Rzym

Willa Medici w Rzymie

Villa Medici w Rzymie (Villa Medici) została nazwana na cześć słynnej włoskiej rodziny. Była jedną z pierwszych posiadłości dynastii Medyceuszy w Wiecznym Mieście. To miejsce ma bogatą historię. Dziś mieści się tutaj Francuska Akademia Sztuki. Willa jest otwarta dla turystów.

Historia

Pierwsze ogrody Rzymu

Na wzgórzu Pincho, gdzie znajduje się Villa Medici, powstały pierwsze rzymskie ogrody. Rozkazał je zaaranżować w I wieku pne. Lucjusz Lucullus, dowódca i konsul, który jest również nazywany założycielem włoskiego ogrodnictwa. W ogrodach Lucullus budowano fontanny, sadzono lokalne rośliny i rośliny sprowadzane z innych krajów. Aleje ozdobiono posągami i wazami. W cieniu drzew był przestronny dom.

Wykonanie Messaliny

Żona cesarza Klaudiusza Messaliny chciała zdobyć te piękne ogrody. Z powodu jej podstępów właściciel terytorium, Decim Asian, który zastąpił Lucullusa, popełnił samobójstwo. Ale dla Messaliny ogrody te stały się ostatnim schronieniem. Tutaj została stracona za zdradę męża i cesarza.

Budowa willi

Wspaniałe ogrody po upadku i upadku Cesarstwa Rzymskiego zostały opuszczone i zniszczone. Miejsce, w którym się znajdowali, zajmowały winnice. Dopiero w XVI wieku kardynał Giovanni Ricci kupił tę ziemię. Zatrudnił architekta i zbudował tutaj malowniczą rezydencję.


Od 1576 r. Przedstawiciel rodu Medici Ferdinando zostaje właścicielem posiadłości Ricci. Ten człowiek miał tytuł kardynała i był namiętnym kolekcjonerem, miłośnikiem starożytności. Zdobył ziemię i dom na Pincho Hill, aby stworzyć tam willę i gościć swoją kolekcję.

Architekt Bartolomeo Ammannati przebudował główną część budynku, pod jego kierownictwem dodano prawe skrzydło i galerię. Wokół odnowionego dworu urządzono ogród z zacienionymi alejami mirtów i bukszpanu. Na wolnym powietrzu w ogrodzie stoją antyczne posągi z kolekcji Ferdinando.

Od 1587 r. Willa zaczyna się zawalać. Ferdinando Medici został zmuszony do opuszczenia Rzymu, ponieważ został władcą Toskanii po śmierci swojego starszego brata. W pierwszej połowie XVIII wieku podjęto próbę przywrócenia willi. Fundusze na to otrzymano ze sprzedaży antyków (płaskorzeźby i części kolumn) z wystroju wnętrza domu.

Zmiana statusu

Dynastia Medyceuszy przestała istnieć w 1737 r., Kiedy zmarł bez pozostawienia spadkobierców Gian Gastone Medici. Następnie rzymska rezydencja tej rodziny stała się własnością dynastii Lotaryngii. Antyczne dzieła sztuki z willi zostały później przetransportowane do Florencji, więc Leopold II rozkazał. A w willi są teraz kopie zaginionych posągów.

W 1803 r. Miejsce to było pełne kreatywnych ludzi - malarzy i rzeźbiarzy. Decyzją cesarza Napoleona Bonaparte znajdowała się tutaj Akademia Francuska w Rzymie. Dla wygody nowych właścicieli willa została przebudowana. Okna zostały rozszerzone, aby do warsztatów dostateczna ilość światła.

Wygląd

Pałac

Wspaniały budynek Willi Medici zdobią płaskorzeźby przedstawiające postacie mitologiczne i sceny z dawnego życia.

W niszach są popiersia i posągi.
Po bokach głównego wejścia znajdują się marmurowe rzeźby lwów, które kładą przednie łapy na kulach armatnich. Jest to przypomnienie herbu byłego właściciela willi - Ferdinando Medici. Naprzeciw wejścia zbudowano fontannę, której misę zdobi postać biegnącego młodzieńca - Merkurego. Dom jest symetrycznie zwieńczony dwiema wieżami. Tarasy z wieżyczkami mają wspaniałe widoki.
Przechodząc przez łuk głównego wejścia, goście znajdują się w holu. Ściany tutaj są pomalowane obrazami przedstawiającymi pory roku i ilustracjami bajek Ezopa. Wewnątrz budynku znajduje się wiele fresków. Większość z nich należy do zarośli Jacopo Zucca.
W trakcie renowacji już w naszych czasach sufit holu został oczyszczony z gipsu, a widoki otworzyły obraz przedstawiający pergolę (baldachim), zielone drzewa i ptaki.

Ogrody

Ogrody Villa Medici w dużej mierze zachowały wygląd XVI wieku. Zajmują powierzchnię ponad 7 hektarów. Utworzenie ogrodu zajęło wiele lat. Specjalnie dla niego uprawiano rzadkie rośliny. Obecnie trawniki i wiele klombów są ponownie łamane tam, gdzie miały być zgodnie z pierwotnymi planami.

W ogrodzie znajduje się wiele fontann i basenów. Pojawili się dzięki systemowi nawadniającemu stworzonemu przez inżyniera Camillo Agrippę.

W ogrodzie można zobaczyć posągi przedstawiające Niobe z jej dziećmi. Historia córki Tantalum w czasach starożytnych była jednym z ulubionych tematów sztuki. Na skraju parku znajduje się rzeźba bogini Roma. Odkryto go w Monte Cavallo podczas wykopalisk archeologicznych. W sumie jest 170 posągów.
Od początku lat 90. w willi trwają prace konserwatorskie. Budynek i ogród zostały przywrócone do historycznego wyglądu.

Jak się tam dostać

Wizyta w Villa Medici musi być wcześniej zaplanowana. Zwiedzanie z przewodnikiem po wcześniejszym uzgodnieniu. Interesujące jest to, że kilka pokoi w willi wynajmowanych jest na noc, chociaż wymagana jest rezerwacja na co najmniej 4 miesiące.
Dotarcie tutaj jest łatwe. Willa znajduje się w pobliżu Plaza de Espana, w pobliżu Villa Borghese, jej adres to Viale Trinità dei Monti, 1.
Możesz się tu dostać metrem lub autobusem. Przystanek autobusowy i dworzec nazywa się tak samo: Spagna.

  • Czas pracy: od 10:00 do 19:00, zamknięte w poniedziałek.
  • Cena biletu: 12 euro, dzieci poniżej 10 lat bezpłatnie, posiadacze Roma Pass, studenci i goście powyżej 60 lat - 6 euro.
  • Oficjalna strona: www.villamedici.it

Obejrzyj wideo: Villa Borghese Garden Rome Tourist Guide - Travel & Discover (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Najlepsze platformy widokowe we Florencji
Florencja

Najlepsze platformy widokowe we Florencji

Smukłe dzwonnice kościołów, blanki średniowiecznego palazzo, czerwone dachówki domów, nad którymi marmurowy blask katedry, zwieńczony wspaniałą kopułą Brunelleschi ... Patrząc na Florencję przynajmniej raz z lotu ptaka, zakochujesz się w mieście raz na zawsze.
Czytaj Więcej
Kościół San Lorenzo we Florencji
Florencja

Kościół San Lorenzo we Florencji

Jeśli nagle, będąc we Florencji, chcesz odwiedzić miejsce spoczynku ostatniego klanu Medyceuszy, odwiedź kościół św. Wawrzyńca (Basilica di San Lorenzo). I choć ten surowy budynek nie znajduje się w najbardziej prestiżowym miejscu miasta i jest niedokończony, to z pewnością zasługuje na uwagę.
Czytaj Więcej
Dzwonnica Giotta we Florencji
Florencja

Dzwonnica Giotta we Florencji

W sercu włoskiej Florencji podróżnicy mogą podziwiać najbardziej niezwykłą katedrę w całej Europie - Santa Maria del Fiore. Mówiliśmy już o zachwytach samej katedry, teraz warto zwrócić uwagę na inny wspaniały budynek, który jest częścią kompleksu florenckiej katedry - dzwonnicę Giotto.
Czytaj Więcej
3 dni we Florencji - idealny plan wakacji
Florencja

3 dni we Florencji - idealny plan wakacji

Jeśli Rzym zachwyca monumentalnością, starożytnymi budowlami, bogactwem kościołów i starożytną historią, to Florencja jest miastem dla tych, którzy są zakochani w sztuce i są zainteresowani renesansem. Podczas pobytu we Florencji Stendhal opisał szczególny stan fizyczny, którego sam doświadczył: zawroty głowy i szybkie bicie serca, które występuje u osoby z obfitości otaczającego piękna i dzieł sztuki.
Czytaj Więcej