Rzym

Willa Medici w Rzymie

Villa Medici w Rzymie (Villa Medici) została nazwana na cześć słynnej włoskiej rodziny. Była jedną z pierwszych posiadłości dynastii Medyceuszy w Wiecznym Mieście. To miejsce ma bogatą historię. Dziś mieści się tutaj Francuska Akademia Sztuki. Willa jest otwarta dla turystów.

Historia

Pierwsze ogrody Rzymu

Na wzgórzu Pincho, gdzie znajduje się Villa Medici, powstały pierwsze rzymskie ogrody. Rozkazał je zaaranżować w I wieku pne. Lucjusz Lucullus, dowódca i konsul, który jest również nazywany założycielem włoskiego ogrodnictwa. W ogrodach Lucullus budowano fontanny, sadzono lokalne rośliny i rośliny sprowadzane z innych krajów. Aleje ozdobiono posągami i wazami. W cieniu drzew był przestronny dom.

Wykonanie Messaliny

Żona cesarza Klaudiusza Messaliny chciała zdobyć te piękne ogrody. Z powodu jej podstępów właściciel terytorium, Decim Asian, który zastąpił Lucullusa, popełnił samobójstwo. Ale dla Messaliny ogrody te stały się ostatnim schronieniem. Tutaj została stracona za zdradę męża i cesarza.

Budowa willi

Wspaniałe ogrody po upadku i upadku Cesarstwa Rzymskiego zostały opuszczone i zniszczone. Miejsce, w którym się znajdowali, zajmowały winnice. Dopiero w XVI wieku kardynał Giovanni Ricci kupił tę ziemię. Zatrudnił architekta i zbudował tutaj malowniczą rezydencję.


Od 1576 r. Przedstawiciel rodu Medici Ferdinando zostaje właścicielem posiadłości Ricci. Ten człowiek miał tytuł kardynała i był namiętnym kolekcjonerem, miłośnikiem starożytności. Zdobył ziemię i dom na Pincho Hill, aby stworzyć tam willę i gościć swoją kolekcję.

Architekt Bartolomeo Ammannati przebudował główną część budynku, pod jego kierownictwem dodano prawe skrzydło i galerię. Wokół odnowionego dworu urządzono ogród z zacienionymi alejami mirtów i bukszpanu. Na wolnym powietrzu w ogrodzie stoją antyczne posągi z kolekcji Ferdinando.

Od 1587 r. Willa zaczyna się zawalać. Ferdinando Medici został zmuszony do opuszczenia Rzymu, ponieważ został władcą Toskanii po śmierci swojego starszego brata. W pierwszej połowie XVIII wieku podjęto próbę przywrócenia willi. Fundusze na to otrzymano ze sprzedaży antyków (płaskorzeźby i części kolumn) z wystroju wnętrza domu.

Zmiana statusu

Dynastia Medyceuszy przestała istnieć w 1737 r., Kiedy zmarł bez pozostawienia spadkobierców Gian Gastone Medici. Następnie rzymska rezydencja tej rodziny stała się własnością dynastii Lotaryngii. Antyczne dzieła sztuki z willi zostały później przetransportowane do Florencji, więc Leopold II rozkazał. A w willi są teraz kopie zaginionych posągów.

W 1803 r. Miejsce to było pełne kreatywnych ludzi - malarzy i rzeźbiarzy. Decyzją cesarza Napoleona Bonaparte znajdowała się tutaj Akademia Francuska w Rzymie. Dla wygody nowych właścicieli willa została przebudowana. Okna zostały rozszerzone, aby do warsztatów dostateczna ilość światła.

Wygląd

Pałac

Wspaniały budynek Willi Medici zdobią płaskorzeźby przedstawiające postacie mitologiczne i sceny z dawnego życia.

W niszach są popiersia i posągi.
Po bokach głównego wejścia znajdują się marmurowe rzeźby lwów, które kładą przednie łapy na kulach armatnich. Jest to przypomnienie herbu byłego właściciela willi - Ferdinando Medici. Naprzeciw wejścia zbudowano fontannę, której misę zdobi postać biegnącego młodzieńca - Merkurego. Dom jest symetrycznie zwieńczony dwiema wieżami. Tarasy z wieżyczkami mają wspaniałe widoki.
Przechodząc przez łuk głównego wejścia, goście znajdują się w holu. Ściany tutaj są pomalowane obrazami przedstawiającymi pory roku i ilustracjami bajek Ezopa. Wewnątrz budynku znajduje się wiele fresków. Większość z nich należy do zarośli Jacopo Zucca.
W trakcie renowacji już w naszych czasach sufit holu został oczyszczony z gipsu, a widoki otworzyły obraz przedstawiający pergolę (baldachim), zielone drzewa i ptaki.

Ogrody

Ogrody Villa Medici w dużej mierze zachowały wygląd XVI wieku. Zajmują powierzchnię ponad 7 hektarów. Utworzenie ogrodu zajęło wiele lat. Specjalnie dla niego uprawiano rzadkie rośliny. Obecnie trawniki i wiele klombów są ponownie łamane tam, gdzie miały być zgodnie z pierwotnymi planami.

W ogrodzie znajduje się wiele fontann i basenów. Pojawili się dzięki systemowi nawadniającemu stworzonemu przez inżyniera Camillo Agrippę.

W ogrodzie można zobaczyć posągi przedstawiające Niobe z jej dziećmi. Historia córki Tantalum w czasach starożytnych była jednym z ulubionych tematów sztuki. Na skraju parku znajduje się rzeźba bogini Roma. Odkryto go w Monte Cavallo podczas wykopalisk archeologicznych. W sumie jest 170 posągów.
Od początku lat 90. w willi trwają prace konserwatorskie. Budynek i ogród zostały przywrócone do historycznego wyglądu.

Jak się tam dostać

Wizyta w Villa Medici musi być wcześniej zaplanowana. Zwiedzanie z przewodnikiem po wcześniejszym uzgodnieniu. Interesujące jest to, że kilka pokoi w willi wynajmowanych jest na noc, chociaż wymagana jest rezerwacja na co najmniej 4 miesiące.
Dotarcie tutaj jest łatwe. Willa znajduje się w pobliżu Plaza de Espana, w pobliżu Villa Borghese, jej adres to Viale Trinità dei Monti, 1.
Możesz się tu dostać metrem lub autobusem. Przystanek autobusowy i dworzec nazywa się tak samo: Spagna.

  • Czas pracy: od 10:00 do 19:00, zamknięte w poniedziałek.
  • Cena biletu: 12 euro, dzieci poniżej 10 lat bezpłatnie, posiadacze Roma Pass, studenci i goście powyżej 60 lat - 6 euro.
  • Oficjalna strona: www.villamedici.it

Obejrzyj wideo: Villa Borghese Garden Rome Tourist Guide - Travel & Discover (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille
Włoskie jeziora

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille

Lago Maggiore (włoski: Lago Maggiore) jest jednym z czterech wielkich włoskich jezior. Dosłowne tłumaczenie nazwy zbiornika brzmi jak „duże jezioro”. I to jest prawdziwa prawda. Położone na samej górze „buta” Lago Maggiore myje swoje wody ziemiami włoskimi i szwajcarskimi. Osłonięte przez pasmo górskie Alp przed ostrym wpływem świata zewnętrznego, Maggiore słynie z doskonałego łagodnego klimatu, czystych wód i zapierających dech w piersiach widoków.
Czytaj Więcej
Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać
Włoskie jeziora

Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać

Na północy Lombardii, bardzo blisko granicy szwajcarskiej, leży jezioro Como (włoskie: Lago di Como). Jak klejnot, wody Como błyszczą na krawędzi gór alpejskich. Niezwykle głębokie i bajecznie piękne jezioro uwielbiają oryginalni Włosi i liczni goście z kraju. Górskie krajobrazy otoczone puszystymi chmurami są źródłem inspiracji dla pisarzy, artystów i pracowników przemysłu filmowego.
Czytaj Więcej
Jezioro Iseo
Włoskie jeziora

Jezioro Iseo

W ramach włoskich atrakcji, wraz z dużymi „kamieniami”, takimi jak jezioro Maggiore, Garda i Como, świeci kolejny szmaragd - Lago di Iseo (po włosku: Lago d'Iseo). Fani włoskich gór bardzo doceniają wysokie kurorty, kuszące białymi czapami śnieżnymi i ekstremalnymi rodzajami rekreacji. Jednak nawet najbardziej aktywny turysta nie oprze się pięknu i krystalicznej czystości górskich jezior.
Czytaj Więcej