Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda i niektóre
historia wielowątkowa. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko. A także dlaczego Galeria nazywana jest najbardziej niedostępnym muzeum w Rzymie.

Galeria Borghese nie poszła na marne na naszej improwizowanej liście TOP najlepszych zabytków we Włoszech - jej historia jest interesująca nie mniej niż eksponaty prezentowane w salach. Ponadto prawie każdy eksponat ma swoją legendę związaną z naturalną włoską ambitnością, która pragnie pięknego i niewyczerpanego kunsztu. Jednak mówiąc o kolekcji, którą posiada Galeria Borghese w Rzymie, nie można nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że cel czasem uzasadnia środki.

Treść artykułu
1. Godny uczeń Machiavelli
2. Jak powstała Galeria Borghese: intryga
3. Kolekcja Galerii Borghese: przejęcia i zamówienia
4. Jak dostać się do galerii, odwiedzić zasady i godziny otwarcia
5. Bilety do galerii Borghese i wycieczki
6. Poczta dla przewodnika Lela

Godny student Machiavellego

Zgadza się Wielki humanista Niccolo Machiavelli znany jest większości ludzi w zdaniu z książki „Władca”: „Cel uświęca środki”. Jednak znaczenie tego stwierdzenia zostało zrozumiane przez szlachetnych Włochów renesansu bez żadnego specjalnego wyjaśnienia. W XV-XVI wieku. Półwysep Apeniński został zmieciony ciągłymi wojnami domowymi i każdy książę musiał za wszelką cenę utrzymać władzę.

Duchowieństwo również nie pozostawało w tyle za szlachtą, zwłaszcza, że ​​czasami śmiałkowie wkraczali w przywileje i skarby samego papieża. Jednak autorytet Kościoła katolickiego we Włoszech był na tyle silny, że nie poddał się bezbożnemu.

Villa Borghese została zbudowana w Rzymie w 1615 roku

Na początku XVII wieku. feudalne waśnie stopniowo migrowały z pól bitewnych do komnat pałacowych. Mistrzostwo intrygi rozwinęło się na niespotykane dotąd wyżyny. Nie bez wsparcia wpływowych krewnych rzymskiej elity Camillo Borghese został wybrany na papieża (pod imieniem Pawła V) w 1605 roku.

Papa miał ukochanego siostrzeńca - Shipione (Scipio), który natychmiast otrzymał kapelusz kardynała. Co więcej, specjalnie dla niego, Paweł V ustanowił nową pozycję - kardynał-Nepot (bratanek-kardynał), czyli powiernik najbliższej rodziny.

Spotkanie pozwoliło Shipionowi zarządzać wszystkimi dochodami i wydatkami papieża, podejmować decyzje o konfiskacie mienia i osadzać w więzieniu wszystkich, którzy obecnie nie są zadowoleni ze Stolicy Apostolskiej. Nie trzeba dodawać, że nie użył tych mocy ze stratą dla siebie i swojej rodziny?

Jak powstała Galeria Borghese: intryga

W 1613 r. Kardynał Nepot postanowił wybudować willę w pobliżu miasta, w którym się znajduje Galeria Borghese. W tym czasie miał przyzwoitą kolekcję antycznych rzeźb i obrazów mistrzów włoskiego renesansu i potrzebował przyzwoitego budynku, aby pomieścić kolekcję.

Willa zaprojektowana przez architektów Ponzio i Vazanzio została zbudowana już w 1615 roku - takie zamówienia są realizowane szybko. Skąd Borghese uzyskał prawo do posiadania winnic na wzgórzu Pincho, historia milczy.

Jeśli chodzi o antyki, tutaj najprawdopodobniej sprawa przebiegła bez przestępstwa. Było tak wiele fragmentów wielkości starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu, że większość z nich nie przetrwała do naszych czasów po prostu dlatego, że dla niektórych posągi wydawały się nieciekawe, wtórne lub wulgarne. To prawda, że ​​Shipione Borghese pożyczył coś z kolekcji samego papieża. W szczególności był to słynny „wojownik Borghese”, podobno dzieło Agassiusa (II-I wiek pne).

Kolekcja galerii obejmuje 560 obrazów

Teraz ten posąg znajduje się w Luwrze, „dzięki” gorączkowemu entuzjazmowi kolejnego Camillo Borghese dla rewolucji francuskiej i Pauliny Bonaparte. Nawiasem mówiąc, rzeźbiony portret siostry Napoleona na obrazie triumfującej Wenus został stworzony przez Antonio Canovę w tym samym czasie, a każdy, kto jest zainteresowany Galerią i jej historią, może teraz podziwiać półnagą księżną.

