Siena

Montepulciano - opowieść o winie w Toskanii

Montepulciano (Montepulciano) - tajemniczo piękne miasto w prowincji Siena wśród malowniczych dolin regionu Toskanii. Wznosi się na wzgórzu o wysokości 600 metrów między dolinami Val d'Orcia i Val di Chiana. Krajobrazy, które otwierają się ze wzgórza, wyglądają jak biblijny raj. Architektura samego miasta budzi niejasny alarm i chęć zrozumienia, dlaczego ten alarm się pojawił. Twórcy filmów, którzy uwielbiają podróżować w głąb podświadomości, nie mówiąc ani słowa, wybierają Montepulciano jako miejsce kręcenia.

W tych miejscach piwnice z winami do starzenia szlachetnego Nobile de Montepulciano (Vino Nobile di Montepulciano) sąsiadują z miejscami pochówku szlachty etruskiej, a źródła termalne pamiętają żyjących Etrusków. Montepulciano jest dla miłośników spokojnych podróży, kiedy jest czas, aby poczuć i cieszyć się smakiem wina, wykwintnością jedzenia, kulturą regionu i komunikacją z jego mieszkańcami.

Historia

Mieszkańcy Montepulciano uważają się za bezpośrednich potomków Etrusków, którzy położyli podwaliny pod rzymską wielkość.

Pojawienie się miasta na szczycie wzgórza jest charakterystycznym znakiem kultury etruskiej. W IV-III wieku pne Montepulciano było stolicą Etrurii, rezydencją króla. (Monte - góra; Pulciano - lider). Od czasów Etrusków winogrona Sangiovese, będące podstawą słynnego „Nobile”, uprawiane są w pobliżu. Osiągnięcia inżynieryjne tego starożytnego ludu umożliwiły wykorzystanie soli jezior termalnych do celów leczniczych.

Dziś w pobliżu miasta znajduje się kompleks zdrowia Terme di Montepulciano - Jego malownicze otoczenie stało się ostatnimi ujęciami obrazu Toma Tykvera „Raj”. Wiele domów, sklepów i piwnic z winami przechowuje nekropolie etruskich kapłanów. Pieczęć starożytnej kultury stała się charyzmą miasta.

Miasto przeżywało swój drugi dobrobyt w XV-XVI wieku, kiedy zawarło sojusz z Florencją w walce z roszczeniami Sieny. Dzięki wysiłkom dynastii Medyceuszy i rąk wielkich florenckich mistrzów: Sangallo, Vignola, Peruzzi, Miquelozzo - miasto zostało przekształcone i stało się perłą Toskanii. Budynki z końca XVI wieku, a zwłaszcza pałace szlachty toskańskiej, noszą ślad manieryzmu - pretensjonalność, nieuzasadnione konstruktywne decyzje, które naruszają równowagę formy i treści i powodują, że widz czuje się nieswojo. Być może dlatego Andrei Tarkovsky wybrał Montepulciano do kręcenia „Nostalgii” - filmu, który wyznacza impuls do powrotu harmonii.

Obecny urok miasta jest iluzją zamrożonego czasu; wygląda na to, że miasto przetrwało 500 lat temu. Nawet samochody prawie nie mają miejsca na wąskich uliczkach z łukowatymi sufitami: nie mogą się tam rozstać.

Zabytki i architektura

Dla turystów, którzy przyjeżdżają tu na kilka godzin, całe miasto jest jedną długą ulicą, która zaczyna się od parkingu u bram Porta al Prato i prowadzi na szczyt wzgórza. Ścieżka wzdłuż niego wymaga wysiłku fizycznego i woli; Regularny autobus jedzie na główny plac.

Główna ulica

Główna ulica - via di Gracciano nel Corso - zatłoczony deptak z wieloma sklepami i sklepami z pamiątkami, restauracjami, a także piwnicami z napisem „Degustazione libera” - bezpłatna degustacja; pokonywanie takich pokus nie jest łatwe.

Na początku ulicy stoi Colonna del Marzocco z lwami - herbem Florencji. Do 1511 r. W tym miejscu stała wilczyca - znak podporządkowania miasta władzom Sieny. W połowie szczytu wzgórza znajduje się Pałac Wieża Pulcinella (La Torre dell'orologio di Pulcinella) z zegarem miejskim. Włoska pietruszka na dachu co godzinę bije młotem w dzwon.

