Włoskie jeziora

Wanny Sirmione - które są lepsze?

Włoskie miasto Sirmione, położone na południowym brzegu jeziora Garda (Lago di Garda), jest ulubionym miejscem wypoczynku dla wielu podróżników, którzy przyjeżdżają tu nie tylko, aby cieszyć się zapierającymi dech w piersiach pięknem śródziemnomorskiej przyrody, zanurzyć się w barwach narodowych i zobaczyć wielowiekowe zabytki architektury, ale także poprawić jakość.

Dzięki wodom termalnym źródeł leczniczych kurort zyskał światową sławę i od wielu lat jest niezwykle popularny wśród turystów z całego świata.

Z jakich terminów są znane

Małe miasteczko Sirmione (jego powierzchnia wynosi tylko 33 km2), założone w czasach Cesarstwa Rzymskiego, uzyskało oficjalny status uzdrowiska termalnego dopiero pod koniec XIX wieku. Chociaż historycy wiedzą na pewno o źródłach leczniczych, które istniały tu od niepamiętnych czasów. Zachowano informacje świadczące o tym, że nawet starożytni Rzymianie budowali rury ołowiane, aby dostarczać unikalną wodę na powierzchnię.

W najnowszej historii zainteresowanie badaniami naukowymi nad niesamowitym darem lokalnej przyrody pojawiło się w 1891 r. Osiem lat później, podczas nurkowania do 20-metrowej głębokości jeziora Garda, niedaleko Grot Catullus, odkryto przepływ gorącej wody gruntowej.

Można było rozszerzyć szczelinę w skale, wiercąc studnię i instalując rurę wodną - było to otwarcie życiodajnej źródła geotermalnego o nazwie Fonte Boiola.

Kilka lat wymagało skomplikowanych prac inżynierskich. W rezultacie zbudowano rurociąg ze stali nierdzewnej, którego całkowita długość przekroczyła 300 m. W 1900 r. Pierwszy kompleks termalny został oficjalnie otwarty w Sirmione, oferując szeroki zakres usług odnowy biologicznej. Pod koniec lat 40., po zakończeniu II wojny światowej, przeprowadzono prace naprawcze na dużą skalę w celu wzmocnienia i rozbudowy istniejącego złożonego systemu rur wodociągowych, a kolejne dwa odwierty geotermalne o takich samych właściwościach zostały wycięte jako źródło Boyola.

Dziś tak zwana Terme di Sirmione (Terme di Sirmione) to doskonale rozwinięta infrastruktura kurortu, której celem jest zapewnienie ekskluzywnego relaksu i odnowy biologicznej. Obejmują one kilka zakładów przetwarzania:

 1. Kompleks Catullo (Terme Catullo);
 2. Centrum Spa Aquaria (Aquaria);
 3. Thermal Health Resort Virgilio (Terme Virgilio);
 4. Kompleks hotelowy Grand Hotel Terme;
 5. Hotel Sirmione e Promessi Sposi;
 6. Hotel Fonte Boiola.

Nowoczesny sprzęt medyczny, sprzęt zgodny z najnowszą nauką i technologią, wykwalifikowany personel, a co najważniejsze życiodajna siła lokalnej wody siarkowej pochodzącej ze źródeł naturalnych, pozwalają nam uznać Sirmione za jedno z najlepszych centrów medycznych i spa nie tylko we Włoszech, ale w całym Europy

Znajdziesz przydatne artykuły:

Skład i lecznicze właściwości lokalnej wody

Niesamowity dar natury tryskający z trzewi ziemi ma unikalny skład fizyko-chemiczny. Proces mineralizacji i wzbogacania cennymi pierwiastkami śladowymi zachodzi na głębokości około 2,5 km poniżej poziomu morza.

Podczas transportu woda, której początkowa temperatura wynosi prawie 70 stopni, jest schładzana w specjalnych zbiornikach do 32-36. Takie środki sprawiają, że nadaje się do napełniania basenów, wanien i grot, a także do użytku medycznego, podczas gdy wysoka zawartość siarkowodoru, jodu i soli bromu pozostaje niezmieniona.

Źródła geotermalne Sirmione to magazyn cennych pierwiastków, w tym: sodu, selenu, chromu, niklu, potasu, cynku, żelaza, litu i wielu innych substancji, które przyczyniają się do aktywacji i przyspieszenia reakcji chemicznych.

Włoska służba zdrowia (Servizio Sanitario Nazionale - SSN) uznała hydroterapię w Sirmione za najlepsze kompleksowe narzędzie w zapobieganiu i leczeniu następujących patologii:

 • Choroby skóry (łuszczyca, zapalenie skóry, wyprysk, trądzik itp.);
 • Zaburzenia mięśni szkieletowych (zapalenie stawów, reumatyzm);
 • Problemy ginekologiczne i urologiczne;
 • Rhinogen głuchota;
 • Patologie układu sercowo-naczyniowego i układu krążenia (zakrzepica, żylaki,
 • Wysokie ciśnienie krwi itp.);
 • choroby górnych i dolnych dróg oddechowych (zapalenie krtani, zapalenie ucha środkowego, nieżyt nosa, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli);
 • Zaburzenia endokrynologiczne (cukrzyca);
 • Problemy z nadwagą

Zakres zastosowania leczniczych właściwości wody termalnej jest nieskończenie szeroki: ma silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, regenerujące, łagodzące, stymuluje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wzmacnia układ odpornościowy, pomaga przyspieszyć metabolizm i uruchamia wewnętrzne mechanizmy samoleczenia organizmu.

Źródła geotermalne mają działanie odmładzające, pomagają wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, kości i tkanek limfatycznych, zmniejszają skurcze mięśni, eliminują zmiany związane z wiekiem i problemy ze śluzówką skóry, normalizują funkcjonowanie gruczołów łojowych, a nawet zwalczają cellulit.

Woda lecznicza Sirmione jest skuteczną bronią w walce z zaburzeniami psychicznymi (nerwica, chroniczne zmęczenie i depresja) wywołanymi skumulowanym stresem, przeciążeniem, a jego działanie terapeutyczne ma przedłużony efekt.

Kompleks termiczny Catullo

Najstarszy kompleks termalny Catullo funkcjonuje od ponad 100 lat, a dziś z powodzeniem łączy wielowiekowe tradycje hydroterapii z zaawansowanymi osiągnięciami współczesnej medycyny.

Znajduje się w centralnej, historycznej części miasta i jest otwarty dla odwiedzających od kwietnia do października. Godziny otwarcia: od 7:00 do 13:00. Na podstawie kompleksu termicznego Catullo współdziałają trzy wyspecjalizowane wydziały, zapewniając ogólne zabiegi wzmacniające, medyczne i kosmetyczne:

 • dział masażu, który oferuje również relaksujące i odmładzające kąpiele, aplikacje błotne i inne usługi mające na celu zachowanie piękna i młodości ciała;
 • Oddział laryngologiczny specjalizujący się w diagnozowaniu, poradnictwie i leczeniu głuchoty nosorożca;
 • inhalacja dla gości cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Środki zapobiegawcze i kursy leczenia są przepisywane przez lekarzy, biorąc pod uwagę indywidualne cechy i ogólny stan odwiedzających.

Aquarius Spa

Nowoczesne centrum odnowy biologicznej Aquarium jest otwarte przez cały rok; znajduje się obok kompleksu Catullo, nad brzegiem jeziora Garda, na powierzchni około 1 ha, z której większość zajmuje wspaniały park. Uroczyste otwarcie odbyło się w 2013 roku.

Godziny otwarcia i dni mogą się różnić w zależności od sezonowości, napływu gości, oficjalnych świąt i warunków pogodowych, dlatego przed wizytą w centrum spa zaleca się wcześniejsze sprawdzenie informacji na oficjalnej stronie internetowej i zarezerwowanie miejsc.

Harmonogram na rok 2019:

od niedzieli do środy (włącznie) uzdrowisko otwarte jest od 9:00 do 22:00;
Czwartek - od 11:00 do 24:00;
Piątek i sobota od 9:00 do 24:00.

Oprócz kąpieli w krytych i odkrytych basenach z siarkową i słodką wodą, goście mają do dyspozycji sauny, wanny, jacuzzi, groty solne, strefę relaksacyjną z muzykoterapią, siłownię wyposażoną w nowoczesny sprzęt fitness, kawiarnię z dietetycznym jedzeniem i herbatami ziołowymi oraz piękną plażę.

Wszystkie pokoje w centrum spa mają ciekawe futurystyczne wnętrza i niezwykłe rozwiązania projektowe. Oferowane są również różnorodne zabiegi kosmetyczne i zapobiegawcze: inhalacje, irygacja, prysznice, hydromasaże, kąpiele błotne, okłady na ciało i wiele innych.

