Ciekawe o Włoszech

Dlaczego we Włoszech nie ma Starbucks?

Kiedy Govard Shultz został Prezesem Starbucks Corporation w 1987 roku, firma sprzedawała wyłącznie ziarna kawy, a liczba sklepów w Stanach Zjednoczonych osiągnęła zaledwie kilkadziesiąt. Po niespełna 20 latach Starbucks jest jedną z najpopularniejszych amerykańskich marek.

Do tej pory Starbucks ma 12 000 sklepów na całym świecie, 140 000 pracowników i 27 milionów dolarów kapitału.

Biorąc pod uwagę oszałamiający sukces Schultza, a także fakt, że firmie udało się zidentyfikować na rynkach różnych krajów (w tym Europy Zachodniej, Chin, Rosji i wielu innych), powstaje pytanie: „A dlaczego we Włoszech nie ma sieci Starbucks?”.

Włoska kultura espresso

Ważnym wydarzeniem w historii Starbucks była wizyta jej szefa Schultza we Włoszech, która miała miejsce w połowie lat 80. Schulz był zachwycony i zdumiony niesamowitą atmosferą panującą w barach espresso. Odwiedzający rozmawiali ze sobą, jakby byli związani wieloletnią przyjaźnią, barista nie pozostawił uśmiechu, a kelnerzy znali po imieniu każdego gościa. Takie placówki, które były czymś więcej niż barem, były doskonałą platformą do komunikacji między ludźmi. Schultz porównał to uczucie do wizyty w teatrze i był absolutnie pewien, że mógłby odtworzyć taką atmosferę w Stanach Zjednoczonych.


Oczywiście Schultz nie zdołał w pełni przekazać specjalnego ducha włoskiego baru espresso, ale nieznacznie go zmienił, dostosowując go do amerykańskiej publiczności. Pomimo tego, że wszystko to było związane z włoską kulturą, we Włoszech wciąż nie ma ani jednego sklepu popularnej sieci kawiarni.

Można śmiało powiedzieć, że Włosi, którzy są ekspertami w tradycjach „kawowych”, nie znajdują w Starbucks samego sakramentu, do którego są tak przyzwyczajeni w lokalnych instytucjach. Mieszkańcy krainy wina i słońca nienawidzą kawy w plastikowych kubkach. Dlaczego Nie potrafią nawet wyobrazić sobie, jak można pić napój bogów w drodze lub za kierownicą, a nie w przytulnym barze.

Jakie ryzyko wiąże się z otwarciem sklepów Starbucks we Włoszech?

Popularna firma może próbować wejść na rynek włoski, ale jest to możliwe tylko w przypadku zmiany podejścia klientów do sieci Starbucks. Menedżerowie i marketerzy mają trudne zadanie: przekonać prawdziwych koneserów, że w kawiarniach Starbucks można również znaleźć świetną kawę!


Jednak Schultz i jego pomysł nie spieszą się z rozwojem włoskiej ziemi. I nic dziwnego: szanse powodzenia tego biznesu są znacznie mniejsze niż niepowodzenia. Nawet jeśli im się uda, Starbucks będzie musiał znacznie zwiększyć obroty: bez względu na to, jak mieszkańcy Włoch piją dużo kawy. A w przypadku niepowodzenia firma nie tylko poniesie ogromne straty, ale także znacząco zaszkodzi jej wizerunkowi i reputacji.


Cały pomysł Starbucks Schulza opierał się na włoskiej tradycji kawowej. Włoska gigantyczna kawa zawdzięcza taki sukces nie tylko popularności tego napoju, ale także niesamowitej atmosferze w kawiarniach. Jeśli zamówisz cappuccino w Starbucks, jest to coś więcej niż filiżanka kawy i mleka. Nie, dostaniesz małą filiżankę Florencji, mały Rzym, który zasadniczo zmieni twoje uczucia i pozwoli ci poczuć się wyjątkowo.

Otwarcie Starbucks we Włoszech

W styczniu 2014 roku włoskie media dosłownie „eksplodowały” informacją, że znana marka planuje rozwijać lokalny rynek kawy już w 2014 roku. Lista miast, w których zostaną otwarte pierwsze kawiarnie Starbucks, to Mediolan, Rzym, Wenecja, Rimini, Turyn, Cagliari, Trydent, Palermo i Aosta. Jednak Włosi nie mogą jeszcze dyskutować o kawie oferowanej przez odnoszącą sukcesy markę: Starbucks nigdy nie otworzył ani jednego sklepu, pomimo wielkich planów.

„Wkrótce otworzymy nowe kawiarnie w czterech krajach - Włoszech, Niemczech, Francji i Hiszpanii” - obiecuje marka.

Książki z kawą

Książka „How Starbucks Was Built Cup by Cup” Howard Schulz, Dory Jones Yeng - kup książkę z dostawą poczty w sklepie internetowym OZON.ru
Książka „Nie chodzi o kawę. Kultura korporacyjna Starbucks »Howard Behar - Kup książkę pocztą w sklepie internetowym OZON.ru
Książka „Wlej do niej swoje serce. Jak zbudowano puchar Starbucks przez Cup »Howard Schulz, Dory Jones Yang - kup książkę z dostawą poczty w sklepie internetowym OZON.ru
Zarezerwuj „Kawa. Triumf różnorodności »Vincenzo Sandal, Fulvio Ekcardi - kup książkę z dostawą poczty w sklepie internetowym OZON.ru

Obejrzyj wideo: Jak zaparzać kawę w kawiarce? Porady. (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe o Włoszech, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej