Wenecja

Canal Grande w Wenecji

Grand Canal (Canal Grande, włoski. Canal Grande) „przenika” całą Wenecję, zakrzywiona w kształcie litery S, pochodzi z basenu Świętego Marka i kończy się na stacji kolejowej Santa Lucia. Ta stara trasa morska ma długość prawie 4 kilometrów, a jej szerokość waha się od 30 do 90 metrów. Średnio głębokość kanału wynosi około 5 metrów.

Ogromna liczba budynków rozciąga się wzdłuż brzegów lazurowej wody - około 170, z których większość została wzniesiona w latach od 1200 do 1700 ostatniego tysiąclecia.

Większość publicznych i prywatnych środków transportu publicznego, czy to autobusy wodne, gondole czy łodzie mieszkańców Wenecji, kursuje po Canal Grande, który przecinają trzy największe mosty: Most Pialte Rialto, Most Ponte degli Scalzi i Most Akademii (Ponte dell'Academia). Niedaleko mostu Scalzi, nie tak dawno temu, pojawiło się kolejne dość duże przejście przez kanał - Most Konstytucyjny (Ponte della Costituzione).

Historia

Historycy uważają, że Canal Grande rozciąga się na całą bajeczną Wenecję właśnie w tych miejscach, gdzie przed wiekami płynął mały strumyczek. Warto zauważyć, że to laguna wenecka i jej kanały przyciągnęły pierwszych osadników, którzy szukali schronienia przed niekończącymi się napadami różnych podbijających krajów.

W X wieku była to chyba najbardziej centralna część miasta, w której koncentrowały się rynki i punkty sprzedaży. I było na to wytłumaczenie: przybyły tu statki zagraniczne ze wspaniałymi i niepowtarzalnymi towarami dla lokalnego terytorium, co zapewniło regionowi Veneto szybki dobrobyt. Nawiasem mówiąc, wiele domów położonych wzdłuż kanału zostało zbudowanych przez bogatych kupców, którzy handlowali bezpośrednio na wodzie.

W XII i XIII wieku fasady budynków górujących nad powierzchnią wody Wielkiego Kanału zaczęły nabierać cudownych cech bizantyjskiego stylu architektonicznego: podłużne łuki i duże loggie. Ten wenecko-bizantyjski styl został zachowany do dziś, niestrudzenie ciesząc oczy lokalnych mieszkańców i gości. Przykładem takich budynków jest wiele pięknych pałaców Wenecji.

Wenecki styl gotycki po raz pierwszy „zauważył” budynki wzdłuż Wielkiego Kanału w XV wieku. Miasto na wodzie wciąż ma gotyckie budowle, które wydają się owiane jakąś tajemnicą. W tym czasie fasady budynków zostały przekształcone w jasne kolory, „zarośnięte” malowanymi łukami i cieńszymi kolumnami niż wcześniej.

Budynki z klasycznymi stylami architektonicznymi i renesansowymi pojawiły się w Wenecji w XVI wieku. Jasne fasady budynków zastąpiono cieplejszymi tonami, a ciekawy kształt okna zastąpił zdobione łuki. Przykładami takich stylów architektury są dziedziniec Dario (Palazzo Dario) i pałac Grimani (Palazzo Grimani).

Na przełomie XVI i XVII wieku styl barokowy „wdarł się” do Wenecji, rozcieńczając gotyckie i klasycystyczne budowle Wielkiego Kanału. Należy zauważyć, że właśnie w tym okresie nastąpił najszybszy i najbardziej ambitny rozwój miasta na wodzie. Pieczęć eleganckiego baroku leży na pałacach i kościołach laguny oraz bazylice Santa Maria della Salute (Basilica di Santa Maria della Salute) - żywym przykładem.

W XVIII wieku i do początku XXI wieku brzegi Wielkiego Kanału pozostały praktycznie nietknięte: nie wzniesiono tu żadnych budynków, ale stare budynki wciąż się zmieniały. W ten sposób naprawiono wiele budynków wzdłuż kanału, a niektóre z nich stały się domem dla muzeów i hal wystawowych, które wciąż są odwiedzane.

Regaty historyczne (Regata storica)

Niesamowite i fascynujące czasy Wenecji wracają do miasta raz w roku podczas historycznych regat, które odbywają się w pierwszą niedzielę września. Pierwsze regaty - zawody łódkowe - przecięły fale Wielkiego Kanału w odległym XIV wieku. Jakiś czas później ta akcja nieznacznie się zmieniła: otwarta została kolorowa parada, którą otworzyła bogato zdobiona łódź. Regaty historyczne to jeden z najpiękniejszych i głównych festiwali w Wenecji, niezmiennie przyciągający ogromną liczbę turystów z całego świata.

Obejrzyj wideo: Canal Grande, Venice - Vaporetto (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wenecja, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej