Włochy

Plac Republiki

Plac Republiki znajduje się obok głównego dworca kolejowego Termini. Warto odwiedzić tylko bazylikę Santa Maria degli Angeli e dei Martiri i fontannę Najady.

Plac Republiki (Piazza della Repubblica)

Dawny plac Exedra

Dzisiejszy Plac Republiki (Piazza della Repubblica - Piazza della Republika) w Rzymie powstaje na miejscu starożytnych budowli z okresu Dioklecjana, które istniały od 3 do 6 wieku, a mianowicie w miejscu, gdzie znajdowała się exedra łaźni - półkolista głęboka nisza z półkolem. Dlatego obszar do lat 50. XIX wieku nazywano - Plac Exedra. Miejscowi wciąż często ją tak nazywają.

Zbudowany w latach 1887–1898. zgodnie z projektem architekta Gayetano Kocha dwa skrzydła tego samego łukowatego pałacu z łukowatymi galeriami tworzyły szeroki półkole wokół placu, powtarzając zarys eksud. Ten zespół architektoniczny tworzy atmosferę komfortu i kompletności planowania. Mieści się w nim pięciogwiazdkowy hotel Boscolo Exedra, sklepy i butiki.

Fontanna Naiad

Fontanna Naiad
Naiad
Fontanna na tle półkolistego budynku
Fontanna na tle kościoła Santa Maria degli Angeli e dei Martiri
Kompozycja rzeźbiarska na środku fontanny

Okrągła fontanna Naiad (Fontana delle Naiadi) jest centrum i dominuje majestatyczny zespół. Wokół niego duży ruch. Rzeźby mitologiczne wyrzeźbił w 1901 roku Mario Rutelli. Piękne nimfy, zgodnie ze śmiałym planem mistrza, zostały nagie. Początkowo wywołało to oburzenie społeczne. Ciała bogiń morskich chciały nawet zostać „zakryte”, ale na szczęście się udało.

Rzeźbiarska kompozycja pośrodku fontanny symbolizuje jedność człowieka i natury. Każdy zdobywca żywiołu wody ma własnego zwierzaka: mollusk rzeczny siedzi na rybie, mollusk jeziorny na łabędzie, płaszcz oceaniczny na koniku morskim i nimfa podziemnych wód na smoku.

Termy Dioklecjana

Terme diocletian (Terme di Diocleziano)

Najstarszym obiektem na placu jest Termy Dioklecjana (Terme di Diocleziano). W dużych łaźniach publicznych, zbudowanych w III wieku, mieszkało kiedyś trzy tysiące Rzymian. Były to nie tylko warunki, ale kompleks społeczny i kulturowy. Do naszych czasów termy przetrwały w ruinach, a ich centralna sala została wykorzystana na inny budynek.

Bazylika Santa Maria degli Angeli e dei Martiri

Bazylika Santa Maria degli Angeli e dei Martiri została wzniesiona w miejscu centralnej sali Termicznego Dioklecjana

W XVI wieku zbudowano bazylikę Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, poświęconą Dziewicy, aniołom i męczennikom. Organicznie wtopiła się w centralną salę starożytnych terminów. Projekt niezwykłej konstrukcji został stworzony przez samego Michała Anioła.

W bazylice znajduje się wiele rzeźb - klasycznych i bardzo abstrakcyjnych. Kilka brązowych posągów znajduje się w krużganku. Wnętrze świątyni zdobią antyczne kolumny z czerwonego marmuru, ozdoby i luksusowe malowanie sklepień w złotych kolorach. Nie ma tu absolutnie żadnych artefaktów kościelnych: podłogi południka, duże wahadło Foucaulta i mechaniczne nogi.

Atrakcje w pobliżu

Jedna z okrągłych sal tego terminu przebudowana w kościele San Bernardo alle Terme

Planetarium

W dawnych terminach znajduje się teraz kilka innych obiektów: Narodowe Muzeum Rzymskie, świątynia San Bernardo alle Terme, planetarium.

Jak się tam dostać

Jedź linią metra MEA do stacji Repubblica.

Obejrzyj wideo: Plac Republiki w tydzien po zamachach (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej