Rzym

Wilk Kapitoliński

Rzymska wilczyca jest symbolem miasta Rzymu, rzeźbiarskim wizerunkiem zwierzęcia karmiącego bliźniaków Romulusa i Remusa, według legendy, który założył Rzym. Wilczyca w Rzymie od dawna nazywana jest „matką Rzymian” i po przeniesieniu pomnika pod koniec XV wieku do Pałacu Kapitolińskiego ustalono nazwę „Wilk Kapitoliński” (Lupa Capitolina).

Wilczyca kapitolińska jest główną postacią legendy o założeniu Rzymu, która opowiada o na wpół boskim pochodzeniu braci bliźniaków Romulusa i Remusa.

Byli wnukami Numitora, władcy założonego przez trojany z miasta Alba Long. Jego młodszy brat Amuliusz, po przejęciu władzy, zajął się dziećmi Numitora: zabił syna, a jego córka, Ray Sylvia, zmusiła go do ślubowania celibatu i zostania kapłanką świątyni Westy - vestal. Jednak cztery lata później Ray Sylvia urodziła bliźniaków z boga płodności Marsa.

Rozwścieczony Amulius, obawiając się zemsty, nakazał egzekucję swojej siostrzenicy, a jej dzieci utonęły w Tybrze. Niewolnik zastosował się do jego rozkazu - zaniósł dzieci nad brzegi rozlewającej się rzeki i zostawił tam koszyk w nadziei, że woda je złapie i zniszczy, ale przeliczył się. Wody już nie było, głodne bliźniaczki krzyczały, usłyszała wilczycę, która była w pobliżu, lizała i karmiła mlekiem. Przyszła, aby opiekować się dziećmi, które schroniły się w cieniu figowego drzewa aż do natknąłem się na pasterza, który je wychował i nadał imiona - Romulus i Remus.

Chłopcy dorastali jako wykwalifikowani wojownicy, ale raz w wyniku bitwy zostali schwytani przez dziadka. Kiedy ujawniono ich pochodzenie, pomogli mu odzyskać władzę w Alba Longa i sami zgodzili się założyć miasto na Palatynie (Palatium) - tam, gdzie Tyber zrzucił je na brzeg.

Jaskinia

Na poparcie legendy w 2007 r. W Rzymie, na Palantine, tuż pod ruinami pałacu cesarza Augusta, archeolodzy znaleźli jaskinię, w której podobno były tam dzieci karmione przez wilczycę.

Ustalono, że jest to miejsce słynnej świątyni Lupercale (Lupercale, od łacińskiej lupa - wilczyca), poświęconej Romulusowi i Remusowi. Zabytek starożytności - grota o średnicy 7,5 i wysokości 8 metrów - została znaleziona na głębokości 16 metrów z częściowo zakopaną ziemią. Ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia przeprowadzono badania za pomocą sond i sprzętu wideo, ale po pracy, która kosztowała 12 milionów euro, niektóre strony zostały otwarte dla odwiedzających. To właśnie ten punkt jest uważany za miejsce założenia Rzymu.

Posąg

Odlewana w brązie statua przedstawia wilczycę stojącą o wysokości 75 cm, z obnażonymi ustami i przednimi łapami spoczywającymi na ziemi. Pod brzuchem rozciągają się jej dwa sutki - Romulus i Remus.

Wilczyca kapitolińska, ale bez dzieci, jest wspomniana w dokumentach z czasów starożytnych. Od dawna wierzono, że został obsadzony w V wieku pne. e. Etrusków, a następnie został założony w Rzymie jako znak unii Rzymian, Sabines i Etrusków. Jednak ostatnie badania przeprowadzone w 2006 r. Przez restauratora Annę Marię Karrubę zmieniły moment powstania posągu w VIII-X wieku naszej ery.

Postacie bliźniaków są wyraźnie obsadzone w innym stylu i pojawiły się na sutkach wilczyca pod koniec XV wieku. Autor o imieniu rzeźbiarz Antonio del Pollayolo.

Z notatek z X wieku, które należą do pióra kronikarza-mnicha Benedykta, wiadomo, że wilczyca kapitolińska stała w pałacu na Lateranie na miejscu dworu. To nie był pomnik, ale raczej bóstwo - „matka Rzymian”, obserwująca zachowanie ich dzieci. Wzmianka o wilczych sądach i egzekucjach ma miejsce do połowy XV wieku. W 1473 roku Sykstus IV nakazał przeniesienie posągu do Kapitolu, w Palazzo dei Conservatori, gdzie nadal się znajduje.

Pomnik i kopie

Pomnik Wilka to kopia słynnej rzeźby, zamontowany na wysokiej kolumnie po lewej stronie centralnego budynku Muzeum Kapitolińskiego i ratusza. Podobne zabytki można znaleźć w innych miejscach w Rzymie, a także na całym świecie:

  • w Pizie (region Toskania, Włochy) można znaleźć pomnik między krzywą wieżą a katedrą w Pizie;
  • są zainstalowane w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu, w hiszpańskim Segowii;
  • w wielu miastach Rumunii - tutaj jest symbolem dziedzictwa kulturowego;
  • w pobliżu Stadionu Olimpijskiego w Tokio, Japonia;
  • obok pomnika Juscelino Kubitscheka w stolicy Brazylii, mieście Brasilia;
  • w Stanach Zjednoczonych, gdzie kopie rzeźby przesłane przez dyktatora Benito Mussoliniego są instalowane w Eden Park (Cincinnati), w Rzymie (Georgia) oraz w Nowym Jorku.

Symbol Rzymu

Wilczyca w Rzymie to nie tylko posąg czy pomnik, to symbol boskości pochodzenia „wiecznego miasta”. Dlatego jej obrazy są obecne wszędzie, najstarsze można zobaczyć na monetach znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych. Wilczyca jest także symbolem klubu piłkarskiego Roma, jest przedstawiona na herbie.

Wiadomo, że wielkim wielbicielem wilczyca był Benito Mussolini. Dla niego była symbolem chęci ożywienia Cesarstwa Rzymskiego, wysłał kopie „matki Rzymian” na całym świecie.

Zalecamy odwiedzenie: wycieczka do Muzeów Kapitolińskich z licencjonowanym przewodnikiem po Rzymie i Watykanie Elenie Vyaznikova

Jak się tam dostać

Kapitol jest pierwotnie prezentowany w Palazzo dei Conservatori, w Muzeum Kapitolu przy Piazza del Campidoglio, 1. Znajduje się on na Wzgórzu Kapitolu w pobliżu Piazza Venezia i Forum Romanum (Foro Romano), najbliższa stacja metra to Colosseo.

  • Oficjalna strona Muzeum Kapitolińskiego: www.museicapitolini.org

Obejrzyj wideo: Czeczeńska legenda o wilczycy (Marzec 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Gang Langer
Niemcy

Gang Langer

Langer Gang to długa, trzypiętrowa galeria o renesansowym sklepieniu z 22 toskańskimi kolumnami. Pomiędzy kolumnami znajdują się herby ziem należących do posiadłości Wettinsky'ego. Langer Gang - galeria renesansowa, fot. Klaus Bostelmann „Long Stroke” (Langer Gang, niemiecki: Langer Gang) - kolejny charakterystyczny zabytek Drezna, który wraz ze stajnią (Stalhof, niemiecki
Czytaj Więcej
Innenstadt
Niemcy

Innenstadt

Po obejrzeniu zabytków i wypiciu dużej ilości piwa na Starym Mieście, nadszedł czas, aby dostać się na ulice handlowe w Kolonii, które znajdują się zaledwie kilka minut spacerem od Renu. Najlepsze sklepy znajdują się przy Hohe Strasse, Schildergasse i stacji metra Neumarkt.
Czytaj Więcej
Mur Berliński
Niemcy

Mur Berliński

Mur berliński jest znany na całym świecie. Przez 28 lat dzieliła miasto i rodziny. Teraz jest to zwykła ściana wzdłuż drogi, małe betonowe sekcje i metalowe szpilki wystające z ziemi. Prosty, bez patosu i bardzo niemiecki. Jeśli wiesz, dla czego mur został zbudowany i jaką rolę odegrał w historii Niemiec, powinieneś go zobaczyć.
Czytaj Więcej
Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia
Niemcy

Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia

W 2011 roku Monachium, Dusseldorf i Frankfurt zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata. Agencja Mercer corocznie sporządza globalną ocenę jakości życia, a wiodące niemieckie miasta straciły tylko Wiedeń, Zurych i Auckland. W 2011 r. Monachium (4 miejsce), Düsseldorf (5 miejsce) i Frankfurt (7 miejsce) zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata.
Czytaj Więcej