Florencja

10 arcydzieł światowej rzeźby we Florencji

W okresie renesansu i późniejszych wspaniała Florencja (Firenze) dała światu galaktykę utalentowanych rzeźbiarzy, których twórczość miała ogromny wpływ na dalszy rozwój kultury europejskiej. Fantastyczne kawałki plastiku wykonane z marmuru i brązu nie przestają zachwycać i inspirować przez kilka stuleci.

Forma i treść pozostają wzorcem ucieleśnienia najjaśniejszych pomysłów humanistycznych. Po przybyciu do stolicy Toskanii zdecydowanie powinieneś zobaczyć z pierwszej ręki 10 arcydzieł rzeźby i poczuć swoje zaangażowanie w świecie sztuki.

David, Michelangelo

 • Gdzie jest: Galeria Akademii

5-metrowy marmurowy posąg Dawida, wykonany przez 26-letniego Michała Anioła Buonarrotiego (Michelangelo di Buonarroti), należy do światowej czołówki pod względem liczby kopii i wszelkiego rodzaju interpretacji. Młody rzeźbiarz rozpoczął pracę w 1501 roku, pracował ponad 2 lata sam, bez uciekania się do pomocy uczniów. Kiedy gigantyczny posąg został zaprezentowany publicznie, florencka publiczność była zdziwiona tym, co zobaczyła i uznała za idealny.

Dawid Michała Anioła był postrzegany jako symbol walki stolicy Toskanii o niepodległość i stał się uosobieniem wolności od tyranii dynastii rządzących. Religijny aspekt posągu przedstawiającego starotestamentowego króla Judy, który pokonał giganta Goliat, ustąpił miejsca patriotycznym ideom związanym z tamtym okresem.

Wbrew biblijnemu obrazowi Michał Anioł przedstawił bohatera nie jako kruchego pasterza, ale jako odważnego, zdecydowanego i doświadczonego wojownika, z utkwionym w oddali spojrzeniem, emanującym pewnością siebie i spokojem. Warto zauważyć, że pomimo pozornie idealnej figury badacze zauważają zniekształcenie proporcji w górnej części ciała Davida.

Imponujący posąg stał na ścianach Palazzo Vecchio przez ponad 300 lat, aw 1873 roku został przeniesiony do florenckiej akademii sztuk pięknych (Accademia di belle arti di Firenze) - jednego z najstarszych i największych muzeów sztuki w Europie. Dwie dokładne, pełnowymiarowe repliki można również zobaczyć na Placach Senorii (Piazza della Signoria) i Michała Anioła (Piazzale Michelangelo).

 • Możesz dowiedzieć się więcej interesujących faktów na temat Davida i innych arcydzieł podczas wycieczki naszego autora do Galerii Akademii.

Niewolnicy, Michał Anioł

 • Gdzie jest: Galeria Akademii

Cykl 6 niezwykle ekspresyjnych rzeźb „Niewolników” został pierwotnie opracowany dla jednego z projektów projektu grobu papieża Juliusza II w Rzymie. Przez 40 lat Michał Anioł opracował kilka opcji dekorowania grobu, w wyniku czego stworzone przez niego postacie nie stały się ozdobą sarkofagu.

W rezultacie 2 ukończone posągi zostały przekazane przedstawicielowi szlachty florenckiej Roberto Strozzi (obecnie w Luwrze), a pozostałe 4 niedokończone prace pozostały w pracowni rzeźbiarza. Później wpadli do kolekcji księcia Casimo I, ozdobili jedną z grot Ogrodów Boboli (Giardino di Boboli), aw 1909 r. Weszli w skład Akademii Sztuk Pięknych. Można je teraz zobaczyć po przybyciu do stolicy Toskanii.

Marmurowe rzeźby zawierają niesamowitą ekspresję i głębokie znaczenie. Chcą być rozważani na zawsze, próbując zrozumieć alegorię wielkiego Michała Anioła. Postacie są pełne dynamizmu i wydaje się, że panowi udało się tchnąć życie w zimny kamień.