W odniesieniu do obrazów kardynał Nepot był mniej skrupulatny. Tak więc „Zejście z krzyża” Rafaela pożyczył bezpłatnie od świątyni w Perugii, „słusznie”, sądząc, że zwykły kościół w regionie papieskim ma wystarczającą liczbę kopii. Nawiasem mówiąc, zarówno proboszcz, jak i mieszkańcy miasta próbowali odwołać się od tej decyzji, ale do niczego nie doprowadziło.

Urodzony w Bolonii Domenico Zampieri (Domenichino), który przeprowadził się do Rzymu jako gościnny artysta do malowania świątyń, miał jeszcze mniej szczęścia - został wysłany do więzienia papieskiego. I kiedy tam był, Shipione Borghese skonfiskował wszystkie jego obrazy, w tym piękne „Polowanie Diany”.

Kolekcja galerii Borghese: zakupy i zamówienia

Ale z kim kardynał Nepot miał naprawdę szczęście, było to z Caravaggio i Berninim. Obrazy Caravaggia sprzedały się prawie na darmo: dla klientów (a także duchownych) wydawali się zbyt szczerzy. Tak więc „Madonna i wąż” z kościoła św. Anny została najpierw przekazana do prywatnej kolekcji, ale stamtąd została natychmiast zakupiona przez Shipione. Już w czymkolwiek, ale w kiepskim artystycznym guście kardynała nie można było zarzucić.

W wyniku takich „akcji” dzisiaj Galeria Borghese w Rzymie Ma najobszerniejszą kolekcję obrazów Caravaggio na świecie, w tym dobrze znaną wszystkim z albumów „Młodzi mężczyźni z koszem owoców” i „David z głową Goliata”. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do tradycji Caravaggio schwytał się jako pokonany gigant, a nie przyszły król Judei.

Rzeźby Berniniego - „Apollo i Daphne”, „Porwanie Proserpine”, „Amalfey”, „Aeneas, Anchises i Askanias”, popiersie samego Shipione Borghese - są to dzieła wykonane przez rzeźbiarza na zlecenie kardynała. Rzeźbiarz stworzył większość z nich, gdy miał nie więcej niż 25 lat, ponieważ już w wieku 16 lat miał chwałę „drugiego Michała Anioła”, co nie mogło nie przyciągnąć uwagi papieskiego dworu.

„Apollo i Daphne” wykonał Bernini na zamówienie kardynała

Jego arcydzieła nie są po prostu mistrzowsko cichymi postaciami zawartymi w marmurze. Nie, żyją, oddychają, są w ruchu i zdają się mówić. I na obraz Dawida, w momencie, gdy biblijny bohater ma rzucić fatalny kamień, Bernini schwytał się. Co więcej, w trakcie pracy przyszły papież Urban VIII trzymał lustro przed rzeźbiarzem.

Po śmierci Shipione Borghese kolekcja wciąż się powiększała, ale nie w takim tempie: w rodzinie nie było już pełnych pasji kolekcjonerów z nieograniczonymi możliwościami. Z najważniejszych dzieł warto zwrócić uwagę na „Damę z jednorożcem” Rafaela. To prawda, że ​​rodzina Borghese nie otrzymała go w wyniku intrygi lub okazji, ale jako dziedzictwo klanu Aldobrandini, jednej z wymarłych gałęzi klanu.

Obecnie kolekcja, którą posiada Galeria, zawiera około 560 obrazów i kilkaset rzeźb z różnych epok. W XVIII wieku. budynek przeszedł gruntowną przebudowę, która jednak przeszła na korzyść galerii. Były więc wspaniałe panele freskowe, sztukaterie i malowanie sufitów, marmurowe podłogi.

Eksponaty na tym tle nie są tracone. Wręcz przeciwnie, wnętrza pierwszego piętra, na którym znajdują się rzeźby i kilka dzieł Caravaggia, oraz wnętrza drugiego, na których reprezentowane są płótna Pinturicchio, Rafaela, Tycjana, Veronese, Correggio, Rubensa, podkreślają piękno i wielkość bezcennych zabytków kultury światowej.

Jak dostać się do galerii, odwiedzić zasady i godziny otwarcia

Adres: Galeria Borghese znajduje się w parku Villa Borghese przy Viale delle Belli Arti, 131.

Możesz dostać się do galerii metrem. Najbliższe stacje to Spagna i Flaminio, z których będziesz musiał iść pieszo zgodnie ze znakami.

Godziny otwarcia: Galeria jest otwarta od 9:00 do 19:00 każdego dnia oprócz poniedziałków. Galeria jest zamknięta 1 stycznia i 25 grudnia.

