Włoskie marki

Historia włoskiej marki Prada

Prada to znany na całym świecie dom mody włoskiego pochodzenia. Obecnie specjalizuje się w produkcji luksusowej odzieży damskiej i męskiej, obuwia, okularów, perfum i kosmetyków, a także akcesoriów. Siedziba główna firmy znajduje się w Mediolanie (Mediolan).

Historia marki

Jak wiele znanych na całym świecie i legendarnych włoskich marek odzieżowych, Prada wyrosła z małego rodzinnego sklepu. Został otwarty w jednej z prestiżowych dzielnic Mediolanu w 1913 roku i początkowo sprzedawał wyłącznie torby podróżne, walizki i siateczki. Należał do sklepu Mario Prada.

Produkty wytwarzane przez Mario Prada wyraźnie odróżniały się od reszty produktów tej niszy rynkowej tamtych czasów.

Po pierwsze, torby podróżne miały niepowtarzalny, niepowtarzalny design. Po drugie, do ich produkcji użyto materiałów wysokiej jakości: najwyższej jakości tkaniny, miękka egzotyczna skóra, naturalny zamsz. Wszystko to pozwoliło założycielowi marki pozyskać najbardziej udanych i bogatych ludzi we Włoszech jako stałych klientów.

Warto zauważyć, że pierwotna nazwa domu mody to „Fratelli Prada”, co jest tłumaczone na rosyjski jako „bracia Prada”.

Od momentu powstania do końca lat 50. ubiegłego wieku rodzinny biznes Prady rozwijał się wyłącznie w głównym nurcie handlu torbami i drobnymi atrybutami podróży klasy premium. Jednak W 1958 r. Luisa Prada objęła wiodącą pozycję w firmie. zastępując emerytowanego ojca. Ten czas jest oznaczony jako nowa era w historii marki.

Wraz z pojawieniem się Louise Prady do władzy, produkty handlowe firmy stopniowo nie tylko atakują całe Włochy, ale także wykraczają poza jego granice. Więc Ekskluzywne torby Fratelli Prada zaczynają być sprzedawane w kilku krajach europejskich, a nawet w Ameryce. Wśród towarów oferowanych w tym czasie szczególnie popularne były wyrafinowane torby podróżne, ozdobione kamieniami półszlachetnymi i naturalnymi kryształami. Były też siateczki ozdobione elementami z rzadkiego drewna, skorupy żółwia, skóry pytona.

Tak więc zastosowanie drogich części i atrybutów w tworzeniu produktów przekłada Pradę na status firmy luksusowej, co czyni ją symbolem luksusu i sukcesu.

Pomimo wizerunku stworzonego wokół firmy, pod koniec lat 70. XX wieku niemal zagrożony był kryzysem. Wynika to z faktu, że oferowany asortyment towarów był zbyt pompatyczny i nieporęczny, korzystanie z niego w podróżach i lotach było niewygodne. Ponadto w tym czasie rynek zaczął wypełniać się lżejszymi i wygodniejszymi walizkami z kołami do transportu. Prada istnieje wyłącznie ze względu na swoją wieloletnią bazę klientów, ale jej siła nabywcza nie pozwala na pokrycie wszystkich kosztów.

To było podczas tego długiego okresu stagnacji, w 1979 r. córka Louise Prada - Miuccia Prada (Miuccia Prada) staje się odpowiedzialna za losy dziedzictwa rodzinnego.

Miuccia Prada w losie marki

Po tym, jak stał na czele firmy, Miuccia natychmiast zaczyna reorganizować komercyjną produkcję rodzinnego biznesu. Przede wszystkim zaczyna aktywnie negocjować z czołowymi projektantami i projektantami mody tamtych czasów, chcąc zwabić ich do siedziby głównej firmy Prada. Następnie podejmuje fatalną decyzję dla marki, aby zwiększyć oferowany asortyment - wypuszczenie ekskluzywnej linii odzieży damskiej.

Wysiłki wnuczki założyciela domu mody są uwieńczone sukcesem i już w 1989 roku ukazała się pierwsza w historii kolekcja odzieży damskiej w historii Prady, który przechwytuje segment rynku pret-a-porte. Jej prezentacja odbyła się w ramach corocznego Milan Fashion Week (Settimana della Moda di Milano).

Kolekcja składała się głównie ze spokojnych kolorów - większość elementów została zaprojektowana w kolorach czarnym, pastelowym, białym i cielistym. Style i sylwetki prezentowanych sukienek były proste i kobiece, nie miały żadnych ostrych i ostrych przejść, nie były pełne drobnych detali i dekoracji. Możemy zatem powiedzieć, że wraz z wydaniem pierwszej linii ubrań Prada porzuciła tradycyjną obfitość małych i drogich elementów.

Kobiecość jest najlepszym synonimem kolekcji marki wprowadzonej w 1989 roku. Właśnie z tym słowem wiodące publikacje modowe tamtych czasów kojarzyły ubrania Prady.

Modele stworzone przez Miuccia mocno kontrastowały ze strojami zwykle stosowanymi w tym czasie, wydawały się dać światu mody drugi wiatr, a dzięki temu udało im się zdobyć uniwersalną miłość w bardzo krótkim czasie. Więc koniec lat 80. - początek lat 90. to okres „boomu” na towary Prady.

Odzież Prada natychmiast zajęła szczególne miejsce na rynku międzynarodowym. To było drogie, wysokiej jakości, prezentowalne, proste, ale jednocześnie luksusowe. Uważano, że ta marka została zaprojektowana, aby zaspokoić potrzeby samowystarczalnych, pewnych siebie kobiet, które po raz kolejny chcą podkreślić swoje wyrafinowanie, elegancję i wdzięk. Jednak takie produkty nie były najbardziej odpowiednie dla młodych dziewcząt, które były skłonne do buntu i nie znalazły jeszcze swojego unikalnego, charakterystycznego stylu.

Dlatego w 1992 r. Kierownictwo marki postanowiło stworzyć nową markę odzieży w Pradzie, która byłaby interesująca dla nastolatków i nastolatków. Pojawia się więc marka „Miu Miu”, której nazwa oznacza pochodną w imieniu Miuccia.

Również w latach 90. ubiegłego wieku rozpoczyna się masowa produkcja akcesoriów i okularów. Te ostatnie nie od razu zaczynają być popularne wśród płci pięknej. Dzięki grubej, kwadratowej ramce okulary zyskują nawet przydomek „Prada brutto” - „brzydka Prada”. Niemniej jednak nie wyklucza to, że kilka lat później stanie się tym szczególnym akcesorium, rodzajem wizytówki marki.

W połowie lat 90. ukazała się pierwsza męska kolekcja odzieży, akcesoriów i obuwia, której prezentacja tradycyjnie odbywa się w ramach Milan Fashion Week. Została bardzo ciepło przyjęta przez ówczesnych krytyków mody, zauważono innowacyjny i zbuntowany duch produktów.

Prada dzisiaj

Dziś Prada nie jest już małym rodzinnym sklepem oferującym luksusowe torby podróżne.

W latach 90. ubiegłego wieku firma zaczęła aktywnie wchłaniać inne odnoszące sukcesy marki, w tym:

 • Jil Sander;
 • Azzedine Alaia;
 • Buty samochodowe;
 • Church's.

Tak więc obecnie Prada jest dużą międzynarodową firmą, w skład której wchodzą dziesiątki innych znanych na całym świecie marek.

Na współczesnym rynku prezentowane są następujące produkty marki:

 • Ubrania;
 • Buty;
 • Akcesoria;
 • Torby;
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Kosmetyki;
 • Perfumy

W latach 70. dom mody Prada stał się swego rodzaju symbolem luksusu, sukcesu, bogactwai tak jest do dzisiaj. Produkty tej marki nie wymagają reklamy, jest już łatwo rozpoznawalna i pożądana.

Nowa kolekcja Prada jesień-zima 2016-2017

Drugiego dnia Milan Fashion Week 2016 odbyła się tradycyjna prezentacja nowej kolekcji marki Prada. Tym razem styl morski został wybrany jako główny motyw przewodni przez dyrektora kreatywnego domu mody Miuccia Prada. Warto zauważyć, że projektanci etykiet już wcześniej zajmowali się tym tematem, kiedy zademonstrowali swoją kolekcję sezonu jesień-zima 2016-2017 podczas Tygodnia Mody Męskiej.

Warto zauważyć, że na kilka dni przed oficjalną prezentacją nowej kolekcji w przestrzeni internetowej rozpoczęła się cała kampania reklamowa: na stronie internetowej firmy Prada zaczęto publikować różnorodne zdjęcia z podpowiedziami, badając, którzy użytkownicy będą w stanie przewidzieć podstawową koncepcję nadchodzącego sezonu.

Pokaz mody otworzyła modelka ubrana w strój idealny dla kobiety-kapitana statku dalekobieżnego. Była ubrana w masywny, drapowany płaszcz w ciemnoniebieskim ciemnym kolorze, na który wrzucono ciasny gorset. Czarne rajstopy i ciężkie buty z wojskowym sznurowaniem dopełniły całości. Tak więc dziewczyna wyglądała bardzo nadzwyczajnie i ekstrawagancko, szokująco.

Kolekcja jesień-zima 2016-2017 nie obejmowała jednak strojów ukierunkowanych tylko na jeden typ kobiety. Wręcz przeciwnie, pomimo dość nietypowego głównego motywu, stroje prezentowane na pokazie idealnie pasowałyby zarówno do fatalnej uwodzicielki urody, jak i do pewnej siebie dziewczyny o bardziej powściągliwym, biznesowym stylu.

Jeśli chodzi o tkaniny użyte do stworzenia strojów, nie było też żadnych ram ani ograniczeń. Kolekcja zawiera zarówno materiały brokatowe, jak i lekkie materiały jedwabne, a także produkty z naturalnego futra i skóry.

Szczególną uwagę zwraca się na taki atrybut damskiej garderoby jak rajstopy. Tak więc w modelach można było zobaczyć pończochy o szerokiej gamie kolorów, faktur i gęstości. Najczęściej używane rajstopy w kolorze szarego melanżu z rombowymi wzorami.

Jedyną cechą, która łączy wszystkie obrazy, jest seksualność. Tak więc dziewczyna ubrana w Pradę jest fatalną, zmysłową pięknością, która zna wszystkie swoje cnoty i potrafi je pozytywnie przedstawić.

Gdzie kupić Prada

Obecnie marka ma ponad 160 butików z jedną marką na całym świecie, są rozproszeni nie tylko we Włoszech, ale także w kilku innych krajach europejskich: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i wielu innych. Ponadto sklepy firmowe są dostępne w USA i Rosji.

Otwarcie pierwszego monoboutique Prady w Rosji odbyło się w Moskwie w 2002 roku i nadal znajduje się w pasażu Tretiakowskim.
Ponadto asortyment marki jest częściowo reprezentowany w luksusowych butikach. W Rosji towary z Prady można kupić w TsUM, GUM, sieci modowych butików „Rendez-Vous”, „Soho” i kilku innych. Ekskluzywne artykuły marki można zamówić również w sklepach internetowych.

 • Oficjalna strona Prada: www.prada.com

Ciekawe fakty

 • W 1997 roku marka uruchomiła ekskluzywną kolekcję kapsułek o nazwie „Prada Sport”, która oferowała odzież codzienną w formacie unisex.

 • W nowoczesnym kinie często wspominana jest marka Prada. Więc w 2006 roku ukazał się poruszający melodramat zatytułowany „The Devil Wears Prada”, główną rolę, w której zagrała utalentowana hollywoodzka aktorka Meryl Streep.
 • Firma aktywnie angażuje się w działalność charytatywną. Tak więc w 2008 roku przeznaczyła środki finansowe na budowę wieżowca w Seulu. Oficjalnemu otwarciu, które odbyło się wiosną 2009 roku, towarzyszyła wystawa nowej kolekcji spódnic ołówkowych z Prady.
 • W 2009 roku opublikowano limitowaną serię ekskluzywnych książek opisujących historię rozwoju i kształtowania marki.
 • W 2012 roku znani hollywoodzcy aktorzy, w tym Gary Oldman, Tim Roth i wielu innych, brali udział w demonstracji nowej kolekcji odzieży męskiej.
 • Kostium ślubny dla Leonarda DiCaprio w filmie „Romeo + Julia” został również zaprojektowany przez projektantów domu mody Prada.
 • Kostiumy do filmu The Great Gatsby powstały we współpracy z dyrektorem kreatywnym Prady, Miuccia Prada.
 • Znany współczesny projektant Marc Jacobs często deklaruje swoją miłość do ołówkowych spódnic Prada. Tak więc nawet regularnie pojawia się w nich na różnych pokazach mody.

Obejrzyj wideo: Śliwka w Pradzie Siatki: Wybrałem Zaksę, bo Gardo mnie odbudował. Straciłem sezon na ławce w Resovii (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie marki, Następny Artykuł

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować
Nauka

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować

Były kapitan statku Costa Concordia, który został zniszczony u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio, prawdopodobnie z jego winy, prowadzi wykład na Uniwersytecie Rzymskim na temat „rozwiązywania problemów”. Jest mało prawdopodobne, aby kapitan statku wycieczkowego Costa Concordia był spokojny i spokojny, kiedy jego statek dosłownie zatonął u wybrzeży wyspy Giglio w grudniu 2012 roku.
Czytaj Więcej
Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie
Nauka

Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie

Pierwsza włoska astronautka będzie pierwszą osobą, która wypije „włoskie espresso w kosmosie”. Słynna włoska marka Lavazza opracowała ekspres do kawy specjalnie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włochy wniosły szczególny wkład w badania kosmosu na poziomie międzynarodowym, tworząc kawę, którą astronauci mogliby spożywać poza Ziemią.
Czytaj Więcej
Kim byli mieszkańcy Pompejów?
Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa. W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne.
Czytaj Więcej
Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog
Nauka

Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog

Ostatni Oscar Innowacji w Berlinie przeszedł materiał opracowany przez włoskich naukowców i umożliwiający oczyszczenie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń chemicznych. Według twórców 1000 m2 takiego cementu odpowiada 80 drzewom zimozielonym 17 czerwca 2014 r. Berlin zamieni się w stolicę innowacji. Niemieckie miasto będzie gospodarzem nagrody European Inventor Award Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), czyli innymi słowy Akademii Innowacji Technologicznych.
Czytaj Więcej