Galeria Akademii we Florencji znajduje się przy Via Ricasoli 58/60 i jest otwarta dla zwiedzających od 8:15 do 18:50 przez wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem poniedziałków. Bilety można kupić z wyprzedzeniem w kasach biletowych Ticketone lub na oficjalnej stronie florenckich muzeów www.b-ticket.com

Perseusz, Benvenuto Cellini

 • Gdzie jest: Loggia Lanzi (Loggia dei Lanzi), Piazza della Signoria

Tajemnicza statua z brązu „Perseusz” jest uważana za najlepsze i najbardziej uderzające dzieło Benvenuto Cellini, znanego ucznia Michała Anioła, słynnego włoskiego jubilera i rzeźbiarza. Mistrz stworzył go z rozkazu swego patrona, księcia Toskanii Kosimo I Medyceuszy. Żmudna praca trwała długie 9 lat.

Hero Cellini to starożytny młody Perseusz, który pokonał Meduzę Gorgona. Przybrał pewną siebie pozę: w wysoko uniesionym muskularnym ramieniu - odcięta głowa morskiego potwora, reprezentowana według rzeźbiarza w kobiecej formie. Wygląda na to, że odważne nogi zaczną tańczyć nad martwym ciałem Gorgona.

Relief ze sceną wyzwolenia Andromedy na wysokim cokole poprawia ogólny wygląd kompozycji. Rzeźba Celliniego, wypełniona alegorycznym znaczeniem, uosabiała bezwarunkową dominację dynastii Medyceuszy we Florencji. Ozdabia Loggię Lanzi na placu Senoria i jest jednym z niewielu dzieł, które nie zostały zastąpione kopią.

Porwanie Sabines, Jambolon

 • Gdzie jest: Loggia Lanzi, Piazza della Signoria

4-metrowy posąg „The Abduction of the Sabines”, mistrzowsko wykonany przez florenckiego mistrza Giambologna z jednego kawałka marmuru, jest uznawany za jedno z najlepszych dzieł w historii sztuki plastycznej. To arcydzieło harmonijnie łączy klasyczne akty związane z grecką rzeźbą oraz wysoką postawę i dynamikę charakterystyczne dla manieryzmu. Giambolonia, członek prestiżowej Akademii Sztuk we Florencji, rozpoczął prace nad statuą w 1579 roku.

Fabuła oparta była na legendzie o początkach wojny Sabine. Konflikt rozpoczął się w wyniku okrucieństw popełnionych przez żołnierzy Romulusa podczas uroczystości ku czci boga Kons w Wielkim Cyrku (Circo Massimo). Rzymianie zaatakowali nieuzbrojonych i niczego niepodejrzewających Sabines i porwali dziewczęta, przekonując je następnie do małżeństwa.

Kompozycja polisyllabowa, zaprojektowana do inspekcji kołowej, składa się z trzech postaci ludzkich, umiejętnie splecionych w jedną spiralę. Bohaterów ogarnia burza sprzecznych emocji: pasji, pożądania, strachu i rozpaczy. Niezwykle zmysłowe stworzenie Jambolona można zobaczyć na Loggii Lanzi, w miejscu, gdzie został zainstalowany w 1583 roku na zamówienie Francesco I de Medici.

David, Donatello

 • Gdzie szukać: Muzeum Rzeźby Narodowej w Bargello

Spiżowa statua „David”, wykonana przez genialnego Donatello (Donatello), jest uważana za jedną z najlepszych interpretacji wizerunku żydowskiego króla Starego Testamentu. Bohater florenckiego mistrza jest reprezentowany przez wyrafinowanego, przystojnego młodego człowieka, stojącego w zrelaksowanej i pewnej siebie pozie.

U stóp młodego wojownika jest odcięta głowa filistyńskiego Goliata. Rzeźba pochodzi z 30 - 40 lat XV wieku i nawiązuje do pierwszego obrazu nagiego mężczyzny w plastiku od czasów starożytnych. W sformułowaniu statycznej figury i zgięć ciała echa gotyku są nadal słyszalne, jednak David Donatello stał się zwiastunem początku zupełnie nowej sztuki humanistycznej.

Wspaniały 1,5-metrowy posąg został zamówiony przez wpływowego Cosimo Medici. W 1495 roku ozdobił dziedziniec Palazzo Vecchio, prawie 300 lat później został przeniesiony do Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), a teraz jest częścią skarbca Muzeum Narodowego Bargello (Museo Nazionale del Bargello), położonego przy Via del Proconsolo 4. Godziny otwarcia: codziennie od 8:15 do 13:50 od wtorku do soboty, a także w każdy 1, 3 i 5 poniedziałek miesiąca.

 • Polecamy przeczytać o: biografii Donatello

Mercury, Jambolon

 • Gdzie szukać: Muzeum Narodowej Rzeźby Bargello (Museo Nazionale del Bargello)

Niesamowicie wyrafinowana, elegancka i pełna ruchu, brązowa statua „Mercury” autorstwa Jambolona, ​​jest uważana za przykład włoskiego manieryzmu i prawdziwe arcydzieło sztuki plastycznej.

Rzeźbiarz stworzył dynamiczny obraz boga starożytnej rzymskiej mitologii, patrona kupców i podróżników. Wydaje się, że szybująca postać Merkurego, zbudowana wzdłuż osi pionowej, pokonuje grawitację. Pręt w dłoni, niezbędny atrybut bóstwa, nadaje rytm, wdzięk i psoty.

Pomnik został wykonany pod koniec XVI wieku na polecenie kardynała Ferdinando de Medici (Ferdinando de 'Medici) i był w swojej willi do 1780 roku w Rzymie. Zgodnie z wolą księżnej Anny Marii Luizy de Medici, ostatniego przedstawiciela wpływowej toskańskiej rodziny, dzieło Jambolona zostało przeniesione do Florencji. Teraz to arcydzieło jest częścią bezcennej kolekcji Muzeum Narodowego Bargello.

Pani z bukietem, Andrea del Verrocchio

 • Gdzie szukać: Muzeum Rzeźby Narodowej w Bargello

„Dama z bukietem” - rzeźbiony portret przedstawiający fantastyczną czułość i kobiecość, został wykonany przez wybitnego przedstawiciela florenckiej szkoły Andreę del Verrocchio. Z umiejętnością i wdziękiem artysta przekazał prawidłowe rysy twarzy, fantazyjnie stylizowane loki włosów, cienkie fałdy tkaniny. Wyraziste dłonie bohaterki zamarły w ruchu, niespokojnie przyciskając do piersi małą wiązkę kwiatów. Krytycy rozważają datę powstania rzeźby w 1475 r.

Nie ma wiarygodnych informacji o tym, kto jest przedstawiany przez mistrza. Według legendy Andrea del Verrocchio uwiecznił w marmurze wizerunek Lukrecji Donati, jedynej muzy i tajemnicy ukochanej głowy Republiki Florencji, Lorenzo Medici, nazywanej „Wspaniałym” (Lorenzo de Medici il Magnifico). Zachwycający rzeźbiony portret zdobi kolekcję Muzeum Narodowego Bargello.

Gates of Paradise, Lorenzo Ghiberti

 • Gdzie szukać: Muzeum Duomo

Wykonane z brązu i złocone „Bramami Raju” zdobiącymi Battistero di San Giovanni na Placu Katedralnym (Piazza del Duomo), słynne dzieło Lorenza Ghibertiego, największe arcydzieło plastyczności wczesnego renesansu, które Florencja jest dumna.

Tworzenie ulg stało się dla mistrza sprawą całego jego życia. W sumie Ghiberti pracował nad projektem pierwszej północnej, a następnie wschodniej bramy baptysterium przez 48 lat. Zamówienie na pierwszą część pracy otrzymano dzięki zwycięstwu w konkursie organizowanym przez Guild Arte di Calimala. Jury składało się z przedstawicieli szlachty florenckiej.

Kompozycyjne rozwiązanie północnej bramy urzeczywistnia się na płaskorzeźbie biblijnych scen Nowego Testamentu, a także ewangelistów i ojców kościoła. Nie są pozbawione gotyckich rysów, a jednocześnie wyróżniają się prawdziwością, żywotnością narracji i niewyczerpaną różnorodnością starannie dopracowanych detali.

Wschodnie bramy Baptysterium, które dzięki uwielbieniu Michała Anioła otrzymały nazwę „Raj”, ilustrują historie ze Starego Testamentu. Wyróżnia je nasycenie obrazów i złożoność kompozycyjna, z zastrzeżeniem praw perspektywy liniowej. Ciekawy szczegół: na lewym skrzydle bramy między trzecim a czwartym rzędem płaskorzeźb umieszczone są rzeźbiarskie głowy w medalionie, który działa jak klamki - są to portrety samego Ghibertiego i jego młodego ucznia.

Oryginalne dzieło wielkiego mistrza zostało zastąpione kopią, a po długiej renowacji stało się częścią muzeum Opera del Duomo (Museo dell'Opera del Duomo). Odwiedzający są zaproszeni na wszystkie dni tygodnia oprócz niedzieli. Godziny otwarcia: 8:30 - 19:00 (poniedziałek - piątek); 8:30 - 17:49 (sobota).

Noc, Michał Anioł Buonarroti

 • Gdzie szukać: Nowa zakrystia, groby Medyceuszy

Alegoryczna rzeźba „Noc” wykonana przez niedoścignionego Michała Anioła jest częścią cyklu czterech marmurowych posągów zdobiących wspaniałe nagrobki Lorenza II di Piero de 'Medici i jego młodszego brata Giuliano de' Medici.

Sarkofagi są zainstalowane w rodzinnej kaplicy pamiątkowej w bazylice San Lorenzo (Basilica di San Lorenzo). Zmysłowe postacie mężczyzn i kobiet, pełne naturalnego piękna, śpiewano w setkach sonetów skomponowanych przez podziwianych współczesnych Michała Anioła. W nagich ciałach o idealnych proporcjach i formach odczytywane jest głębokie alegoryczne znaczenie. Ich masywność wydaje się przenosić wygórowany ciężar brzemienia ludzkiego życia: leniwe przebudzenie („Poranek”), niespokojne przebudzenie („Dzień”), opresyjna, nieświadoma koncentracja („Wieczór”).

Rzeźba „Noc”, przedstawiona na urzekającym kobiecym wizerunku, wydaje się być najbardziej plastyczną i wyrazistą w całej kompozycji. Patrząc na nią, absolutnie realistyczne uczucie kontemplacji nie powstaje z kamiennego posągu, ale z pięknej, żywej dziewicy zanurzonej w głębokim, ciężkim śnie. Sam Michał Anioł poświęcił swojemu dziełu mały quatrain, przetłumaczony na język rosyjski przez F.I. Tyutchev w 1855 r .:

Bądź cicho, nie waż się mnie obudzić.
Och, w epoce zbrodni i wstydu
Nie żyć, nie czuć jest godnym pozazdroszczenia przeznaczeniem ...
Zaspanie jest przyjemnością, kamień zadowalający.

Torso Gaddy, nieznany autor

 • Gdzie zobaczyć: Galeria Uffizi

Unikalna kolekcja Galerii Uffizi obejmuje światowej sławy fragment antycznej marmurowej rzeźby przedstawiającej górną część nagiego ciała centaura.

Dzieło to jest tradycyjnie nazywane „torsowym gadżetem” na cześć rodziny, która niegdyś posiadała to arcydzieło z tworzywa sztucznego. Uderzający przykład sztuki hellenistycznej sięgającej około II wieku pne. e. uderzające realistyczne formy. Niewiarygodna moc, siła i energia są odczuwane w zgięciu ciała i napięcia mięśni. Prace starożytnych rzeźbiarzy wywarły znaczący wpływ na młodego Michała Anioła, który reprezentował swoich bohaterów w postaci atletycznie zbudowanych, muskularnych mężczyzn.

Mam nadzieję, że mój artykuł zainspirował cię do podróży do Florencji. Czekamy na Ciebie podczas naszych oryginalnych wycieczek z najlepszymi przewodnikami we Włoszech.

Obejrzyj wideo: Maria Mater Misericordiae - katalog (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej
Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje
Regiony Włoch

Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje

Abano Terme to słynny kurort termalny w północno-wschodnich Włoszech, w 2013 roku uznany za najlepszy w kraju pod względem różnorodnych świąt kulturalnych i technik terapeutycznych. Znajduje się u podnóża Wzgórz Euganejskich, 10 km od Padwy i 40 km od Wenecji. Legenda głosi, że pierwszą osadę założył tutaj Herkules, powracając z jednej ze swoich kampanii i uderzony pięknem tego regionu i jego łagodnym klimatem.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety
Regiony Włoch

Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety

Wśród zabytków Florencji Galeria Uffizi zajmuje szczególne miejsce, w którym znajduje się jedna z najbogatszych i najbardziej znaczących światowych kolekcji sztuki europejskiej z XIII-XX wieku. O jego znaczeniu świadczy już fakt, że Galeria jest uważana za najczęściej odwiedzane muzeum we Włoszech, a aby podziwiać swoją kolekcję, około półtora miliona ludzi przybywa do Florencji rocznie.
Czytaj Więcej