Kultura

10 grudnia - Dzień kawy podwieszanej we Włoszech

Starożytna tradycja i gest dobrej woli. Dzień płatnej filiżanki kawy we Włoszech obchodzony jest 10 grudnia.

Starożytny zwyczaj narodził się w połowie XIX wieku. Na przykład w Neapolu „zawieszone” (caffé sospeso) było nazywane kawą, którą zamożniejsi kupowali biedniejszym obywatelom w barach. Dokonano tego zgodnie z tradycją neapolitańską, aby zapewnić nawet najbardziej nieudanym osobom możliwość docenienia smaku prawdziwego espresso.

Potem nadeszła era boomu gospodarczego i ogólnego dobrobytu, a tradycja „zawieszonej” kawy została zapomniana. Do dzisiaj. Z powodu kryzysu wrócił zwyczaj płacenia kawy tym, którzy nie mogą sobie na nią pozwolić. Ponadto w 2011 r. Powstał cały ruch narodowy, Hanging Coffee Network, która dziś ma około sześćdziesięciu barów, festiwali i stowarzyszeń wspierających tę inicjatywę, od Triestu po Lampedusę. I nie wspominając o przykładach w Hiszpanii, Szwecji i Brazylii.

Jak to działa Bardzo proste. „W miejscach, w których jest taka możliwość, każdy może zostawić płatną filiżankę kawy. Administratorzy zapisują na specjalnej tablicy, ile filiżanek można sprzedać, i usuwają napisy, gdy ktoś bierze tę kawę”, wyjaśnia Chiara Sasso, prezes wiszącej sieci kawy. „Celem - kontynuuje - jest zachęcanie do wzajemnej wymiany żywności i innych podstawowych towarów. Dzisiaj praktyka ta staje się coraz ważniejsza. Staramy się maksymalizować nasz projekt i mamy nadzieję, że każdego dnia liczba barów i wydarzeń z” zawieszone „kawa wzrośnie”.

W tym z tego powodu dzisiaj 10 grudnia, równocześnie z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, obchodzony jest po raz trzeci Zawieszony Dzień Kawy. Szeroka gama wydarzeń odbywających się we Włoszech obejmuje: prezentowanie raportów, występów muzycznych i artystycznych, pokazywanie filmów krótkometrażowych i degustacja słodyczy, cudownie w zgodzie z włoska kawaktóre z pewnością zostaną „zawieszone”.

Należy powiedzieć, że wiele znanych osób zostało zauważonych w szeregach Sieci. Od popularnej włoskiej prezenterki telewizyjnej Luca Mercalli i wybitnej aktorki Franki Rame po burmistrza Neapolu Luigiego de Magritisa. Wszyscy opowiadali się za kawą „zawieszoną”. W końcu nie jest to tylko filiżanka kawy, ale gest dobrej woli. Którym towarzyszy - dlaczego nie? - miły uśmiech.

Popularne Wiadomości

Kategoria Kultura, Następny Artykuł

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce
Społeczeństwo

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce

Według włoskich tabloidów kobieta trzymała zwłoki matki we własnej domowej lodówce, regularnie otrzymując emeryturę zmarłej starej kobiety. Tak straszna rzecz uderzyła w policję w małym miasteczku Borgomanero, położonym w regionie Novara. Ta straszna historia „ujawniła się” po mieszkańcach jednego z domów zwanych karetką Tiziana Devecchi, 62-letnią kobietą, która nie czuła się dobrze i nie mogła otworzyć drzwi, które były zamknięte od wewnątrz.
Czytaj Więcej
Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy
Społeczeństwo

Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy

Ktokolwiek nie widział UFO na niebie nad Włochami: mężczyźni i kobiety, dzieci i emeryci, piloci samolotów pasażerskich, wojskowi, a nawet kapłani. Tylko w zeszłym roku siedem słonecznych obiektów zostało zauważonych w słonecznym kraju, aw ciągu ostatnich 4 lat UFO pojawiło się na terytorium kraju ponad 55 razy!
Czytaj Więcej