Po obu stronach ulicy znajduje się toskański pałac szlachecki, z którego najdziwniejszym jest Palazzo Cervini w kształcie łacińskiej litery U, z ładnym dziedzińcem i galerią sztuki w środku. Następnie kieruj się znakami po prawej, aby dostać się na główny plac miasta.

Plac Katedralny

Główny plac (Piazza Grande) jest przykładem architektury późnego renesansu, która charakteryzuje się naruszeniem równowagi między formą a treścią.

Katedra

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta) - główna świątynia miasta - budynek z XVII wieku. Ceglany budynek pozbawiony jest dekoracji elewacyjnej i wygląda ciężko w porównaniu z gotycką dzwonnicą z XV wieku. Wewnątrz - ogromna przestrzeń z masywnymi szarymi kolumnami wpada do głównego klejnotu świątyni - luksusowy tryptyk ołtarzowy „Wniebowzięcie Dziewicy”, stworzony na początku XV wieku przez Taddeo di Bartolo.

Ratusz

Naprzeciw katedry stoi Pałac Gminy (Palazzo Comunale) - bliźniak florenckiego ratusza. Po zapłaceniu około 2 euro możesz wspiąć się na wieżę pałacu, skąd otwiera się urokliwy toskański krajobraz. Obok ratusza znajduje się studnia gryfów i lwów, z herbem Medyceuszy (Pozzo dei Grifi e dei Leoni) - kolejny znak dawnej władzy dynastii florenckiej nad miastem.

Pałace arystokratycznych rodzin Tarazzi (Palazzo Nobili-Tarugi) i Contucci (Palazzo Contucci), luksusowe i wyrafinowane, graniczą z Piazza Grande po bokach. Kwadratowy kompleks nieoczekiwanie, ale organicznie wpasował się w scenerię serii „Zmierzch. Saga. Księżyc w nowiu”. Najwyraźniej to nie przypadek, że reżyser Chris Weitz zobaczył tutaj cechy rodzinnego zamku wampirów.

Twierdza

Najstarsza część miasta - forteca (la Fortezza) - pochodzi z VIII-IX wieku. Starożytna budowla obronna daje wspaniały widok na okolicę, co robi chyba najbardziej imponujące wrażenie podczas wizyty w Montepulciano. W budynku odbywają się wystawy sztuki, wokół otoczony jest przytulny park.

Kościół San Biagio

Kościół św. Blasii (Santuario di San Biagio) - arcydzieło architektury renesansowej, stworzone przez Antonio da Sangallo w latach 1518-1545. Stoi poniżej u podnóża wzgórza: do jej oględzin będziesz musiał pokonać strome zejście przez di S. Biagio i wspiąć się z powrotem. Kościół jest wspaniały z zewnątrz: proporcje, elegancka dekoracja bez dodatków, harmonia otaczającego krajobrazu.

Malowidła ścienne, rzeźby, malowidła ścienne i wspaniałe organy zdobią kościół od wewnątrz. Świątynia jest dziś ważna. Jest tu parking; możliwy jest dojazd samochodem.

Obiekty turystyki gastronomicznej

Montepulciano od czasów Etrusków było i pozostaje ważnym ośrodkiem winiarskim; Dziś rozwija się tu także przemysł spożywczy.

Wino „Nobile de Montepulciano”

„Szlachetne wino z Montepulciano” (Vino Nobile de Montepulciano) - ten starożytny napój zyskał swoją nazwę w połowie XVI wieku, kiedy został dostarczony na stół papieski. „Królem wszystkich toskańskich win” był Nobile aż do XIX wieku, kiedy był mieszany z winem Chianti. Pod koniec XX wieku miejskim producentom wina udało się przywrócić tożsamość odmian winogron, z których produkuje się Nobile de Montepulciano:

  • Sangiovese Prunolo Gentile - 70%;
  • Canaiolo (Canaiolo) - 30%;
  • Mammolo (Mammolo lub inna lokalna odmiana) - 20%.

Dzisiaj wino „Nobile de Montepulciano” należy do kategorii DOCG, która ściśle określa obszar uprawy oryginalnych odmian winogron i stwarza wysokie wymagania w zakresie technologii produkcji i czasu starzenia się produktów. Wino najwyższej jakości przez co najmniej 2 lata, musi być dojrzewane w dębowych beczkach w chłodnych piwnicach, a następnie dojrzewać w butelkach. W mieście słynie także wino Rocco di Montepulciano.

Winiarnie i kantyny

Najczęściej odwiedzane miejsca w Montepulciano to miejskie winnice i centra degustacji słynnych lokalnych win.

Winnica Avignonesi to najlepsza winnica w mieście, którą można zwiedzać podczas wycieczki. Imponująca znajomość technologii produkcji wina, otaczającego krajobrazu wiejskiego, degustacja lokalnych serów na przekąskę. Adres: Via Colonica 1, 53045, Montepulciano.

Cantina to piwnica do przechowywania, degustacji i sprzedaży win, które są liczne w Montepulciano.

Cantina Ercolani znajduje się przy wejściu do bramy miejskiej, jej piwnice rozciągają się na wiele kilometrów pod ziemią, tutaj można zejść do etruskiej jaskini pogrzebowej - wszystko za darmo, a także degustacja wina. Contucci Cantine znajduje się w Pałacu Contucci na głównym placu miasta.

Popularne są także Cantina de 'Ricci i Cantina Fattoria della Talosa w pobliżu centrum.

Restauracje i specjalności

Najpopularniejsze restauracje dla smakoszy, La Grotta i Le Logge Del Vignola, mieszczą się w średniowiecznych rezydencjach i oferują podstawowe dania kuchni toskańskiej.

Tagliatelle (płaski makaron jajeczny 5-8 mm) z truflami; lokalne kiełbasy; ciaccia - ciastka z oliwą z oliwek, ravaggiolo - ser w liściach paproci - to wszystko warto spróbować w każdej kawiarni w mieście.

Warunki

Terme di Montepulciano (Terme di Montepulciano) leżą 1,5-2 km od miasta, w miejscowości Sant'Albino. Pochodzą z różnych źródeł o temperaturze od 24 ° do 34 °.

Uzdrawiające wody alkaliczne z siarczanem wapnia leczą układ oddechowy i serce, wady skórki i układ mięśniowo-szkieletowy, przywracają układ nerwowy. Są kąpiele, hydromasaż, lecznicze błoto.

Sezon roboczy: 1.03 - 21.12, od poniedziałku do piątku warunki obowiązują od 14:30 do 18:30, w soboty - od 8:30 do 12:30. Adres: Via delle Terme, 46, 53045 Sant'Albino, Montepulciano

  • Oficjalna strona: www.termedimontepulciano.it

Hotele

Montepulciano oferuje różne opcje zakwaterowania w zależności od celu podróży.

Etruria Resort & Natural Spa

Luksusowy czterogwiazdkowy hotel Etruria mieści się w XIX-wiecznej rezydencji i dysponuje centrum relaksacyjnym z basenem, sauną, hydromasażem i salą fitness. Pokoje ozdobione są zabytkowym drewnem. Restauracja oferuje doskonałe dania kuchni toskańskiej i bogaty wybór lokalnych win. Hotel położony jest u podnóża wzgórza z przepięknym widokiem na miasto.

La Pievina

Dom wiejski La Pievina znajduje się 3 km od Montepulciano w dolinie Val d'Orcia i zapewnia łatwy dostęp do wszystkich udogodnień ośrodka. Bezpłatny parking jest dostępny. Urządzone w rustykalnym stylu pokoje dysponują łazienką i telewizorem. Codziennie rano serwowane jest śniadanie z produktami rolnymi. Dookoła - cudowny wiejski krajobraz.

B&B Villa San Bartolomeo

Villa San Bartolomeo jest przeznaczona dla przyczep kempingowych, 5 minut jazdy od Montepulciano i oferuje bezpłatny parking. Pokoje urządzone są w stylu rustykalnym, są telewizory, bezprzewodowy dostęp do Internetu, minibar, łazienka. Rano serwowane jest śniadanie w formie bufetu.

Jak się tam dostać

W pobliżu Montepulciano powstają regularne połączenia autobusowe z trzema miastami:

  1. Pienza: 8 autobusów jedzie do ośrodka, czas podróży 30 minut, opłata 2 €. Rozkład biletów tutaj www.sienamobilita.it
  2. Siena: 4 autobusy dziennie kursują w kierunku Montepulciano, czas podróży - 3 godziny, opłata za przejazd - 5 €. Www.tiemmespa. Ze Sieny do Montepulciano po 4 godzinach pociągi elektryczne jeżdżą do Montepulciano-Autostazione. Kupujemy bilety kolejowe na trenitalia.com. Stamtąd można wsiąść do autobusu do Montepulciano-Autostazione.
  3. Chiusi: Stacja kolejowa Chiusi-Chianciano Terme, położona na trasie Rzym-Florencja-Mediolan. Aby dostać się do Montepulciano z tych miast, musisz wsiąść do pociągu do Chiusi, przesiąść się na autobus, który jedzie za 30 minut. Czas podróży - około godziny, koszt - 2,5 €. www.sienamobilita.it

Jeśli twoje plany podróży nie obejmują długiego pobytu w Montepulciano, lepiej zatrzymać się w hotelu w Chiusi, wynająć samochód i poznać to piękne miasto i okolicę po południu. Wynajem samochodów: auto.italy4.me.

Autostrada A1 prowadzi do Montepulciano samochodem. Z północy jedź do miasta Bettolle, a następnie jedź Torrita di Siena, kieruj się drogowskazami na Montepulciano. Z południa Chiusi-Chianciano Terme wybierz zjazd na Chianciano Terme, a następnie na Montepulciano.

Nawet zwyczajna i przelotna znajomość Montepulciano z pewnością pozostawi przyjemny posmak i wcale się nie zawiedzie.

Obejrzyj wideo: Jak ZAMIESZKALIŚMY w Toskanii Gladiator, Montepulciano i widoki Val d'Orcia (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Siena, Następny Artykuł

Stephanie Sandrelli
Sławni Włosi i Włosi

Stephanie Sandrelli

Stefania Sandrelli (Stefania Sandrelli) - aktorka filmowa z Włoch, modelka, reżyserka i scenarzystka. Ma ponad osiemdziesiąt prac w filmach różnych gatunków (komedie, melodramaty, dramaty, thrillery, kino intelektualne, filmy erotyczne). Biografia Przyszła aktorka urodziła się 5 czerwca 1946 r. We włoskiej gminie Viareggio w regionie Toskania w prowincji Lucca (Provincia di Lucca).
Czytaj Więcej
Umberto Tozzi
Sławni Włosi i Włosi

Umberto Tozzi

Umberto Antonio Tozzi to popularny włoski kompozytor, piosenkarz pop i aktor. Mając doskonałe umiejętności wokalne od wczesnego dzieciństwa, zasłynął kompozytorem w wieku 22 lat. Dziś, uznany za najbardziej poszukiwanego włoskiego artystę poza ojczyzną, od momentu wydania swoich albumów Tozzi sprzedał około 45 milionów.
Czytaj Więcej
Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych
Sławni Włosi i Włosi

Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych

Nazwisko wybitnego włoskiego naukowca Galileo Galilei (Galileo Galilei) jest dobrze znane nawet osobom, które są dalekie od fizyki, matematyki i astronomii. Jego podstawowe dzieła i wynalazki miały znaczący wpływ na rozwój myśli naukowej XVI - XVII wieku i kolejnych epok. Biografia Galileo Galilei był przekonanym racjonalistą, który wierzył, że wszystkie zjawiska i prawa natury mają swoje własne wyjaśnienia i podlegają ludzkiemu umysłowi.
Czytaj Więcej
Adriano Celentano
Sławni Włosi i Włosi

Adriano Celentano

Kreatywna kariera światowej sławy włoskiego Adriano Celentano jest bogata i różnorodna. U utalentowanego idola kobiet charyzmatyczny wygląd łączy się z wyrazistym charakterem. Niski, ochrypły głos piosenkarza uzupełnia zdolność aktora do nadania unikalnej charakterystyki każdej odgrywanej roli.
Czytaj Więcej