Włochy

Plac Republiki

Plac Republiki znajduje się obok głównego dworca kolejowego Termini. Warto odwiedzić tylko bazylikę Santa Maria degli Angeli e dei Martiri i fontannę Najady.

Plac Republiki (Piazza della Repubblica)

Dawny plac Exedra

Dzisiejszy Plac Republiki (Piazza della Repubblica - Piazza della Republika) w Rzymie powstaje na miejscu starożytnych budowli z okresu Dioklecjana, które istniały od 3 do 6 wieku, a mianowicie w miejscu, gdzie znajdowała się exedra łaźni - półkolista głęboka nisza z półkolem. Dlatego obszar do lat 50. XIX wieku nazywano - Plac Exedra. Miejscowi wciąż często ją tak nazywają.

Zbudowany w latach 1887–1898. zgodnie z projektem architekta Gayetano Kocha dwa skrzydła tego samego łukowatego pałacu z łukowatymi galeriami tworzyły szeroki półkole wokół placu, powtarzając zarys eksud. Ten zespół architektoniczny tworzy atmosferę komfortu i kompletności planowania. Mieści się w nim pięciogwiazdkowy hotel Boscolo Exedra, sklepy i butiki.

Fontanna Naiad

Fontanna Naiad
Naiad
Fontanna na tle półkolistego budynku
Fontanna na tle kościoła Santa Maria degli Angeli e dei Martiri
Kompozycja rzeźbiarska na środku fontanny

Okrągła fontanna Naiad (Fontana delle Naiadi) jest centrum i dominuje majestatyczny zespół. Wokół niego duży ruch. Rzeźby mitologiczne wyrzeźbił w 1901 roku Mario Rutelli. Piękne nimfy, zgodnie ze śmiałym planem mistrza, zostały nagie. Początkowo wywołało to oburzenie społeczne. Ciała bogiń morskich chciały nawet zostać „zakryte”, ale na szczęście się udało.

Rzeźbiarska kompozycja pośrodku fontanny symbolizuje jedność człowieka i natury. Każdy zdobywca żywiołu wody ma własnego zwierzaka: mollusk rzeczny siedzi na rybie, mollusk jeziorny na łabędzie, płaszcz oceaniczny na koniku morskim i nimfa podziemnych wód na smoku.

Termy Dioklecjana

Terme diocletian (Terme di Diocleziano)

Najstarszym obiektem na placu jest Termy Dioklecjana (Terme di Diocleziano). W dużych łaźniach publicznych, zbudowanych w III wieku, mieszkało kiedyś trzy tysiące Rzymian. Były to nie tylko warunki, ale kompleks społeczny i kulturowy. Do naszych czasów termy przetrwały w ruinach, a ich centralna sala została wykorzystana na inny budynek.

Bazylika Santa Maria degli Angeli e dei Martiri

Bazylika Santa Maria degli Angeli e dei Martiri została wzniesiona w miejscu centralnej sali Termicznego Dioklecjana

W XVI wieku zbudowano bazylikę Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, poświęconą Dziewicy, aniołom i męczennikom. Organicznie wtopiła się w centralną salę starożytnych terminów. Projekt niezwykłej konstrukcji został stworzony przez samego Michała Anioła.

W bazylice znajduje się wiele rzeźb - klasycznych i bardzo abstrakcyjnych. Kilka brązowych posągów znajduje się w krużganku. Wnętrze świątyni zdobią antyczne kolumny z czerwonego marmuru, ozdoby i luksusowe malowanie sklepień w złotych kolorach. Nie ma tu absolutnie żadnych artefaktów kościelnych: podłogi południka, duże wahadło Foucaulta i mechaniczne nogi.

Atrakcje w pobliżu

Jedna z okrągłych sal tego terminu przebudowana w kościele San Bernardo alle Terme

Planetarium

W dawnych terminach znajduje się teraz kilka innych obiektów: Narodowe Muzeum Rzymskie, świątynia San Bernardo alle Terme, planetarium.

Jak się tam dostać

Jedź linią metra MEA do stacji Repubblica.

Obejrzyj wideo: Plac Republiki w tydzien po zamachach (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować
Nauka

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować

Były kapitan statku Costa Concordia, który został zniszczony u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio, prawdopodobnie z jego winy, prowadzi wykład na Uniwersytecie Rzymskim na temat „rozwiązywania problemów”. Jest mało prawdopodobne, aby kapitan statku wycieczkowego Costa Concordia był spokojny i spokojny, kiedy jego statek dosłownie zatonął u wybrzeży wyspy Giglio w grudniu 2012 roku.
Czytaj Więcej
Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie
Nauka

Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie

Pierwsza włoska astronautka będzie pierwszą osobą, która wypije „włoskie espresso w kosmosie”. Słynna włoska marka Lavazza opracowała ekspres do kawy specjalnie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włochy wniosły szczególny wkład w badania kosmosu na poziomie międzynarodowym, tworząc kawę, którą astronauci mogliby spożywać poza Ziemią.
Czytaj Więcej
Kim byli mieszkańcy Pompejów?
Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa. W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne.
Czytaj Więcej
Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog
Nauka

Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog

Ostatni Oscar Innowacji w Berlinie przeszedł materiał opracowany przez włoskich naukowców i umożliwiający oczyszczenie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń chemicznych. Według twórców 1000 m2 takiego cementu odpowiada 80 drzewom zimozielonym 17 czerwca 2014 r. Berlin zamieni się w stolicę innowacji. Niemieckie miasto będzie gospodarzem nagrody European Inventor Award Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), czyli innymi słowy Akademii Innowacji Technologicznych.
Czytaj Więcej