    W galerii goście są zabronieni:

  • robić zdjęcia;
  • palić;
  • nieść ze sobą jedzenie.

Ale najciekawszą częścią są bilety.

Borghese Gallery Bilety i wycieczki

Na początku XX wieku. Budynek galerii został przekazany do dyspozycji rzymskiej gminy. Odtąd każdy może ją odwiedzić, jeśli uda mu się kupić bilety. Faktem jest, że pomimo pozornej dostępności dostanie się do Galerii Borghese jest trudniejsze niż w jakimkolwiek innym muzeum metropolitalnym. Nie chodzi tutaj o to, że do tego trzeba będzie wspiąć się na wzgórze Pincho Schodami Hiszpańskimi lub z Piazza del Popolo. Na koniec do muzeum można dojechać autobusem lub taksówką.

Szkatułka otwiera się po prostu: nie ma biletów na bezpłatną sprzedaż. Chociaż jest miejsce na kasy, a nawet znak „Kasy” jest obecny. Ale nawet zimą - w „martwym sezonie” - prawa Galerii pozostają niezmienione: tylko 200 osób może wejść do środka i tylko na 2 godziny. I pomimo tego, że muzeum jest otwarte od wczesnego rana do wieczora, napływ turystów nie słabnie i nie uda ci się dostać do „ogona” wycieczki lub zająć wolne miejsce.

200 osób może wejść do galerii tylko na 2 godziny

Ale jest jednak wyjście. W dobie Internetu bilety do galerii Borghese można zamówić online. W rzeczywistości jest to jeden z powodów, dla których w kasie występują niespójności. Rzeczywiście, wiedząc, że wejście do Galerii nie jest łatwe, ale problem nie został rozwiązany na miejscu, wielu turystów rezerwuje je z wyprzedzeniem.

Cena biletu dla dorosłych przy zamówieniu online z wyprzedzeniem wynosi od 20 euro. Co więcej, im bardziej z wyprzedzeniem kupisz bilet, tym bardziej prawdopodobne, że będzie on tańszy. Rzeczywiste ceny online można znaleźć na specjalistycznej stronie tutaj.

Ale jeśli nadal możesz samodzielnie zwiedzać Watykan lub Koloseum, Galeria Borghese jest zupełnie inna. Wizyta pozostawi zasadniczo różne wrażenia, jeśli spojrzysz na kolekcję z kompetentnym przewodnikiem. Możesz zarezerwować wycieczkę za pośrednictwem Leli, organizatora rosyjskojęzycznych wycieczek w Rzymie, z którymi BlogoItaliano przyjaźni się od 2013 roku. Aby to zrobić, po prostu napisz Lele e-mailem chroniony przez e-mail lub wyślij jej wiadomość za pośrednictwem formularza opinii poniżej.

Możesz dowiedzieć się więcej o Lele i przeczytać historię naszej znajomości z nią w artykule Przewodnik po Rzymie i Watykanie: twój mężczyzna w Wiecznym Mieście. Tylko Lele lepiej pisać wcześniej:
w Rzymie zawsze jest wielu turystów, a wiele dat wycieczek może być zajętych nawet kilka tygodni wcześniej.

Mail dla przewodnika Lela:* Klikając przycisk „Wyślij wiadomość do Lele” lub dodając recenzję, wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych i wyrażam zgodę na politykę prywatności
Zdjęcia: peterjr1961, Sand Kemsley, CWOT, Luxomedia, Alarcowa.

Obejrzyj wideo: Rome, Italy: Borghese Gallery (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać
Regiony Włoch

Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać

Jeden z największych i najpopularniejszych kurortów wybrzeża Liguryjskiego znajduje się 30 km na południowy wschód od Genui. Miasto o ponad tysiącletniej historii, od średniowiecznej placówki chroniącej zatokę przed piratami, w połowie XIX wieku stało się modnym kurortem. Z tego artykułu dowiesz się, z czego wyróżnia się Rapallo, co tu zobaczyć i jak łatwo dostać się do ośrodka.
Czytaj Więcej
Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech

Miasto Bolzano (Bolzano, Bozen) jest centrum prowincji o tej samej nazwie w północnych Włoszech, znanej również jako stolica Południowego Tyrolu. Miasto znajdowało się na granicy trzech stanów: Szwajcarii, Austrii i Włoch i wchłaniało kulturę i kolor każdego z nich. Oficjalnie mówi w dwóch językach (włoskim i niemieckim), przygotowuje dania kuchni niemieckiej, austriackiej i włoskiej, a zabytki Bolzano sprawiają, że jest on inny niż inne miasto w północnych Włoszech.
Czytaj Więcej