Planowanie podróży

Koleje Włoskie: rozkłady jazdy pociągów i zakup biletów. Część II

Kontynuując temat podróży koleją, już częściowo omówiony w pierwszej części tego artykułu, Koleje włoskie: o czym powinieneś wiedzieć podczas podróży, dziś powiemy ci, gdzie szukać rozkładów jazdy pociągów we Włoszech i jak kupić dla nich bilety. Omówimy również niektóre funkcje związane z kompostowaniem biletów kolejowych w Apeninach.

Na każdym głównym dworcu kolejowym znajdują się białe i żółto-pomarańczowe wyświetlacze.

Rozkład jazdy pociągów we Włoszech

W przypadku odjeżdżających pociągów należy skupić się na żółto-pomarańczowej tablicy wyników. Wskazuje trasę, główne stacje pośrednie, a także godzinę odjazdu i przyjazdu. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na dodatkowe pola, a także pamiętać o tym rozkład jazdy pociągów we Włoszech weekendy i święta są zwykle mniej intensywne.

Rozpoczynając pociąg, kieruj się żółtą lub pomarańczową tablicą

Innym sposobem, który jest bardziej odpowiedni dla tych, którzy chcą nawigować z wyprzedzeniem zgodnie z rozkładem jazdy pociągów, jest sprawdzenie go na stronie internetowej Omio, gdzie istnieje rozkład jazdy między najpopularniejszymi stacjami wśród turystów.

Główną zaletą usługi, oprócz języka rosyjskiego, jest to, że można zobaczyć harmonogram wszystkich głównych włoskich przewoźników kolejowych tutaj. A ponieważ mają różne ceny biletów, możesz znacznie zaoszczędzić.

Kupujemy bilety kolejowe we Włoszech

Istnieje wiele sposobów zakupu bilety kolejowe we Włoszech zarówno na samej stacji, jak i na długo przed podróżą:

• W kasie na dworcu kolejowym. Aby to zrobić, musisz wskazać kasjerowi kierunek i godzinę odjazdu pociągu, liczbę biletów i ich klasę (primo lub secondo).

• W automatach biletowych, jeśli są dostępne na stacji. Są wystarczająco łatwe w użyciu i mogą pomóc uniknąć długich linii przy kasie.

Bilety na pociąg można kupić we Włoszech w automatach

• Za pośrednictwem biura podróży, jeśli świadczy usługi sprzedaży biletów kolejowych. Często dodatkowa prowizja będzie wliczona w cenę biletu zakupionego w ten sposób.

• Zakup przez specjalną stronę internetową Omio jest bardzo łatwy bilet elektroniczny do szybkich pociągów wysyłanych pocztą elektroniczną. Proces zakupu biletu jest prosty i intuicyjny, zwłaszcza, że ​​usługa działa również w języku rosyjskim. Wybierz trasę, datę, godzinę, liczbę pasażerów i zapłać kartą. Jest to prawdopodobnie najłatwiejsza i najwygodniejsza opcja zakupów online z góry.

Jeśli podróżujesz pociągami dużych prędkości (Freccia), pamiętaj, że rezerwacja miejsc na nich jest obowiązkowa. Istnieją również regularne pociągi międzymiastowe, w których należy zarezerwować miejsce.

Bilety na szybkie pociągi zakupione za pośrednictwem Omio wydawane są z już zarezerwowanymi miejscami w pociągu. O rzadkich wyjątkach, gdy tak nie jest, usługa powiadamia podróżnych drogą mailową.

I jeszcze jeden ważny punkt: dynamika ceny biletów na szybkie pociągi we Włoszech jest bardzo podobna do linii lotniczej: im bliższa data wyjazdu, tym droższy bilet. Wartość szczytowa osiąga się bezpośrednio w dniu odjazdu pociągu. Z tego powodu sensowne jest kupowanie biletów z wyprzedzeniem - przez Internet.

Sprawdź rozkład i dostępność biletów ›››

Na włoskim dworcu kolejowym

Kiedy bilet został kupiony i jest już w ręku, wszystko jest gotowe, aby go przebić (w razie potrzeby) i zająć jego miejsce w pociągu. On włoski dworzec kolejowy nawigacja jest łatwa i logicznie przypomina lotnisko. Aby nie zbłądzić i nie wędrować w dziczy, pamiętaj, że „Wyjazd” po włosku to „Partenze”, a „Przylot” to „Arrivi”.

Włoski dworzec kolejowy jest łatwy w nawigacji

W pobliżu pociągów z reguły wskazany jest numer peronu („binario” - it.). Jako niepisaną zasadę uważa się za poprawne przebywanie na peronie przynajmniej 15 minut przed odjazdem pociągu.

Kompostowanie biletów

Jeśli masz bilet na pociąg o znaczeniu lokalnym - Regionale - lub inny bilet bez wskazania daty, godziny i miejsca, to tuż przed wejściem na pokład musisz go zdobyć. Aby to zrobić, musisz znaleźć urządzenie na platformie w postaci zielonego, białego lub żółtego pudełka i włożyć do niego bilet z jednym końcem. Urządzenie drukuje godzinę i datę kompostowania na bilecie i nadaje się do podróży.

Uważaj, będziesz musiał zapłacić dokładnie taką samą karę za niezatwierdzony bilet, tak jakby w ogóle nie było biletu. Jeszcze raz pamiętaj, że jeśli masz bilet na szybki pociąg lub bilet elektroniczny zakupiony za pośrednictwem Omio z datą, godziną i miejscem w pociągu, kompostowanie jest opcjonalne.

Po wysłaniu pociągu staraj się nie ukrywać swojego biletu daleko - nadal będziesz musiał przedstawić go konduktorowi.

Cóż, to chyba wszystko. Miłej podróży.

Popularne Wiadomości

Kategoria Planowanie podróży, Następny Artykuł

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce
Społeczeństwo

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce

Według włoskich tabloidów kobieta trzymała zwłoki matki we własnej domowej lodówce, regularnie otrzymując emeryturę zmarłej starej kobiety. Tak straszna rzecz uderzyła w policję w małym miasteczku Borgomanero, położonym w regionie Novara. Ta straszna historia „ujawniła się” po mieszkańcach jednego z domów zwanych karetką Tiziana Devecchi, 62-letnią kobietą, która nie czuła się dobrze i nie mogła otworzyć drzwi, które były zamknięte od wewnątrz.
Czytaj Więcej
Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy
Społeczeństwo

Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy

Ktokolwiek nie widział UFO na niebie nad Włochami: mężczyźni i kobiety, dzieci i emeryci, piloci samolotów pasażerskich, wojskowi, a nawet kapłani. Tylko w zeszłym roku siedem słonecznych obiektów zostało zauważonych w słonecznym kraju, aw ciągu ostatnich 4 lat UFO pojawiło się na terytorium kraju ponad 55 razy!
Czytaj Więcej