Planowanie podróży

Strefa czasowa i czas we Włoszech

Planując wycieczkę do Apeninów, oprócz odkrywania trasy i atrakcji, nie zapomnij podać strefy czasowej Włoch i różnicy czasu w stosunku do obszaru, w którym mieszkasz na stałe. Te informacje nie tylko uchronią Cię przed spóźnieniem się na śniadanie w hotelu, ale także pozwolą uniknąć innych nieporozumień.

Włochy oficjalnie używają czasu środkowoeuropejskiego (CET). Dwa razy w roku przesunięcie zegara w tym lub innym kierunku oznacza przejście do czasu letniego / zimowego. Od czasu na świecie (UTC) czas we Włoszech różni się o godzinę w zimie (UTC + 1) i o dwie godziny w lecie (UTC + 2).

Zmiana czasu we Włoszech

Czas letni we Włoszech, która rozpoczęła się w 1916 r. (ostatecznie zmiana rąk na czas letni i zimowy została zatwierdzona w 1966 r.), odbywa się co roku poprzez przesunięcie wskazówki zegara o godzinę do przodu o 01:00 w ostatnią niedzielę marca.

I choć wielu Włochów wypowiada się przeciwko przejściu na czas letni, wiosenny wieczór, przedłużony o godzinę, z nadwyżką rekompensuje poranny brak snu.

Czas letni we Włoszech Odbywa się to w ostatnią niedzielę października, zmieniając zegar o 01:00, jednak tym razem zegar cofa się, dając Włochom przyjemną okazję do spania o godzinę dłużej niż zwykle.

Po marcu 2011 r., Kiedy sezonowa zmiana zegarka została anulowana w Rosji, różnica czasu między Rosją a Włochami zmienił się na kolejną godzinę. Jeśli przed 2011 rokiem czas w Rzymie był o dwie godziny inny niż w Moskwie, teraz w okresie jesienno-zimowym różnica czasu między Rzymem a Moskwą wynosi aż trzy godziny.

Ale wtedy różnica czasu między Włochami a Ukrainą Nie zależy to od sezonu: o każdej porze roku jest to 1 (jedna) godzina, tj. czas we Włoszech jest zawsze o godzinę za czasem Kijowa.

W samym kraju separacja stref czasowych nie istnieje. Dlatego czas w Mediolanie, Wenecji, Florencji, Weronie lub Sycylii jest taki sam jak czas w Rzymie.

Różnica czasu w stosunku do Włoch

BlogoItaliano przygotowało małe przydatne podsumowanie różnic czasowych z Włochami dla niektórych miast w Rosji i europejskich stolic położonych w różnych strefach czasowych. Poniższa tabela pokazuje, ile godzin czas w tych miastach różni się od czasu we Włoszech.

 • Różnica czasu między Rzymem a Moskwą: +3 godziny zimą, +2 godziny latem
 • Różnica czasu między Rzymem a Jekaterynburgiem: +5 godzin w zimie, +4 godzin w lecie
 • Różnica czasu między Rzymem a Nowosybirskiem: +6 godzin w zimie, +5 godzin w lecie
 • Różnica czasu między Rzymem a Krasnojarskiem: +7 godzin w zimie, +6 godzin w lecie
 • Różnica czasu między Rzymem a Irkuckiem: +8 godzin w zimie, +7 godzin w lecie
 • Różnica czasu między Rzymem a Władywostokiem: +10 godzin w zimie, +9 godzin w lecie
 • Różnica czasu między Rzymem a Kijowem: +1 godzina przez cały rok
 • Różnica czasu między Rzymem, Berlinem, Paryżem i Madrytem: brak
 • Różnica czasu między Rzymem a Londynem: -1 godzina przez cały rok.

Inne przydatne informacje

 • Pamiętaj, że czas wskazany w rozkładzie lotów to czas lokalny. Bilet zawsze wskazuje również czas lokalny: zarówno wyjazd, jak i przylot.
 • Od 18:30 do 8:00 we Włoszech połączenia z hotelu lub prywatnego apartamentu podlegają obniżonej stawce.
 • Siesta we Włoszech to „święty” czas, więc od 12.30 do 14.30, a czasem do 15.00, prawie wszystkie włoskie instytucje są zamknięte.
 • Oficjalne święta to we Włoszech wolne od pracy zarówno agencje rządowe, jak i większość włoskich muzeów.

Autor zdjęcia: Zeetz Jones.

Obejrzyj wideo: Co sprawia, że 20-godzinne loty są tak niezwykłe? (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Planowanie podróży, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej