Bolzano (Bolzano) - stolica prowincji Alto Adige (Alto Adige), w północnej części Republiki Włoskiej (Repubblica Italiana) na granicy szwajcarskiej i austriackiej. Miasto przyciągają Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne, Festiwale Muzyki Lodowej („Festiwal Muzyki Lodowej”), turnieje gier karcianych, jarmarki bożonarodzeniowe, święta wiosennych tulipanów.

Historia

Miasto Bolzano położone jest na płaskiej powierzchni na wysokości 264 metrów nad poziomem morza pomiędzy pasmami górskimi - miejsca te nazywane są bramami Dolomitów (Dolomiti), wokół nich powstaje wiele legend.

To te ziemie w niemieckich legendach zwane Rosengarten - Ogród Różany, w którym elfy, krasnoludy mieszkają ze swoim królem Laurinem.

W mieście i prowincji mieszkają przedstawiciele trzech głównych narodowości: niemieckiej, włoskiej, Ladin. Dlatego Bolzano jest często nazywane miastem trzech kultur.

Zabytki

Miasto przyciąga turystów wspaniałymi widokami na góry i jeziora, ośrodki narciarskie, wesołe imprezy ludowe oraz zabytki historii i kultury.

Tradycyjnie Bolzano można podzielić na obszary historyczne i nowoczesne. Główne atrakcje i dekoracje starego miasta to zamki:

 • San Antonio (Castel Sant'Antonio), zbudowany w XIII wieku i widoczny z daleka dzięki wysokiej wieży z małymi oknami do okrągłej obrony i daszkiem w kształcie piramidy;
 • Mareccio (Castel Mareccio)założony w XII wieku, dziś zrekonstruowany i ozdobiony nową wieżą i freskami współczesnych mistrzów;

 • Firmiano (Castello Firmiano)założony przez rycerzy w X wieku, od 2003 r. służy jako gospodarz ekspozycji Muzeum Górnictwa (Museo della montagna);
 • Flavon (Castel Flavon), który pojawił się w XII wieku i otoczony potężnym murem obronnym, służył do świętowania i wydarzeń naukowych oraz jako restauracja.

Podróżując po mieście i jego okolicach zapoznasz się z wieloma unikalnymi skarbami starożytnej architektury z różnych stuleci.

Walther Square

Piazza Walter, nazwany na cześć średniowiecznego poety Walthera von der Vogelweide, jest centrum miasta, w którym odbywa się aktywny handel i święta.

Głównym budynkiem na placu jest średniowieczna Katedra Wniebowzięcia Panny (Duomo di Bolzano), ozdobiona 65-metrową gotycką dzwonnicą z XVI wieku. W katedrze znajduje się obraz fresku z początku XIV wieku autorstwa studentów Giotto i końca XV wieku autorstwa Friedricha Pachera (Federico Progetti).

Plac został zbudowany w XIX wieku na terytorium cesarskich winnic i bardzo szybko otoczony domami. Pomnik średniowiecznego poety został wzniesiony w 1889 roku.

Na placu znajduje się także luksusowe centrum handlowe Greif Center.

Ulica Portikov

Ulica Porticov (Via dei Portici) to jedna z najstarszych ulic, rozciągająca się na 300 m, łącząca dwa place. W epoce wczesnego średniowiecza zaczęło się od kamiennej bramy i muru twierdzy. Oto najpiękniejsze historyczne budynki, ozdobione freskami średniowiecza i renesansu (Rinascimento), barokowe dekoracje sztukatorskie, okna z rzeźbionymi drewnianymi okiennicami i łukami.

Teraz na Via dei Portici są najpopularniejsze sklepy.

Ulica Argentienti

Silver Street (Via Argentieri) powstała w średniowieczu i zaczęła się od domu pod pseudonimem Silver (Argento casa). Via Argentieri jest ozdobiona pałacami, na przykład Palazzo Mercanti zbudowany w 1635 roku, w którym obecnie mieści się Muzeum Handlu (Museo commercio). To wyjątkowe muzeum z rzadką kolekcją dokumentów, rzadkimi przedmiotami rzemieślników-producentów mebli, obrazów itp.
Silver Street zaprasza turystów do sklepów znanych marek, restauracji, kawiarni.

Day Bottai Street

Via dei Bottai, zwana początkiem Starego Miasta, rozpoczęła się u bram miasta Wangen. Teraz są sklepy z pamiątkami rzemieślników z wykutymi znakami dawnych mistrzów, restauracje z lokalnymi potrawami. Oto Muzeum Przyrody Południowego Tyrolu (Museo di Scienze Naturali dell'Alto Adige).

Via della Mostra

Via della Mostra to jeden z modnych domów słynnych arystokratycznych rodzin Bolzano z różnych stuleci, ozdobiony eleganckimi fasadami o bogatym wystroju.

Niektóre stare palazzos są teraz przekształcane w hotele.

Katedra Santa Maria Assunta

Katedra Santa Maria Assunta (Cattedrale di Santa Maria Assunta) nazywana jest perłą architektury, reprezentującą cechy stylu romańskiego i gotyckiego.

Katedra w stylu romańskim została zbudowana w XII wieku na fundamencie kościoła z czasów narodzin chrześcijaństwa. W XIV wieku został przebudowany przez braci-architektów Zioni w stylu gotyckim. Jednym z elementów zdobiących fasadę katedry jest gargulec, postacie mitycznych stworzeń.

W XVI wieku do katedry dobudowano gotycką wieżę. Katedra wyróżnia się bogactwem wnętrz, na przykład zainstalowano rzeźbiony drewniany dział episkopalny z początku XVI wieku z wizerunkami apostołów, a także fragmenty fresków ze szkoły Giotto i obrazy Matki Boskiej.

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu

Muzeum Archeologiczne (Museo archeologico dell'Alto Adige) przedstawia historię o regionie od epoki kamienia do średniowiecza. Ciekawym eksponatem jest mumia nieznanego, zamrożona w alpejskich górach 5,5 tysiąca lat temu i odkryta w 1991 roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Museion, otwarte w 1987 roku, prezentuje awangardowe obrazy artystyczne. W salach muzealnych odbywają się wystawy zmianowe artystów - naszych współczesnych, a także fora, konferencje, seminaria.

Klasztor Muri Grass

Abbazia di Muri Gras, położona 20 minut spacerem od centrum Bolzano, została założona przez mnichów z Zakonu San Benedetto i jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych i kulturowych w Południowym Tyrolu. Budynek prezentuje uderzające cechy stylu barokowego, znany z gigantycznego dzwonu o wadze 5 tysięcy kilogramów.

Częścią zespołu klasztornego jest XII-wieczny zamek należący do przedstawicieli austriackiej rodziny hrabiego Mori-Greyfenshteyn. W pierwszej połowie XV wieku mnisi z zakonu św. Augustyna (Sant'Agostino) osiedlili się w zamku, stawiając dzwony w wieży strażniczej. W XVIII wieku wzniesiono barokowy kościół św. Augustyna, namalowany freskami mistrza z Tyrolu Martina Knollera.

Teraz Muri Gris jest wyjątkowym muzeum przedstawiającym wystawę szopek bożonarodzeniowych (Collezione di presepi del Convento Muri Grie), z których najstarsze pochodzą z 1750 r.

Opactwo jest znane od kilku stuleci jako centrum wina. Nawet augustiańscy mnisi łamali winnice odmianami Santa Magdalena, Malvasia, Lagrain, Kretzer i Pinot Grigio i wytwarzali wina, a od XX wieku najlepsze odmiany lokalnego tradycyjnego wina zaczęto sprzedawać za granicą.

Zamek Roncolo

Roncolo (Castello Roncolo), inaczej zwany Runkelstein (Ryunkelshtayn), znajduje się w sąsiedniej miejscowości Ritten (Ritten). Został zbudowany w 1237 roku, ufortyfikowany jako nie do zdobycia cytadela.

Znaczące przekształcenia dokonali w drugiej połowie XIV wieku kupcy z rodziny Vintler: zwiększono całkowitą powierzchnię zamku, pojawiły się dodatkowe pokoje, pokoje ozdobiono malowidłami freskowymi opartymi na dziełach literackich i wydarzeniach historycznych oraz zbudowano dom letni.

W Habsburgach (Asburgo) zamek został przywrócony, obraz został przywrócony. Jednak w pierwszej połowie XVI wieku mury zamku i wieży zawaliły się prawie całkowicie w wyniku wybuchu magazynu proszków i pożarów. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku zamek trafił do cesarza Austrii Franciszka Giuseppe, który odrestaurował zamek i podarował go mieszczanom w prezencie.

Miłośnicy smakoszy

Bolzano to konstelacja różnorodnych potraw kuchni tyrolskiej i tradycyjnej kuchni włoskiej. Potrawy w austriackich tradycjach, które można znaleźć w większości restauracji, nie pozostawiają nikogo obojętnym:

 • Gnocchi kadliks (gli gnocchi);
 • Grestl z ziemniakami i różnymi rodzajami mięsa (grestl);
 • Duszona dziczyzna (gulasch di cervo);
 • Wieprzowina z dodatkami z kiszonej kapusty (filetto di maiale con crauti);
 • Dania z ryb słodkowodnych (pstrąg jeziorny, lipień itp.);

 • Strudel z jabłkami, cynamonem i rodzynkami (strudel);
 • Ciasta Czekoladowe (Torta Con Cioccolato);
 • Tort kremowy (torta con crema);
 • Świąteczna babeczka z suszonymi owocami i owocami kandyzowanymi (cupcake di natale) itp.

Związek przepisów dwóch narodów reprezentuje oryginalne potrawy:

 • Ravioli (ravioli) z różnymi nadzieniami;
 • Polenta z mięsem jelenia (polenta con cervo);

 • Ravioli nadziewane szpinakiem (schlutzkrapfen);
 • Ciasta z miękkim serem śmietankowym (dolci con la ricotta) itp.

Koniecznie posmakuj boczku i pikantnego chleba z niezwykłymi dodatkami (makiem, kminkiem i koperkiem). Jeśli przyjedziesz do Bolzano w przedostatnią niedzielę maja, przyjedziesz na Festiwal Speck („Speckfest Alto Adige”).

Spróbuj lokalnych tradycyjnych win: Santa Maddalena, Riesling, Pinot, Merlot i Cabernet. Wina z Południowego Tyrolu poświęcone są corocznemu letniemu festiwalowi.

W dniach targów kwiatowych restauracje w mieście prezentują dania z menu kwiatowego. Jesienne miesiące znajdują odzwierciedlenie w lokalnym menu z potrawami z dyni na cześć Targów Dyni.

Zakupy

W Bolzano miłośnicy zakupów znajdą butiki najpopularniejszych włoskich marek. Oprócz powyższego Centrum Greifa również godne uwagi:

 • Największe centrum handlowe Twenty, znajduje się pod adresem G. Galilei, 20. Transport publiczny jest dostępny w autobusach N6, 7A-7B, 110 i 111.
 • Centrum - centrum handlowe zlokalizowane przy Via Galvani 3, najwygodniej jest dojechać własnym samochodem lub taksówką.
 • Piazza delle erbe - rynek, na którym można kupić wszystkie lokalne produkty, w tym miód wysokogórski, różne rodzaje serów, wina, makarony, przyprawy, a także świeże warzywa i owoce. W fontannie na placu można dostać wodę pitną za darmo.
 • Sklep Sachera - Oficjalny sklep firmy cukierniczej Sacher znajduje się na Voltaire Square. Polecany dla wszystkich miłośników słodyczy.

Hotele

W Bolzano jest około 100 opcji zakwaterowania o różnym poziomie komfortu i szerokim przedziale cenowym. Wybraliśmy dla Ciebie najlepsze hotele na podstawie opinii turystów i czytelników naszej witryny.

3 gwiazdki

Hotele trzygwiazdkowe wyróżniają się wysokim poziomem komfortu, jakością usług w restauracjach oraz dostępnością dodatkowych usług. Urlopowicze mają do wyboru 3-gwiazdkowe hotele - możesz osiedlić się w centrum miasta lub na spokojnym przedmieściu.

Hotel figl

Figl to rodzinny hotel otoczony małym ogrodem z najwyższymi ocenami klientów dla dogodnej lokalizacji. Znajduje się w strefie dla pieszych na starym mieście, w pobliżu dworca miejskiego. W odległości 50 m od Figl - wygodny płatny parking. Pokoje hotelowe wyposażone są w wygodne łazienki, klimatyzację, TV, mini-bary. Śniadanie podawane jest w formie bufetu.

Hotel przyciąga wczasowiczów możliwością ćwiczeń w siłowni, odwiedzenia basenu i pola do minigolfa, placu zabaw dla dzieci. Świadczy usługi w zakresie organizacji jazdy konnej, jazdy na rowerze, tenisa, narciarstwa zjazdowego.
Hotel jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Hotel Hanny

Hotel Hanny, położony w spokojnej części miasta, w odległości 2,5 km od centralnej części miasta, zaprasza do relaksu w komfortowych pokojach z niezbędnymi urządzeniami, podzielonymi systemami, dostępem do Internetu. Do dyspozycji gości jest restauracja, w której można spróbować śniadania w formie bufetu i pysznych dań narodowych.

Hotel otoczony jest ogrodem, posiada taras i oferuje wspaniałe widoki na góry. Goście mogą bezpłatnie korzystać z rowerów, a dzieci mogą bawić się w pokoju dziecięcym. Hotel zapewnia bezpłatne miejsca parkingowe.

4 gwiazdki

Luksusowe czterogwiazdkowe hotele mieszczące się w zabytkowych budynkach oferują turystom szeroki zakres usług i zróżnicowaną lokalną kuchnię.

Hotel Greif

Hotel Greif Design mieści się w zabytkowym budynku pośrodku ogrodu i oferuje widok na Dolomity i Piazza Walter. Pokoje o oryginalnym wystroju, podłogi z naturalnego drewna, eleganckie salony, marmurowe łazienki, nowe urządzenia, kosmetyki.

Hotel zaprasza do sali fitness, basenu, centrum odnowy biologicznej, gabinetu masażu. Dzieci mogą bawić się w wygodnym miejscu. Wszyscy goście mogą bezpłatnie korzystać z rowerów, garażu i parkingu.

Śniadanie można zjeść na tarasie z widokiem na góry lub w luksusowej restauracji z wyborem lokalnych specjałów. Hotel ma wszystko przygotowane dla osób niepełnosprawnych.

Parkhotel Laurin

Parkhotel Laurin, zbudowany na początku XX wieku w centrum miasta w stylu secesyjnym, w pobliżu katedry, otoczony jest niewielkim parkiem.

Pokoje z nowoczesnym wzornictwem mebli, malownicze obrazy włoskich artystów przyciągają gości. Hotel oferuje przestronne sale z najnowocześniejszym sprzętem do organizacji uroczystości, wydarzeń towarzyskich, konferencji naukowych, bankietów, sezonów wystawowych.

Wczasowicze mogą zjeść śniadanie i lunch na tarasie lub w ogrodzie, który serwuje dania kuchni tyrolskiej i włoskiej.

Apartamenty i B & B

Apartamenty w Bolzano są przeznaczone dla rodzin z dziećmi, a także miłośników narciarstwa. Pokoje są wygodne w ciepłych i zimnych porach roku, piękne meble, sprzęt AGD.

Apartamenty w rezydencji Park

Kompleks Park Residence Apartments położony jest w ogrodzie w centrum Bolzano i oferuje kuchnię oraz sprzęt AGD w każdym pokoju.

Hotel posiada miejsca parkingowe. Goście mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu i, jeśli to konieczne, podłączyć klimatyzację lub system grzewczy. Hotel przyjmuje gości z małymi dziećmi.

Attico Belvedere

Apartamenty Attiko Belvedere wyposażone są w klimatyzację, wyposażenie techniczne w kuchni każdego pokoju, wygodne łazienki. Goście hotelowi mogą zrelaksować się na balkonach lub na tarasie, podziwiając widoki na góry.

Jak się tam dostać

Do Bolzano do większości dużych miast we Włoszech i Austrii można dojechać koleją:

 • Z Werony - za 1,5 godziny, bilet 24 euro;
 • Z Wenecji - na 3 godziny, bilet 37 euro;
 • Z Mediolanu - w 3 godziny 30 minut, bilet 37 euro;
 • z Merano - w 35 minut cena biletu to 5 euro;
 • z Bressanone - w 30 minut, bilet 8 euro;
 • Z Trydentu - w 36 minut bilet 9 euro.

Rozkłady jazdy pociągów i ceny biletów dostępne są na stronie www.trenitalia.com.

Z Canazei

Możesz dostać się z ośrodka narciarskiego Canazei do Bolzano komunikacją miejską 101 autobusami (2 godziny i 40 minut) pociągiem regionalnym do Trydentu.

Prowadzenie własnego lub wynajętego samochodu zajmuje nieco ponad godzinę.

Taksówka z Canazei do Bolzano kosztuje około 170 euro.

Z Moskwy

Z Moskwy do Bolzano najszybszym sposobem jest lot samolotem do Mediolanu, Wenecji, Wiednia lub Monachium, a stamtąd pociągiem lub taksówką do hotelu.

Obejrzyj wideo: 24 Hours in Bolzano, Italy (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Trentino - Alto Adige, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej