufitem, w którym wykonano okrągły otwór, przypominający „oko” w Panteonie Rzymskim i kolumny podtrzymujące gzyms. Rzeźby marmurowej sali symbolizują astronomię, muzykę, malarstwo, rzeźbę, architekturę.

Sala widowni
Sala koncertowa
Office
Sypialnia
Południowa fasada zamku

Park

Mesh Pavilion, fot. Thomas Alan

Pałac Sanssouci otoczony jest parkiem ze starymi dębami, kasztanami, lipami. Na głównej alei można dostać się do rotundy z fontannami i wdzięcznymi rzeźbami, które zdawały się zamarzać w tańcu. Spokój i zieleń ażurowych altanek zdają się zachęcać do spędzania czasu w ciszy i samotności. Mówi się, że sam Wielki Wolter lubił się zastanawiać w ciszy tych altanek, gdy odwiedzał Sanssouci.

W ogrodzie znajduje się Grota Neptuna, gdzie pośrodku znajduje się rzeźba samego Władcy Morza, otoczona mięczakami z liliami wodnymi.

Galeria zdjęć

W pobliżu letniego pałacu znajduje się Galeria Sztuki, która jest uważana za jedno z najstarszych muzeów w Niemczech. Zebrane tutaj prace artystów są niesamowite. Fryderyk II osobiście kupił obrazy Tycjana, Nicole Lancret, Jean-Baptiste Pater, Antoine Watteau. Wystawione są tam także „Trójca” Antonisa Van Dycka, „Thomas the Unbeliever” Caravaggia, „Four Evangelists” i „Saint Jerome” z warsztatu Petera Paula Rubensa.

Chińska herbaciarnia

Chińska herbaciarnia, fot. R Igor

W ciszy zaułka ogrodu kryła się miniaturowa, pełna wdzięku porcelanowa figurka, chińska herbaciarnia, która jakby magicznie pojawia się przed oczami.

Tarasy Winorośli i Wiśniowe Sady

Tarasy, fot. Valerio_D

Wspaniałe tarasy z winogronami prowadzą z pałacu do centralnej fontanny. Oprócz winnic w Sanssouci utworzono sad wiśniowy. Przywiezione tutaj dziwaczne rośliny, które zakorzeniły się i czują się świetnie.

Nowy pałac

Nowy pałac, fot. RThiele

Kiedy wojna siedmioletnia zakończyła się w 1763 roku, rozpoczęto budowę Nowego Pałacu w Sanssouci, luksusowym trzypiętrowym budynku, w którym odbywały się obfite przyjęcia i bale. Rosyjski cesarz Mikołaj I, którego żona była siostrą Fryderyka II, również lubił przebywać w Sanssouci.

Spacerując po Sanssouci, mimowolnie przyłapujesz się na myśleniu, że takie piękno i blask mogą stworzyć tylko ludzie szczęśliwi i zakochani w życiu. W Sanssouci czas płynie niezauważony, tutaj możesz bez końca cieszyć się ciszą i spokojem, przepychem natury i niesamowitymi dziełami ludzkich rąk. Życie toczy się „bez zmartwień”, ponieważ nazwa kompleksu pałacowo-parkowego Sanssouci, znana nie tylko w Niemczech, ale na całym świecie, jest tłumaczona z francuskiego.

Udogodnienia w parku Sanssouci

Pałac Charlottenhof;
Pałac Oranżerii;
Nowy pałac;
Galeria zdjęć;
Nowe izby;
Grota Neptuna;
Chińska herbaciarnia;
Świątynia Przyjaźni;
Antyczna świątynia;
Portal z obeliskiem;
Zespół sztucznych ruin na górze Ruinenberg;
Belweder na Górze Klausberg;
Dom ze smokami na górze Klausberg;
Łaźnie rzymskie;
Friedenskirche.

Godziny otwarcia Pałacu Sanssouci

Otwarty przez cały rok.
Od kwietnia do października: VT-Nd 10:00 - 18:00;
Od listopada do marca: VT-Nd 10:00 - 17:00.
Dzień wolny od poniedziałku.

Bilety

Pełny bilet - 12 €;
preferencyjne - 8 €.

Obejrzyj wideo: Pałac Sanssouci Poczdam (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem
Regiony Włoch

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem

Terracina to małe miasteczko w środkowych Włoszech, w regionie Lacjum pod Rzymem. Jest tak starożytny, że można tu znaleźć przedmioty sztuczne znacznie starsze niż sam Rzym. Ponadto piaszczyste wybrzeża Terraciny są myte przez ciepłe i czyste wody Morza Tyrreńskiego, co czyni go cudownym kurortem nadmorskim.
Czytaj Więcej
Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech

Livorno to włoskie miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. To duże miasto portowe, znane od XVI wieku. Większość urlopowiczów znajduje się w Livorno w drodze do bardziej popularnych miast Toskanii - Florencji, Pizy lub Lukki. Niemniej jednak, jeśli los przywiózł cię na jeden dzień do tego włoskiego miasta, masa interesujących zabytków Livorno z łatwością pozwoli ci zanurzyć się w zwykłym włoskim życiu.
Czytaj Więcej
Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej