Milan

Stacje kolejowe w Mediolanie

Istnieją trzy główne stacje kolejowe w Mediolanie: Milano Centrale, Porta Garibaldi i Cadorna. Pierwszy z nich obsługuje pociągi łączące Mediolan z całymi Włochami i innymi krajami (Francją, Szwajcarią, Niemcami), pozostałe dwa są głównie połączone z podmiejskimi połączeniami kolejowymi.

Dworzec Centralny w Mediolanie

Główny dworzec kolejowy w Mediolanie (Milano Centrale) znajduje się przy Piazza Duca D'Aosta, 1. Stary budynek Milano Centrale został zbudowany w 1864 roku w miejscu, w którym obecnie znajduje się Plac Republiki. Kiedy stało się ono przestarzałe z powodu postępu technicznego, inżynier Julis Staccini podjął się opracowania nowego projektu budowlanego. Jako podstawę swojej pracy wykorzystał projekt stacji Union Station w stolicy USA w Waszyngtonie.

W 1931 r. Odnowiony dworzec główny w Mediolanie zmienił swój pierwotny adres i rozpoczął pracę. Od tego czasu wygląd zewnętrzny budynku nie zmienił się - surowe i wyraźne linie architektoniczne charakterystyczne dla stylu Art Deco, popularne w latach 30., niezwykłe płaskorzeźby, duże rzeźby jako elementy dekoracyjne fasady.

Najbardziej niezwykłą częścią budynku Milano Centrale jest stalowa kopuła wieńcząca dach zaprojektowana przez inżyniera Alberto Favę. Ma powierzchnię ponad 66 000 metrów kwadratowych i długość 341 metrów.

Główny dworzec kolejowy w Mediolanie obsługuje 24 perony, z których codziennie odjeżdża ponad 600 pociągów. Niedaleko budynku Milano Centrale znajduje się stacja metra Centrale FS, z której odjeżdżają pociągi na liniach M2 i M3 (ich kierunki można określić na mapie metra w Mediolanie). Usługi pasażerskie to przechowalnia bagażu, kawiarnia, pokoje wypoczynkowe, biuro pomocy. Naprzeciwko stacji znajduje się postój taksówek, a na zachód od niego przystanek autobusowy.

Główny dworzec kolejowy w Mediolanie ma stałe połączenie transportowe z głównymi lotniskami w mieście. Tak więc do Milano Centrale można dojechać z lotniska Malpensa (Aeroporto di Milano-Malpensa) jednym z pociągów ekspresowych, które odjeżdżają mniej więcej raz na godzinę, lub autobusem odjeżdżającym z Malpensa trzy razy na godzinę (co 20 minut). Z innego lotniska, Linate, Stam regularnie kursują autobusy na dworzec centralny. Czas podróży wynosi 30-35 minut.

Pociągi odjeżdżają z Mediolanu Centrale do Rzymu, Wenecji, Turynu, Florencji, Neapolu, a także do Paryża, Genewy, Zurychu i innych dużych miast europejskich. Aby wyjaśnić rozkład jazdy pociągów na dany dzień, dostępność i koszt biletów można uzyskać telefonicznie +39 02 774 04318.

Zobacz hotele w Mediolanie w pobliżu Dworca Centralnego

Porta Garibaldi

Porta Garibaldi (Milano Porta Garibaldi), otwarty w 1963 roku - drugi najważniejszy dworzec kolejowy w Mediolanie (po Centrale) i największy podmiejski dworzec kolejowy w mieście.

Adres Port Garibaldi to Piazza Sigmund Freud, 1. Można się do niego dostać z dowolnego miejsca w mieście metrem: najbliższa stacja to P.Ta Garibaldi. Nie można dostać się z lotniska do Port Garibaldi bezpośrednimi środkami transportu publicznego. Musisz albo wziąć taksówkę (która nie jest tania w Mediolanie), albo udać się z lotniska do Centrale Milano pociągiem lub autobusem. Stamtąd do celu musisz przejść około 20 minut (opcja dla tych, którzy nie są obciążeni ciężkimi rzeczami) lub ponownie złapać taksówkę, która zabierze Cię tam, gdzie trzeba.

Hotele w pobliżu dworca Port Garibaldi

W pobliżu Porta Garibaldi znajduje się wiele prestiżowych i komfortowych hoteli, w tym:

  • AC Hotel Milano by Marriott;
  • UNA Hotel Tocq;
  • Isola Hotel & Apartments;
  • Atahotel Executive.

W okolicy można znaleźć tańsze mieszkania. Hotele w pobliżu stacji Garibaldi są zazwyczaj wybierane przez turystów najbardziej zainteresowanych rozrywką i zakupami: tutaj koncentruje się większość sklepów, klubów, kawiarni i restauracji w Mediolanie. Dokładny adres hotelu, który Cię interesuje, można znaleźć w Internecie, prowadząc jego nazwę w pasku wyszukiwania lub po prostu zobacz wszystkie hotele w Mediolanie w pobliżu dworca Garibaldi na Booking.com.

Stacja Cadorna

Cadorna (Cadorna) - stacja kolejowa nazwana na cześć słynnego włoskiego marszałka Luigiego Cadorny i znajduje się na Piazza Cadorna, 1. W pobliżu znajduje się jedna z głównych atrakcji Mediolanu - Zamek Castello Sforzesco

Możesz dostać się do niego z dowolnego końca miasta metrem, jeśli jedziesz 2. lub 3. linią (ich kierunki można zobaczyć na mapie metra w Mediolanie).

Stacja Cadorna to ostatni przystanek linii kolei podmiejskiej S3 i S4 łączący Mediolan z innymi regionami Włoch - Lombardią (Laveno-Mombello, Varese, Canzo), Piemontem (Novara), a także największym lotniskiem miejskim - Malpensa. Możesz dostać się na stację z Malpensa pociągiem ekspresowym, który odjeżdża z pierwszego terminalu co pół godziny. Ale z lotniska Linate bezpośredni transport do Cadorna nie jedzie, musisz wziąć taksówkę.

Hotele w pobliżu dworca Cadorna

Palazzo delle Stelline (trzygwiazdkowy) i Mokinba Hotels King (czterogwiazdkowy) znajdują się bardzo blisko stacji Cadorna, a czterogwiazdkowe hotele UNA Hotel Cusani i CamperioHouse Suites są nieco dalej. Wszystkie są prestiżowe i wygodne, oferują wiele dodatkowych usług: sauny, restauracje, korty tenisowe itp. Możesz znaleźć adres jednego z wymienionych hoteli w rezerwacji, wpisując odpowiednie zapytanie w pasku wyszukiwania.

Turyści szczególnie zainteresowani zabytkami Mediolanu zwykle szukają zakwaterowania w pobliżu Cadorna. W pobliżu dworca znajdują się najsłynniejsze z tych obiektów - kościół Santa Maria delle Grazie, w którym można podziwiać Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci oraz słynny starożytny zamek Sforza.

Możesz sprawdzić aktualny rozkład jazdy pociągów na dowolnej stacji w Mediolanie, a także kupić bilety kolejowe przez Internet na stronie www.trenitalia.com. Kupując bilety w kasie lub w Internecie, zwróć uwagę na skróty, które odnoszą się do dworców kolejowych w Mediolanie. Skrót MI C.LE oznacza Milano Centrale, MI P.GA - Porta Garibaldi, MI N CA - stacja Cadorna.

Obejrzyj wideo: Zabytkowy dworzec kolejowy w Mediolanie Centralnym (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Milan, Następny Artykuł

Mantova - co zobaczyć w jeden dzień
Lombardia

Mantova - co zobaczyć w jeden dzień

Mantova to centralne miasto prowincji o tej samej nazwie w regionie Lombardia, położone nad rzeką Mincio. Miasto przyciąga podróżników jako miejsce narodzin wielkiego starożytnego poety Wergiliusza (Publius Vergilius Maro), a także miasto, w którym artysta Rubens (Pieter Paul Rubens) rozpoczął swoją podróż do świetności na dworze rodziny Gonzaga.
Czytaj Więcej
Madesimo - ośrodek narciarski we Włoszech
Lombardia

Madesimo - ośrodek narciarski we Włoszech

Madesimo (Madesimo) - włoski ośrodek narciarski w Lombardii na granicy ze Szwajcarią ma najlepszy stosunek ceny do jakości usług, zaspokoi najróżniejsze potrzeby narciarzy i snowboardzistów. Znana rezydentka Madesimo - co to jest? Prestiżowy kurort czy górska wioska? Zaginęła w rozległym regionie alpejskim Valtellina (Valtellina) - jednym z pięciu obszarów narciarskich we Włoszech.
Czytaj Więcej
Bellagio - światowa stolica ozdób choinkowych nad jeziorem Como
Lombardia

Bellagio - światowa stolica ozdób choinkowych nad jeziorem Como

W prowincji Como, nad jeziorem o tej samej nazwie, znajduje się światowa stolica ozdób choinkowych - miasto Bellagio. Tutaj powstają najpiękniejsze bombki choinkowe na świecie; można je kupić przez cały rok. Kiedy katolickie Święta Bożego Narodzenia zaczynają się we Włoszech (24-25 grudnia), dom po domu, rodzina po rodzinie, wszyscy zaczynają dekorować własne drzewa noworoczne, symbol tego magicznego święta.
Czytaj Więcej