Apulia

Ostuni - białe miasto we Włoszech

Na południowym wybrzeżu Włoch, na pagórkowatym wybrzeżu Morza Adriatyckiego regionu Apulia, znajduje się prawdziwe Białe Miasto o bajecznym pięknie. Niezapomniana średniowieczna atmosfera, dziewicze plaże, białe domy i błękitne morze Ostuni nie pozostawiają nikogo obojętnym.

Ostuni, biały jak śnieg, jak piasek plaż. Biały kolor łączy wszystkie domy miasta w jedną budowlę, kredowy zamek, lśniący na tle błękitnego nieba.

Otoczony starożytnymi gajami oliwnymi Ostuni rośnie z najwyższego wzgórza w hrabstwie, zwanego górą Ostuni. To miasto warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu, aby poczuć jego niezwykłą atmosferę, zgłębić jego tajemnice, posmakować kuchni, poczuć aromat lądu i morza. Szczególny urok białych domów z wapienia i czarujących panoram Morza Adriatyckiego, otwierających się ze wszystkich zakątków miasta, nie pozostawi nikogo obojętnym.

Historyczne centrum, które zachowało nienaruszoną średniowieczną strukturę, to prawdziwy labirynt ulic, placów, wąskich zaułków, łuków i eleganckich schodów połączonych kwiatami. Dominującym kolorem domów jest tutaj jasna biel, czasem przerywana cieplejszymi tonami szlacheckich posiadłości i kościołów. Linia brzegowa rozciąga się na dwadzieścia kilometrów.


Wchodząc głębiej w historię, dowiadujemy się, że terytorium Ostuni było zamieszkane nawet w starożytnym paleolicie, 50 000 lat temu. Sądząc po licznych znaleziskach archeologicznych, ludzie żyli tu stale do naszych czasów. W regionie Ostuni archeolodzy znaleźli nawet ciało kobiety w ostatnim miesiącu ciąży, która ma około 24 000 lat. Otrzymała imię Delia i stała się wyjątkowym odkryciem w skali globalnej.

Zabytki

Katedra Assunta

Katedra Assunta (La Cattedrale dell'Assunta) z XV wieku - jedna z najsłynniejszych atrakcji regionu Apulii, w 1902 roku została uznana za zabytek o znaczeniu narodowym. Katedra z piękną „rozetą” została zbudowana w stylu późnego gotyku, charakterystycznym dla XV wieku. Wewnątrz znajdują się ważne dzieła sztuki, w tym „Madonna and Saints” Giacomo Palm the Younger.

Kościół św. Vito Martire

Kościół św. Vito Martire (Chiesa di S. Vito Martire) z XVIII wieku w stylu rokokowym, dołączony do klasztoru karmelitów. Nie służy, ale szczątki Delii, dziewczyny, która żyła około 24 000 lat temu, są przechowywane. W klasztorze mieści się Muzeum Prehistorycznych Cywilizacji Południowej Murzhii (Museo delle civiltà preclassiche del Murgia Meridionale).

Plac Wolności

Plac Wolności (Piazza della Libertà) to centralne miejsce w mieście. Oto Ratusz (Palazzo del Comune), pierwotnie dawny klasztor franciszkanów. Również na placu od 1771 r. Wznosi się Iglica św. Oronza (Guglia di Sant'Oronzo) wraz z patronem, który utrzymuje i chroni miasto przed problemami. Tak przy okazji każdego roku 26 sierpnia posąg jest noszony po mieście w tradycyjnej procesji Cavalcade of St. Oronzo (Cavalcata di Sant'Oronzo), w tym paradzie jeździeckiej i występach folklorystycznych.

Zalecamy również odwiedzenie:

  • Kościół oczyszczenia i elokwencji artystycznej (Chiesa del Purgatorio ed artistico oratorio), XVIII wiek;
  • Klasztor Benedyktynów (Monastero claustorale delle Benedettine), XVI wiek;
  • Kościół Ducha Świętego (Chiesa dello Spirito Santo), w którym znajduje się wspaniały portal przedstawiający Zwiastowanie, śmierć i wstąpienie do nieba Dziewicy Maryi.

Miejsca w pobliżu Ostuni

Marina di Ostuni

Gościnne wioski turystyczne Marina di Ostuni znajdują się 7 km na północ od miasta. Pomimo dobrze rozwiniętej infrastruktury, dzięki specjalnym organom ochrony środowiska, wybrzeże tutaj zachowało swoje dziewicze piękno i czystość. Ponadto mokra strefa Torre Guaceto - szeroki pas lądu wzdłuż wybrzeża - w porze deszczowej jest pokryta wodą i stwarza doskonałe warunki do hodowli wielu ptaków. A latem to miejsce zamienia się w malowniczą zieloną łąkę.
Znajdź hotel w Ostuni

Carovigno (Carovigno) (7,8 km) przedstawi turystom XV-wieczną fortecę.

I 11 km od Ostuni znajduje się Ceglie Messapico (Ceglie Messapico) z fortecą wzniesioną w 1525 r.

Groty Montevicoli


12 kilometrów od Ostuni każdy może odwiedzić niedawno odkrytą Grotę Montevicoli, imponującą ze swoimi stalaktytami i stalagmitami.

Jak się tam dostać

  • Samochodem: E 55 (S.S. 16 e S.S. 379) Bari-Lecce;
  • Pociągiem: linia kolejowa Milano-Lecce; Roma -Lecce. Na przykład podróż z Rzymu z transferem do Bari zajmie Ci około pięciu godzin. Pociąg elektryczny z Bari do Ostuni kursuje co godzinę, bilet kosztuje 5,5 euro. Sprawdź harmonogram i kup bilety z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie www.trenitalia.com.
  • Samolotem na lotnisko Bari, bezpośredni lot z Rzymu, Mediolanu, Wenecji, Barcelony lub Monako, a stamtąd wynajmując samochód, do Ostuni lub pociągiem z dworca centralnego Bari.

W pobliżu ciekawe miejsca na romantyczny wypad


Ostuni może być częścią planowanego miesiąca miodowego lub romantycznej podróży do Włoch. Zaledwie 50 kilometrów i 40 minut jazdy samochodem wzdłuż wybrzeża w mieście Polignano A Mare to wyjątkowy hotel-restauracja Grotta Palazzese, położony tuż przy klifie. Ponadto z Ostuni do Polignano a Mare pociąg odjeżdża co godzinę. Bilet kosztuje 3,1 euro, a podróż trwa około 30 minut.

Obejrzyj wideo: APULIA i MATERA. Zamieszkaliśmy w prawdziwym Trullo! Wędrowne Motyle (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Apulia, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej