Regiony Włoch

Pompeje: historia, jak dostać się na własną rękę i wycieczki

Pompeje to jedno z najpopularniejszych stanowisk archeologicznych w południowych Włoszech. Każdego roku miliony turystów z całego świata odwiedzają starożytne miasto, całkowicie pokryte popiołem podczas erupcji Wezuwiusza. Z tego artykułu dowiesz się o historii miasta i jego tragedii, co sprawia, że ​​Pompeje są tak niezwykłe, a także o tym, jak dotrzeć tutaj komunikacją miejską i regularnymi wycieczkami.

Żyzne ziemie na zboczach i wokół Wezuwiusza od dawna były jedną z ciekawostek na półwyspie Apenińskim - pierwsze stałe osady w tych miejscach zostały założone przez plemię Avzon prawie 3000 lat temu.

W VI wieku. Pne oto przybyło plemię Oscanów. W miejsce 5 małych osad pojawiły się Pompeje (z pompy Oscana - „pięć”).

Istnieje jednak inna wersja pochodzenia tej nazwy, która jest związana z nazwą Herkulesa.

Wiele budynków mieszkalnych w Pompejach zostało urządzonych na najwyższym poziomie artystycznym.

Według legendy największy starożytny bohater triumfował w tych miejscach po pokonaniu giganta Geriona. Następnie założył Pompeje (od starożytnej greckiej pompe - uroczystej procesji) i Herkulanum („miasto Herkulesa”).

Pompeje w czasach świetności

Do VI wieku pne Obowiązuje również budowa pierwszego muru fortecy i najstarszego sanktuarium, świątyni Apolla. W V wieku. Pne terytorium przeszło w ręce Samnitów - jednego z ludów starożytnych Włoch, który nieustannie walczył z Rzymem.

W 310 rpne Pompeje stały się sojusznikami Rzymu jako wolnego miasta, jednak przeciwstawiając się temu w 89 rpne, utracili niepodległość, stając się jedną z kolonii.

Bogate ziemie i zaskakująco łagodny klimat bardzo szybko przyciągnęły uwagę rodzin patrycjuszy: wille przed wałami zaczęły wyglądać jak grzyby po deszczu.

Villa Mystery wzięła swoją nazwę od fresków przedstawiających rytuały dionizyjskie.

Miasto, przez które Droga Appijska, łącząca Rzym z południową częścią półwyspu, również stała się wpływowym centrum prowincji.

Ogromne forum (157 × 38 m) mogło pomieścić prawie wszystkich mieszkańców (około 20 000 osób). Podobnie jak amfiteatr, w którym odbywały się spektakularne walki i prześladowania dzikich zwierząt. Miasto posiadało również 2 teatry: Bolszoj dla 5000 widzów i Odeon, który pomieścił 1500 osób.

Budynki użyteczności publicznej, liczne świątynie (Jowisz, Apollo, Izyda, Fortuna Augusta) oraz budynki mieszkalne zostały ozdobione posągami, freskami, mozaikami, stworzonymi na najwyższym poziomie artystycznym.

Nawet dość zamożnym obywatelom łatwo było zarządzać bez kuchni w domu

Rosło też rzemiosło: Pompeje słynęły z produkcji tkanin wełnianych. Mieszkańcy miasta, nawet dość zamożni, mogli obejść się bez kuchni w domu: gorące jedzenie dostarczano bezpośrednio do domu z termopoli (tawerna).

Ulice były wyłożone płytkami i kostką brukową, działały systemy kanalizacji i zaopatrzenia w wodę, warunki Stabiewa (dla wszystkich chętnych), warunki forum (dla honorowych gości miasta) i łaźnie podmiejskie. Pompeje wkroczyły w okres dobrobytu gospodarczego i kulturalnego ...

Erupcja Wezuwiusza i śmierć miasta

Nowa era z połowy I wieku. Przez półtora tysiąca lat Wezuwiusz nie wykazywał nadmiernej aktywności. Oczywiście zdarzały się małe erupcje, ale nawet drobiazgowi rzymscy kronikarze nie przywiązywali do nich wagi.

Pierwszym potężnym „dzwonkiem” było trzęsienie ziemi 5 lutego 62. Większość budynków została zniszczona, ocaleni mieszkańcy uciekli w panice do okolicznych wiosek, wielu patrycjuszy zostało całkowicie zrujnowanych, uzależniając się od swoich byłych niewolników, którzy zostali lichwiarzami.

24 sierpnia 79 erupcja Wezuwiusza całkowicie zniszczyła Pompeje

Miasto nagle popadło w ruinę. Ożywienie było powolne: skarb miasta był pusty. Ale wkrótce zamożni rzemieślnicy, którzy urządzali stupy w zrujnowanych budynkach, zaczęli regularnie płacić podatki, a życie w Pompejach znów zaczęło wrzeć.

Od początku 79 roku wstrząsy znów zaczęły się trząść w całym mieście. Do 20 sierpnia zwierzęta i ptaki zniknęły z lasów, a zwierzęta domowe były zaniepokojone. Wnikliwi obywatele zaczęli opuszczać swoje domy.

Wczesnym rankiem 24 sierpnia nad ujściem Wezuwiusza pojawiła się ciemna chmura, miasto zaczęło być pokryte popiołem, a około pierwszej po południu słup krateru wybuchł z krateru wulkanu na wysokość 20 km, niszcząc szczyt góry. Wiatr zmienił się nagle - ciemna chmura popiołu i kamienia pokryła Pompeje ...

Pod stertami kamieni i popiołu budynki zostały zniszczone, na zawsze grzebiąc tych, którzy nie mieli czasu opuścić miasto na czas

„Czarny deszcz” padał nad miastem aż do nocy. Pod stosami kamieni i popiołu budynki zostały zniszczone, na zawsze grzebiąc tych, którzy próbowali ukryć się w piwnicach i tych, którzy nie mogli dotrzeć do duchowej schronienia.

Po północy Wezuwiusz przyniósł nowe nieszczęście. Strumienie lawy wybuchły z jego wylotu i ruszyły w kierunku Herkulanu, a rozpalona do czerwoności chmura smrodu wulkanicznego gazu udusiła i spaliła wszystkie małe żywe stworzenia w okolicy.

O 8 rano, 25 sierpnia 79 roku, wszystko się skończyło, a ogień nie spłonął, został całkowicie zmyty przez deszcz i strumienie błota.

Pompeje po erupcji

Komisja śledcza z Rzymu doszła do wniosku, że miasto zostało całkowicie zniszczone i to jak dostać się do Pompejów na Appian Way już wkrótce nikt nie odezwał się.

Przez wiele stuleci otoczenie Wezuwiusza zamieniało się w pozbawione życia szare równiny z zamarzniętymi kawałkami lawy. Po tysiącu lat równiny te ponownie stały się zielone, a ludzie, którzy nie znali starożytnej tragedii, wrócili na zbocza wulkanu.

Pod koniec XVI wieku. podczas kopania kanałów odkryto fragmenty ściany, sto lat później - pozostałości mozaiki i kilka inskrypcji. Pełne wykopaliska rozpoczęto sto lat później - w 1748 r.

W piwnicy willi Diomedes archeolodzy odkryli szczątki 20 zabitych podczas erupcji Wezuwiusza

Założono, że znalezione ruiny związane były z miastem Stabia. I dopiero w 1763 r. Znaleziono posterunek graniczny, na którym napisy wskazywały, że to miasto to Pompeje.

Do tej pory wycieczki do Pompei można zobaczyć do ¾ starożytnego miasta. Pozostałe obszary z powodu częstych trzęsień ziemi nie zostały jeszcze zbadane. Najlepiej zachowana arena, duża palestra, teatry, termy, podmiejskie lupanarium ze słynnymi freskami na frywolne tematy, a także część budynków mieszkalnych i willi.

Odtąd co zobaczyć w Pompejach a okolica jest zdecydowanie tego warta - Villa Mystery, znajdująca się za ruinami Bramy Herkulana, nazwana na cześć fresków przedstawiających rytuały dionizyjskie i Villa Diomedes. W jej piwnicy odkryto szczątki 20 zabitych podczas erupcji Wezuwiusza.

Wewnętrzne ściany budynków w Pompejach ozdobione są freskami i mozaikami.

Wewnętrzne ściany budynków ozdobione są freskami i mozaikami, ilustrującymi zarówno legendy i rytualne przedstawienia, jak i życie zwykłych obywateli.

Wiele zdjęć zwierząt, ryb i ptaków. Kiedyś te „zdjęcia” zastąpiły mieszkańców Pompejów tapetami i gobelinami, dlatego znajdują się w prawie każdym domu.

Większość z nich zastąpiono kopiami. Skrypty zostały przeniesione do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Najbardziej znane mozaiki to Kot Pompejański, Bitwa o Aleksandra w Issusie, Akademia Platona, Komicy.

Jak dostać się do Pompejów

Rozwiąż problem jak dostać się do Pompejów, nadal możesz być w domu, ale możesz też po przyjeździe do Rzymu lub Neapolu, z którego starożytne miasto dzieli tylko 28 km.

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest podróżowanie koleją. Pociągi z Rzymu do Neapolu kursują 1-2 razy na godzinę, a podróż zajmie tylko 1-2 godziny, w zależności od wybranego pociągu.

Ponieważ połączenie Rzym-Neapol jest bardzo popularne przez cały rok, warto kupić bilety kolejowe z wyprzedzeniem - online. Najłatwiej to zrobić na stronie internetowej Omio.

Aby to zrobić, musisz jedynie znać dokładną datę podróży i mieć pod ręką kartę bankową. Sam bilet po dokonaniu płatności przyjedzie do Ciebie e-mailem. Bardziej szczegółowo o wszystkich sposobach na podróż, BlogoItaliano napisał w artykule Jak dostać się z Rzymu do Neapolu i z Neapolu do Rzymu.

Spójrz na starożytne miasto, które co roku odwiedzają miliony turystów

Będąc w Neapolu, należy przesiąść się do pociągu Circumvesuviana, obok Sorrento, z dworca centralnego, na Piazza Garibaldi (stacja Napoli Garibaldi). Pociągi elektryczne kursują co pół godziny od wczesnego rana do późnego wieczora.

Wyjdź na stację Pompei Scavi / Villa Misteri. Czas podróży - od 20 do 35 minut (zależy od tego, czy pociąg jedzie ze wszystkimi przystankami, czy nie). Od stacji do wykopalisk i wejścia do Porta Marina - zaledwie kilkaset metrów. Pisaliśmy więcej o trasie tutaj: Jak samodzielnie odwiedzić Pompeje i Herkulanum z Neapolu w ciągu 1 dnia.

Inną opcją, aby dostać się do Pompei z Rzymu, jest transfer do Salerno. Chociaż na początku ta trasa nie wydaje się najbardziej udana, ponieważ musisz zrobić hak, może okazać się szybsza niż poprzednia.

Faktem jest, że wszystkie pociągi z Rzymu do Neapolu przyjeżdżają na centralny dworzec kolejowy w Neapolu, a pociągi do Pompei odjeżdżają ze stacji kolejowej na Piazza Garibaldi, gdzie nadal trzeba się tam dostać, spędzając cenny czas.

Podróżując przez Salerno, nie musisz zmieniać stacji. Będziesz musiał wykonać tylko 1 przeszczep. Zobacz wszystkie możliwe opcje podróży tutaj. Wystarczy wpisać punkt początkowy i końcowy trasy, a także wskazać dogodną datę i liczbę podróżnych.

Bilety i godziny otwarcia

Cena biletu do samych Pompejów wynosi 15 € (2019). Bilet na 3 stanowiska archeologiczne (Pompeje, Oplontis, Boscoreale), ważny przez 3 dni, kosztuje nieco więcej - tylko 18 € (2019).

Od 1 kwietnia do 31 października można spacerować po starożytnych miastach od 8:30 do 19:30 (wejście jest otwarte do 18:00), od 1 listopada do 31 marca - od 8:30 do 17:00 (wejście jest otwarte do 15:30 )

Wycieczki do Pompei z Neapolu i Amalfi

W Neapolu jest wielu rosyjskojęzycznych przewodników, którzy chętnie pokażą Ci Pompeje. Jedyną rzeczą jest to, że lepiej się z nimi wcześniej uzgodnić, ponieważ w sezonie daty wielu wycieczek są zajęte nawet kilka miesięcy wcześniej.

Szczegółowy opis, ceny i recenzje najpopularniejszych wycieczek można znaleźć pod linkami poniżej.

Wycieczki do Rzymu z Pompei

Pompeje (połączone w jedną wycieczkę z Neapolem) są niezwykle poszukiwane o każdej porze roku i znajdują się w TOP najpopularniejszych jednodniowych wycieczek z Rzymu. Tylko Florencja może stanowić godną konkurencję dla Pompei, ale miała więcej szczęścia dzięki połączeniom kolejowym.

Ze względu na fakt, że do Florencji jest wiele pociągów, a sama droga zajmuje tylko półtorej godziny, wielu turystów woli odbyć tę podróż samodzielnie - bez biur podróży. BlogoItaliano napisał o tym więcej tutaj: Jak dostać się z Rzymu do Florencji i z Florencji do Rzymu.

Do tej pory wycieczki do Pompei można zobaczyć do ¾ starożytnego miasta

Ale byliśmy trochę rozproszeni. Większość regularnych wycieczek z Rzymu do Neapolu i Pompei jest przeznaczona dla anglojęzycznych turystów. Wycieczki w języku rosyjskim są znacznie mniejsze, ale są również dostępne.

Możesz zarezerwować wycieczkę z Rzymu do Neapolu i Pompejów, korzystając z naszego przewodnika po Wiecznym Mieście - Lelu (szczegółowo opisałem tutaj BlogoItaliano), zwłaszcza że ta wycieczka na jeden dzień jest stosunkowo niedroga.

Ponieważ ceny wycieczki różnią się w zależności od sezonu, lepiej sprawdzić rzeczywiste koszty u samej Leli, pisząc do niej e-mailem chroniony przez e-maillub zatruwając wniosek za pomocą formularza opinii poniżej.

Jedyne, co pisze Lele, jest lepsze z góry. Od zwiedzania grup w języku rosyjskim wycieczki do Pompei utworzone wcześniej, a następnie w szczycie sezonu przy rezerwacji w ostatniej chwili, po prostu mogą nie mieć miejsca.

Poczta do Leli

Miłej podróży!

* Klikając przycisk „Wyślij wiadomość do Lele”, wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych i wyrażam zgodę na politykę prywatności

Zdjęcia: darkrome.com, glogster.com, nature.ca, bestworldstuff.blogspot.com, charmingasiatours.com, panoramio.com, tours-italy.com, rome101.com, lsa.umich.edu, travelthruhistory.tv.

Obejrzyj wideo: 15 najwybitniejszych polskich naukowców ostatnich stu lat (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem
Regiony Włoch

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem

Terracina to małe miasteczko w środkowych Włoszech, w regionie Lacjum pod Rzymem. Jest tak starożytny, że można tu znaleźć przedmioty sztuczne znacznie starsze niż sam Rzym. Ponadto piaszczyste wybrzeża Terraciny są myte przez ciepłe i czyste wody Morza Tyrreńskiego, co czyni go cudownym kurortem nadmorskim.
Czytaj Więcej
Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech

Livorno to włoskie miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. To duże miasto portowe, znane od XVI wieku. Większość urlopowiczów znajduje się w Livorno w drodze do bardziej popularnych miast Toskanii - Florencji, Pizy lub Lukki. Niemniej jednak, jeśli los przywiózł cię na jeden dzień do tego włoskiego miasta, masa interesujących zabytków Livorno z łatwością pozwoli ci zanurzyć się w zwykłym włoskim życiu.
Czytaj Więcej
Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej