Turyn

Katedra św. Jana Chrzciciela w Turynie

Katedra św. Jana Chrzciciela (Katedra San Giovanni Battista, Duomo di Torino) znajduje się w centrum Turynu, w pobliżu innych słynnych atrakcji - Muzeum Egipskiego, Palazzo Madama i Pałacu Królewskiego. Jest to główny budynek sakralny w Turynie i jedyny zachowany w mieście przykład architektury renesansowej. Jan Chrzciciel jest patronem miasta, aw świątyni, nazwanej jego imieniem, przechowywany jest słynny całun, na którym są odciśnięte oblicze i ciało Chrystusa.

Historia katedry

Katedra Jana Chrzciciela w Turynie została zbudowana pod koniec XV wieku. Jego budowę przeprowadzono niezupełnie „od zera”: w tym miejscu była już dzwonnica, do której przymocowano pozostałe budynki świątyni. Prace rozpoczęły się w 1491 r., A zakończyły w 1498 r. Budowę nadzorował słynny rzeźbiarz i architekt Bartolomeo di Francesco, nazywany Meo del Caprina. Fasada budynku została w całości wykonana z białego marmuru z Carrary i podzielona na trzy portale, z których każdy miał drewniane drzwi ozdobione misternymi rzeźbami.

Po bokach katedry uzupełniono kaplice, w których umieszczono ołtarze, podarowane świątyni przez szlacheckie rodziny Turynu. Plan wnętrza świątyni ma kształt romańskiego krzyża, charakterystycznego dla architektury religijnej renesansu.

Według dowodów historycznych wcześniej w miejscu świątyni znajdował się starożytny teatr rzymski. W połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery stał tu kompleks świątynny trzech kościołów zbudowany na cześć wczesnych chrześcijańskich świętych. Jeden z nich nosił także imię Jana Chrzciciela.
Prawie dwa wieki później, w 1667 r., Rozpoczęto prace nad budową kaplicy, w której planowano umieścić Święty Całun sprowadzony do Turynu w 1578 r. Podczas prac katedra została częściowo przebudowana.

Kaplica Świętego Całunu

Budowę kaplicy Świętego Całunu, która stała się częścią katedry św. Jana Chrzciciela w Turynie, wykonał architekt Guarino Guarini. Czasami budynek nazywa się „Capella Guarini”. Prace budowlane trwały 27 lat i zakończyły się w 1694 r.

Do kaplicy można wejść, wchodząc na jeden z dwóch lustrzanych schodów znajdujących się z boku budynku. Każdy ze schodów prowadzi do małego okrągłego pokoju, z którego widać główny pokój. Z ciemnej marmurowej podłogi ozdobionej brązowymi gwiazdami wzrok gościa stopniowo unosi się ku jaśniejszej kopule. Ta cecha architektury stwarza poczucie drogi z ziemi do nieba i, według architekta, powinna symbolizować wniebowstąpienie Chrystusa zmartwychwstałego do nieba.

Całun Turyński

Całun Turyński jest jedną z najcenniejszych i najbardziej znanych chrześcijańskich relikwii. Katolicy szczególnie ją szanują. Jest to nazwa kawałka materiału lub całunu, w którym zgodnie z tekstami biblijnymi ciało Jezusa zostało owinięte, zdjęte po śmierci z krzyża. Jego kontury i ślady krwawiących ran, szczególnie wokół głowy, zostały odcięte na tkaninie (zgodnie z legendą czoło i świątynie Zbawiciela zostały ciężko zranione przez noszoną na nim koronę cierniową - symbol męczeństwa).
W 1997 r. W kaplicy wybuchł ostry pożar. Część kopuły została poważnie uszkodzona, ale osłona nie została uszkodzona: szybko przeniesiono ją w bezpieczne miejsce. Odbudowa kopuły trwa do dziś, a relikt po tym incydencie zaczął być przechowywany w specjalnej skrzyni ogniotrwałej.

Całun, wystawiony publicznie w kaplicy katedry św. Jana Chrzciciela, jest dokładną kopią świątyni. Prawdziwa relikwia jest przechowywana w oddzielnym tajnym pokoju i można ją zobaczyć co 25 lat. Następnym razem możesz spojrzeć na prawdziwy całun dopiero w 2025 roku.

Katedra dzisiaj

W dzisiejszych czasach katedra św. Jana Chrzciciela w Turynie jest miejscem pielgrzymek dla wierzących chrześcijan i nieodzownym elementem większości wycieczek turystycznych po mieście. Oprócz samej katedry i kaplicy zwiedzających interesuje Muzeum Sztuki Sakralnej, znajdujące się na parterze budynku.

Adres, godziny otwarcia

Katedra znajduje się przy Piazza San Giovanni, Torino. Jest otwarty dla turystów codziennie od 7:00 do 19:00; przerwa - od 12:30 do 15:00. W niedziele drzwi kościoła św. Jana Chrzciciela otwierają się o 8 rano. Możesz odwiedzić kaplicę codziennie od 14:00 do 19:00.

Muzeum Świętego Całunu

Muzeum Świętego Całunu (Museo della Sindone) w Turynie nie znajduje się na terytorium Katedry Jana Chrzciciela, ale ma z nim ścisłe powiązanie semantyczne i historyczne.

Katedra i muzeum dzieli 10 minut spokojnego spaceru. Po obejrzeniu wystawy i wysłuchaniu wyjaśnień przewodnika możesz zapoznać się z historią głównej chrześcijańskiej relikwii w Turynie, zobaczyć jej zdjęcia z różnych okresów i przestudiować dokumentalne wyniki badań, którym poddali ją naukowcy. Spory naukowe i teologiczne dotyczące ich autentyczności są nadal w toku, a debata nie osiągnęła jeszcze wspólnej opinii.

Adres, godziny otwarcia

Muzeum Świętego Całunu znajduje się przy 28 Via San Domenico. Działa codziennie od 9:00 do 19:00, przerwa w pracy trwa od 12:00 do 15:00. Możesz dowiedzieć się o wszystkich zmianach w ekspozycji i harmonogramie prac, koszcie biletów, usługach przewodników i innych szczegółach pracy muzeum, dzwoniąc pod numer 011 4365832 lub na oficjalnej stronie muzeum www.sindone.org.

Obejrzyj wideo: Poniższe informacje pomogą Wam w prowadzeniu spotkania: (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Turyn, Następny Artykuł

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze
Rzym

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze

Teatry są niezaprzeczalną dumą Rzymu. Fani klasycznej opery i baletu bez wątpienia odwiedzą jedną z okazałych instytucji kultury włoskiej stolicy. Fani historii i archeologii będą mogli przechadzać się po pozostałościach starożytnych teatrów, które służyły rozrywce publiczności w czasach starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Teatr Marcellusa w Rzymie
Rzym

Teatr Marcellusa w Rzymie

Teatro di Marcello to jedna z najważniejszych atrakcji Włoch, położona w historycznej części Rzymu (Roma), na prawym brzegu Tybru (Tevere), w pobliżu Piazza Venezia. Jest to słynny poprzednik Koloseum (Colosseo) i jeden z największych budynków w starożytnym Rzymie.
Czytaj Więcej
Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić
Rzym

Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić

Podczas każdej wycieczki turystycznej, zwłaszcza do Włoch, przychodzi chwila, w której musisz dotknąć sztuki wysokiej, a nie tylko opalać się na plażach. Oto nasz wybór dziesięciu najlepszych muzeów i galerii w Rzymie. Zalecamy odwiedzanie muzeów w godzinach popołudniowych, gdy nieznacznie zmniejszy się ruch turystyczny.
Czytaj Więcej
Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie
Rzym

Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie

Jednym z aspektów włoskiej turystyki jest możliwość zanurzenia się w procesie zakupów ze smakiem. Aby cieszyć się urokiem drogich marek i nie przepłacać za nie dużo pieniędzy, stworzono specjalne centra handlowe - sklepy. Rzym od dawna zakorzeniony jest w chwale modnej stolicy świata, więc nic dziwnego, że jeden z najlepszych i najwygodniejszych sklepów, Castel Romano, znajduje się w pobliżu stolicy Włoch.
Czytaj Więcej