Opracowano kilka programów wizyt różniących się czasem trwania, liczbą i różnorodnością usług. Standardowa subskrypcja, która obejmuje 5-godzinny pobyt w spa, wynosi 43 euro w weekendy i 39 euro w dni powszednie. Dzieci poniżej 14 lat otrzymują 50% zniżki.

Oficjalna strona w języku rosyjskim: www.termedisirmione.com/en/

Kompleks termalny Virginia

Centrum termalne Virgilio zostało otwarte w 1987 roku. Znajduje się na obrzeżach Sirmione, w południowej części półwyspu o tej samej nazwie. Kompleks medyczny działa latem i zimą siedem dni w tygodniu.

Godziny otwarcia:

dni powszednie - od 7:00 do 19:00;
Sobota i niedziela - od 7:00 do 13:00.

Na terenie ośrodka znajdują się baseny z wodą termalną, gabinetami błotnymi i balneoterapii, a także świetnie wyposażona sala do kinezyterapii (LFK). Do dyspozycji gości są kąpiele wellness, różnego rodzaju prysznice, hydromasaż, zabiegi fizjoterapeutyczne. Kompleks składa się z kilku wyspecjalizowanych działów:

 • Pediatryczny, w którym drobni goście są diagnozowani i leczeni;
 • Wydział specjalizujący się w problemach głuchoty nosorożca;
 • Oddział chorób górnych i dolnych dróg oddechowych;
 • Ginekologiczne, gdzie wykonują kąpiele terapeutyczne i irygację pochwy;
 • Dział, w którym zajmują się skórą, problemami naczyniowymi, patologiami stawów i tkanek kostnych;
 • Dział rehabilitacji specjalizujący się w przywracaniu funkcji ruchowych.

Kompleks jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, który pozwala szybko i skutecznie przeprowadzać diagnostykę i leczenie. Procedury są przepisywane po badaniu przez lekarzy i są przeprowadzane przez kursy.

Kompleks hotelowy Grand Hotel Terme

Hotel Grand Hotel Terme (5 gwiazdek) znajduje się w centralnej części Sirmione.

Goście mogą skorzystać z doskonale rozwiniętej bazy medycznej i profilaktycznej hotelu, która pozwala odpocząć i odzyskać wysoki poziom europejski. Struktura hotelu obejmuje:

 • zewnętrzny basen termalny z miejscem do relaksu;
 • Łaźnie tureckie i fińskie;
 • siłownia;
 • pokoje do różnego rodzaju masaży i zabiegów przeciwstarzeniowych.

Wiele pokoi posiada tarasy i balkony z panoramicznym widokiem na jezioro Garda.

Hotel Sirmione e Promessi Sposi

Sirmione Hotel & Spa otrzymał 4 gwiazdki. Z pokoi roztacza się wspaniały widok na starożytny zamek Scaliger (Castello dei Scaligeri), a także przystań z zacumowanymi jachtami.

Goście mają możliwość skorzystania z szerokiej gamy usług zdrowotnych i upiększających. Infrastruktura hotelowa obejmuje:

 • Basen zewnętrzny;
 • Pokoje do masażu;
 • Pomieszczenia do zabiegów terapeutycznych i przeciwstarzeniowych;
 • Wanny z hydromasażem i jacuzzi;
 • Strefa relaksu;
 • Sauna fińska.

Większość zabiegów wykonywana jest przy użyciu leczniczej wody ze źródła Boyola.

Hotel Fonte Boiola

3-gwiazdkowy Fonte Boiola Hotel znajduje się w sercu Sirmione.

Hotel ma dobrą bazę medyczną i profilaktyczną oraz doskonałe wyposażenie, w tym:

 • zewnętrzny basen termalny z miejscem do hydromasażu;
 • inhalacja;
 • pokoje do kąpieli przeciwstarzeniowych i aplikacji błotnych;
 • gabinety masażu;
 • kompleks kąpielowy.

Nowoczesny sprzęt medyczny i wysokiej klasy personel pozwalają gościom znacznie poprawić swoje zdrowie i poprawić ogólne samopoczucie.

Dla wygody umieściłem wszystkie źródła termalne w Sirmione na mapie

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie jeziora, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej