Kościoły w Rzymie

Katedra Świętego Pawła w Rzymie

Bazylika San Paolo Fuori le Mura (Bazylika San Paolo Fuori le Mura) stoi w Rzymie od siedemnastu wieków. Kościół jest jedną z 4 wielkich bazylik papieskich. Liczni parafianie i pielgrzymi dążą do świątyni, aby otrzymać odpuszczenie grzechów w obrzędzie „Świętych Drzwi”. Od 1980 r. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości.

Przeczytaj artykuły na temat bazylik papieskich:

 • Santa Maria Maggiore (Bazylika Papale di Santa Maria Maggiore);
 • Bazylika Świętego Piotra w Watykanie (Basilica di San Pietro);
 • Bazylika San Giovanni in Laterano (Basilica di San Giovanni in Laterano);

Egzekucja św. Pawła

Apostoł Paweł (łac. Paulus i Paullus) w 67 r. Został poddany licznym torturom i stracony na rozkaz cesarza Nerona, jako głosiciel nowej wiary. Chrześcijański apostoł został pochowany trzy kilometry od miejsca swojej śmierci, grób został oznaczony znakiem pamiątkowym. Następnie ten róg Rzymu został nazwany „Trzema Fontannami”, jak głosi legenda, odcięta głowa św. Pawła trzykrotnie uderzyła o ziemię, aby otworzyć drogę do trzech podziemnych kluczy.

Historia

Katedra Świętego Pawła zachwyca swoją wielkością i uroczystym wyglądem. Poeta Prudentiusz w wierszu napisanym na cześć cesarza Honoriusza uwiecznił piękno świętego miejsca w poetyckiej formie. Malownicza bazylika znajduje się za murem Aureliańskim, to znaczy formalnie za granicą Rzymu według standardów wczesnego chrześcijaństwa.

Bramy San Paolo (Porta San Paolo), które są częścią muru, który określa granice stolicy, są nie mniej pamiętne. Uważa się, że stoją dokładnie w miejscu, z którego apostoł Paweł poszedł na cięcie głowy. Od bramy prowadzi droga na południe, na końcu której stoi kościół św. Pawła (San Paolo).

Świątynia została zbudowana nad grobem św. Pawła w Rzymie, który został stracony na samym początku naszej ery. Wielu wierzących od samego początku przybywało do grobu, dlatego ozdobiono je tablicą pamiątkową. Aby uczcić pamięć odosobnionego apostoła pod rządami cesarza Konstantyna I w IV wieku naszej ery zbudowano kościół.

Budynek został rozbudowany na zamówienie Walentyniana I, a Teodozjusz I naprawdę pięknie go zaprojektował W latach 590–604 pod rządami papieża Grzegorza Wielkiego kościół został ponownie odbudowany: zbudowano nowy ołtarz, dziedziniec ozdobiono ponad stoma kolumnami. Na środku dziedzińca wzniesiono pomnik San Paolo z dużą książką i mieczem. Pomnik jest tak realistyczny, że patrząc na niego, widzicie - apostoł był gotowy oddać życie za wiarę chrześcijańską.

Kościół otrzymał pierwsze zniszczenia w IX wieku od Saracenów, aw 1823 r. Wybuchł wielki pożar. Po 31 latach został odbudowany i poświęcony przez Piusa IX, a cały świat chrześcijański, w tym Rosja, pomógł mu w tym. Katedra została ozdobiona nową fasadą, freskami i mozaikami z wizerunkami świętych Pawła, Jezusa, czterech proroków. W XIII wieku w katedrze w Rzymie otwarto klasztor.

Opis

Na zewnątrz San Paolo Fuori le Mura przypomina zwykłą fortecę, ale główne dekoracje są w środku. Wnętrze katedry stanowi bogatą dekorację w stylu klasycyzmu i neoklasycyzmu. Troje drzwi prowadzą do bazyliki, z których każda jest ozdobiona osobno. W prawych drzwiach umieszczono tabliczki starożytnych drzwi, które stały aż do XIX wieku. Niedaleko nich znajduje się obraz zmartwychwstania Chrystusa.

Wewnątrz katedry znajduje się 5 sal, centralna jest podzielona na części przez 80 granitowych kolumn. Kolumnada i fresk sufitowy pochodzą z XIX wieku. Sufit zdobią rzeźbione złocone panele. Katedra zachowała również część konstrukcji z 5 wieku - fragmenty mozaiki i łuk. Jednym z imion tego łuku jest Łuk Galla Placidia, uważa się, że został wzniesiony na cześć żony cesarza rzymskiego. Każde okno ma unikalny wzór, który przepuszcza promienie słoneczne i wypełnia katedrę ciepłym światłem. Cała podłoga jest wyłożona obrazami różnych zwierząt.

