Restauracje w Mediolanie

Gdzie zjeść risotto w Mediolanie? Recenzja Antica Trattoria della Pesa

Poszliśmy na lunch do restauracji Antica Trattoria della Pesa, aby zjeść prawdziwe mediolańskie risotto za radą miejscowych - jest to historyczna instytucja z tradycyjną kuchnią mediolańską. Pesa - przetłumaczone z włoskiego jako łuski.

Oto, co właściciele mówią o restauracji:

Jedna z najstarszych restauracji w Mediolanie, w której do lat 80. XIX wieku ważono towary otrzymane spoza miasta, aby zapłacić cła, a następnie przejeżdżano przez Porta Comasina, obecnie Porta Garibaldi . Miejsce pełne historii, zawsze odwiedzane przez mieszkańców i obcokrajowców. Ambicją właścicieli, rodziny Sassi, jest zachowanie atmosfery i autentyczności mebli: pieców kaflowych, drewnianej podłogi i starych talerzy, dbających o jakość tradycyjnej kuchni lombardzkiej. Zakątek Mediolanu, w którym spotykają się dobry smak i tradycje.

  • Oficjalna strona restauracji: anticatrattoriadellapesa.com
  • Adres: Viale Pasubio, 10, 20154 Milano MI, oto punkt na mapie
  • Telefon do rezerwacji: +39 02 6555741

Menu i ceny

Ceny w menu są nieco powyżej średniej w Mediolanie. Antipasti (przekąski) kosztują od 10 do 16 euro. Pierwsze dania (Primi Piatti) od 13 do 18 euro. Drugie dania (Secondi Piatti) 26-38 euro, a desery (Dolci) 8-12 euro.

Co jedliśmy

Wybór większości był oczywisty - risotto po mediolańsku (risotto milanese), to było to tradycyjne danie, którego na pewno chciałem spróbować.

Istnieje kilka wersji powstania risotto w Mediolanie: Pierwsza wersja mówi, że uczeń malując witraże w katedrze Duomo (Duomo di Milano), przypadkowo upuścił pędzel posmarowany szafranem do kociołka z risotto. Druga wersja - żółty kolor złota był uważany za symbol luksusu. Na przykład w epoce baroku do każdego naczynia dodawano złoto ze względu na piękno, które później zastąpiono szafranem.

Danie było nie do pochwały i wszystkim się podobało.

Postanowiłem zafundować sobie makaron Rigatoni Pomodoro.

Na deser moi towarzysze wybrali tarta jabłkowa (tarta tatin) i mus czekoladowy (mus di cioccolato), wszyscy byli zadowoleni, bardzo smaczni.

Konto

Rachunek za obiad dla 6 osób wyniósł 189 euro. Usługa za usługę (Coperti) w trattorii wynosi 4 euro za osobę.

Oczywiście w Mediolanie można zjeść nawet taniej niż 35-40 euro na osobę, ale przynajmniej raz warto odwiedzić starożytną trattorię ze względu na mediolańskie risotto.

Obejrzyj wideo: Włochy, Bari - CZY WARTO? Kto mi robi zdjęcia? cz2 (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Restauracje w Mediolanie, Następny Artykuł

Domenico Dolce
Sławni Włosi i Włosi

Domenico Dolce

Domenico Dolce jest współwłaścicielem i twórcą Dolce & Gabbana, projektanta i projektanta mody z Włoch. Jego pochodzenie zapowiadało młodemu człowiekowi przyszłość zwykłego krawca, właściciela małego atelier. Ale ciężka praca, talent, wiara we własną siłę i wytrwałość uczyniły człowieka głównym wyznacznikiem trendów na świecie.
Czytaj Więcej
Adriano Celentano
Sławni Włosi i Włosi

Adriano Celentano

Kreatywna kariera światowej sławy włoskiego Adriano Celentano jest bogata i różnorodna. U utalentowanego idola kobiet charyzmatyczny wygląd łączy się z wyrazistym charakterem. Niski, ochrypły głos piosenkarza uzupełnia zdolność aktora do nadania unikalnej charakterystyki każdej odgrywanej roli.
Czytaj Więcej
Claudia Cardinale
Sławni Włosi i Włosi

Claudia Cardinale

Claude Josephine Rose Cardinale (Claude Josephine Rose Cardinale) - popularna aktorka włoskiego kina w latach sześćdziesiątych XX wieku. Pseudonim sceniczny - Claudia Cardinale (Claudia Cardinale). Lista filmów aktorki obejmuje ponad 50 filmów, współpracowała z reżyserami: Federico Fellini, Luchino Visconti di Modrone, Gianfranco Corsi, Francuz Claude Lelouch i inni.
Czytaj Więcej