Włoskie sery

Mozzarella di Buffalo - najlepszy ser na świecie

Mozzarella (Mozzarella di Bufala) - jeden z najbardziej znanych i popularnych włoskich serów. Mozzarella to miękki, młody ser, który można i powinien być spożywany bezpośrednio po produkcji.

Nie ma nic do porównania ze świeżą mozzarellą o przyjemnym, delikatnym smaku mleka bawolego! Po spróbowaniu prawdziwej mozzarelli nigdy nie możesz jej odmówić.

Historia wyglądu

Nadal nie wiadomo, kto przyniósł bawola do Włoch. Niektórzy mówią, że Hannibal, inni, że Arabowie, a niektórzy uważają, że Hindusi. Uważa się również, że ten ser pojawił się w XII wieku i wynalazł go całkowicie przypadkowo.

W tym czasie, jak wiecie, nie było lodówek, a tutaj mieszkańcy małego miasteczka w regionie Kampania przechowywali mleko w żołądku bawołu w piwnicy. Kiedy całkowicie zapomnieli o mleku, a kiedy przypomnieli sobie, znaleźli ser w kształcie kuli z miękką masą twarogową w środku.

Z czasem ser rozprzestrzenił się na inne regiony Włoch. Dziś najlepsza mozzarella jest produkowana w regionie Kampania, szczególnie uważa się, że mozzarella z Caserty i Battipaglii jest nie do pochwały.

Na początku XX wieku północne Włochy zaczęły reformować system odwadniania terenów podmokłych, a dla bawołów takie środowisko jest idealne. Pod tym względem liczba zwierząt została znacznie zmniejszona. I chłopi zaczęli produkować mozzarellę ze zwykłego mleka krowiego. Teraz możesz znaleźć mozzarellę z mleka krowiego i bawolego, jednak mozzarella di buffalo jest znacznie droższa, więc czasami trzeba jej szukać.

Oprócz mleka kolejną charakterystyczną cechą mozzarelli jest jej lepka konsystencja. Mleko gotuje się w określonej temperaturze, gdy serwatka zacznie się oddzielać, zawartość jest stale mieszana, stopniowo tworzy się lepka pasta makaronowa filata. I najciekawsze: mistrzowie zaczynają rzeźbić i kroić (mozzare) ser, a proces ten nazywa się „mozzatura”. Stąd nazwa sera. Proces nie jest łatwy, producenci serów z czułością i miłością ciągną ser, tworząc gładkie kulki, gładkie, schludne. Następnie mozzarellę zanurza się w soli fizjologicznej, aby zachować jej świeżość i miękkość.

Rodzaje Mozzarelli

Mozzarella ma 4 rodzaje:

  • świeże (fior di latte z mleka krowiego i di bufala - z bawołów);
  • tłoczony (mozzarella solido);
  • rozciągnięte (w postaci plecionek trecce i guzków nodini);
  • wędzone (Mozzarella affumicata).

Masa twarogowa do mozzarelli jest jak ciało kobiety, a męscy producenci serów starannie rzeźbią z niej dzieła sztuki.

Mogą to być duże kule - „bocconcini”, kule nieco mniejsze, wielkości dużej wiśni - „ciliegine”, i bardzo małe - „perlini”, a może mozzarella w postaci warkocza (trecce) lub wirujące węzły (nodini). Niektórzy producenci wymyślają własną metodę skręcania mozzarelli, że tak powiem, swoją markę. W regionie Kampania zachowało się wiele domowych mozzarelli, które od samego rana gotują ten niesamowicie pyszny ser dla lokalnych mieszkańców.

Bawolia mozzarella z Kampanii ma znak jakości Mozzarella di Bufala Campana D.O.P. Oprócz Kampanii ser ten produkowany jest w regionach Lacjum i Sycylii.

Jeśli będziesz miał okazję odbyć kulinarną wycieczkę, tak jak kiedyś, i być w mleczarni o 5 rano, koniecznie skorzystaj z niej. Zapachy w powietrzu są niesamowite. Świeżo przygotowana mozzarella przekroczy wszelkie Twoje oczekiwania. Smak jest lekko świeży, ale bardzo delikatny, delikatny, mleczny. Świeża mozzarella ma kremową, miękką konsystencję i przypomina gąbkę. Kiedy kroisz piłkę nożem, wypływa z niej biały płyn - mleko.

  • Zalecamy przeczytanie: Jak zrobić mozzarellę w domu

Ten ser stanowi podstawę klasycznej włoskiej sałatki caprese. Dojrzały jaskrawoczerwony pomidor, perły śnieżnobiałej mozzarelli, soczysta zielona bazylia, odrobina oregano i zielono-złota oliwka tworzą radosny nastrój na talerzu - gastronomiczna idylla.

Jest wiele sposobów na delektowanie się miękką mozzarellą: antipasti - mozzarella i prosciutto lub tatar z tuńczyka w kremowym sosie mozzarella; makaron - z pomidorami, czarnymi oliwkami i mozzarellą lub tortelli z mozzarellą, kuskus z mozzarellą lub kulki ryżowe z arancini z mozzarellą, groszkiem i pancettą lub w sycylijskiej zamkniętej pizzy w kształcie półksiężyca w kształcie półksiężyca. Lista jest długa, ponieważ mozzarella jest idealnym i najlepszym serem, a moja miłość do niej jest niewytłumaczalna.
Buon appetito!

Obejrzyj wideo: I Got Schooled By Italian Mozzarella Masters. . (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie sery, Następny Artykuł

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze
Rzym

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze

Teatry są niezaprzeczalną dumą Rzymu. Fani klasycznej opery i baletu bez wątpienia odwiedzą jedną z okazałych instytucji kultury włoskiej stolicy. Fani historii i archeologii będą mogli przechadzać się po pozostałościach starożytnych teatrów, które służyły rozrywce publiczności w czasach starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Teatr Marcellusa w Rzymie
Rzym

Teatr Marcellusa w Rzymie

Teatro di Marcello to jedna z najważniejszych atrakcji Włoch, położona w historycznej części Rzymu (Roma), na prawym brzegu Tybru (Tevere), w pobliżu Piazza Venezia. Jest to słynny poprzednik Koloseum (Colosseo) i jeden z największych budynków w starożytnym Rzymie.
Czytaj Więcej
Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić
Rzym

Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić

Podczas każdej wycieczki turystycznej, zwłaszcza do Włoch, przychodzi chwila, w której musisz dotknąć sztuki wysokiej, a nie tylko opalać się na plażach. Oto nasz wybór dziesięciu najlepszych muzeów i galerii w Rzymie. Zalecamy odwiedzanie muzeów w godzinach popołudniowych, gdy nieznacznie zmniejszy się ruch turystyczny.
Czytaj Więcej
Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie
Rzym

Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie

Jednym z aspektów włoskiej turystyki jest możliwość zanurzenia się w procesie zakupów ze smakiem. Aby cieszyć się urokiem drogich marek i nie przepłacać za nie dużo pieniędzy, stworzono specjalne centra handlowe - sklepy. Rzym od dawna zakorzeniony jest w chwale modnej stolicy świata, więc nic dziwnego, że jeden z najlepszych i najwygodniejszych sklepów, Castel Romano, znajduje się w pobliżu stolicy Włoch.
Czytaj Więcej