W galerii San Paolo Fuori le Mura znajdują się portrety 236 papieży. Są one umieszczone w medalionach i jest bardzo mało niewypełnionych ramek. Istnieje legenda, że ​​kiedy ostatni papież umrze, a wszystkie medaliony zostaną wypełnione, nadejdzie koniec świata.

W centrum kościoła można zobaczyć sarkofag z relikwiami św. Pawła - to główna atrakcja kościoła. Powyżej stoi dzieło 1285 - tabernakulum ozdobione umiejętnie połączonymi motywami pogańskimi i chrześcijańskimi. Obok stoi świecznik z XIII wieku o wysokości 5,5 m. Tylko papież ma prawo odprawiać mszę za relikwie.

W grobowcu znajdują się dziury, w których goście wepchali kawałki materiału, aby dotknąć świętego miejsca. W pobliżu sarkofagu znajduje się ołtarz z oknem, który pozwala każdemu odwiedzającemu wyznać swoje grzechy.

Również przechowywane w bazylice:

 • kawałek Życiodajnego Krzyża Pańskiego;
 • cząsteczka laski, z którą św. Paweł spacerował;
 • cząstki relikwii biskupów, apostołów, męczenników.

W 2011 r. W katedrze odbył się 10. międzynarodowy festiwal muzyki sakralnej (X ° Festival Internazionale di Musica ed Arte Sacra). Symfonia nr 7 Antona Brucknera w wykonaniu orkiestry symfonicznej zabrzmiała w świętych ścianach.

Jak się tam dostać

Adres: Piazzale San Paolo, 1

San Paolo Fuori le Mura znajduje się w południowej części miasta, dwa kilometry poza murami Aurelian. Możesz zwiedzić terytorium katedry z przewodnikiem lub samodzielnie. Turyści mają zapewnione najwygodniejsze warunki, zapewniają nawet wózki inwalidzkie i umożliwiają osobom niewidomym chodzenie z psem przewodnikiem. Przy wejściu do katedry św. Pawła znajdują się sklepy z pamiątkami.

Możesz dostać się do kościoła:

 • metrem Linie B odjeżdżają na stacjach Garbatella lub Marconi;
 • autobusem nr 23 lub 769 - musisz dostać się do przystanku Via Ostiense-San Paolo;
 • na tramwaj nr 2 - wysiąść na przystanku Bazylika S. Paolo.

Przydatne informacje praktyczne

 • Właściciele samochodu z nawigatorem potrzebują współrzędnych GPS: 41 ° 51'31 "N 12 ° 28'35" E.
 • Czas pracy: codziennie od 07:00 do 18:30, klasztor i klasztor są otwarte od 08:00 do 18:15, spowiedzi odbywają się od 7:00 do 12:30 i od 16:00 do 18:30.
 • Oficjalna strona bazyliki: www.basilicasanpaolo.org

Obejrzyj wideo: Bazylika Św. Pawła za Murami (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Kościoły w Rzymie, Następny Artykuł

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować
Nauka

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować

Były kapitan statku Costa Concordia, który został zniszczony u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio, prawdopodobnie z jego winy, prowadzi wykład na Uniwersytecie Rzymskim na temat „rozwiązywania problemów”. Jest mało prawdopodobne, aby kapitan statku wycieczkowego Costa Concordia był spokojny i spokojny, kiedy jego statek dosłownie zatonął u wybrzeży wyspy Giglio w grudniu 2012 roku.
Czytaj Więcej
Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie
Nauka

Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie

Pierwsza włoska astronautka będzie pierwszą osobą, która wypije „włoskie espresso w kosmosie”. Słynna włoska marka Lavazza opracowała ekspres do kawy specjalnie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włochy wniosły szczególny wkład w badania kosmosu na poziomie międzynarodowym, tworząc kawę, którą astronauci mogliby spożywać poza Ziemią.
Czytaj Więcej
Kim byli mieszkańcy Pompejów?
Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa. W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne.
Czytaj Więcej
Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog
Nauka

Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog

Ostatni Oscar Innowacji w Berlinie przeszedł materiał opracowany przez włoskich naukowców i umożliwiający oczyszczenie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń chemicznych. Według twórców 1000 m2 takiego cementu odpowiada 80 drzewom zimozielonym 17 czerwca 2014 r. Berlin zamieni się w stolicę innowacji. Niemieckie miasto będzie gospodarzem nagrody European Inventor Award Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), czyli innymi słowy Akademii Innowacji Technologicznych.
Czytaj Więcej